Search
Asset 2

داستان اولین برنامه‌‌‌‏نویس کامپیوتر در ۲۰۰ سال پیش

نقاشی آب‌رنگ چهره آدا لوولاس، پیشتاز کامپیوتر توسط آلفرد ادوارد چالون«سر هِنری نوریس  Wikimedia Commons»
نقاشی آب‌رنگ چهره آدا لوولاس، پیشتاز کامپیوتر توسط آلفرد ادوارد چالون«سر هِنری نوریس Wikimedia Commons»
نقاشی آب‌رنگ چهره آدا لوولاس، پیشتاز کامپیوتر توسط آلفرد ادوارد چالون«سر هِنری نوریس Wikimedia Commons»

برنامه نویسی کامپیوتر آغازی هنری و رومانتیک‌تر از آنچه انتظار می‌رود دارد.  با داستانی نامتعارف آغاز می‌گردد، با شاعری مشهور، عشقی کوتاه و گذرا و دختری که مجبور شد راه هنری نا‌تمام پدر را به ثمر برساند و نکات ظریف دیگر.

کلمنت فالبو پروفسور ممتاز در ریاضیات در دانشگاه ایالتی سونوما در کتابش تحت عنوان «ادیسه‌ی ریاضیات ۲۰۰۰» چنین نوشت: «آدا بایرون، در سال ۱۸۱۵ میلادی به عنوان تنها فرزند قانونی شاعر معروف، «لرد بایرون» چشم بر جهان گشود. مادرش تنها چند هفته پس از به دنیا آمدنش با حقارت از شوهرش لرد بایرون جدا شد. خانم بایرون مطمئن ساخت که آدا، دخترش به مدرسه‌ی ریاضیات خواهد رفت؛ با این هدف که ذهنی مستحکم و با استقرار داشته باشد. زیرا آن پادزهری قوی برای کم‌توجهی، بی‌خردی، بی مبالاتی، تکبر، دروغگویی، دو پهلویی و خودپسندی است که آدا از طرف پدر بی‌اخلاق خود ممکن بود به ارث ببرد».

 آن زمان دوره‌‌‏ای بود که زنان اشراف تشویق نمی‌شدند به دنبال علم بروند. ولی بایرون جوان، توانست در آن مدت کوتاه چند ماهه در سال  ۱۸۳۰در تعدادی از کلاسهای دانشگاه لندن حضور یابد.

 مادر وی تلاش کرد تا شوق و اشتیاق او به شعر را از بین ببرد، ولی در انجام این کار ناکام ماند. آدا هیچ وقت پدر خود را ندید؛ اما تصویر سازی و خلاقیت را از او به ارث برد.

 وی با هوش سرشارش در ریاضیات و مهندسی تمام توجه‌ها را از مخترع معروف «چارلز بابج» به خود معطوف کرد. وقتی بایرون هنوز نوجوان بود، این دو نفر برای اولین مرتبه با هم ملاقات کردند و از آن پس برای سالیان مدید در پروژهای مختلفی با هم همکاری کردند.

 بعدها بایرون با لرد ویلیام کینگ ازدواج کرد که ویلیام کینگ «اِرلِ لاولیس» شد و او «آدا لاولیس». او با سه فرزند، در سال ۱۸۴۳ ، یکی از گزارش‌‌‏های اختراعات نیمه کاره‌ی بابج را تحت عنوان مهندسی تحلیلی ترجمه کرد. یادداشت‌های نوشته شده‌ی او با ترجمه‌ی تحلیل‌های بابج، از مقاله‌ی اصلی بابج طولانی‌‌‏تر بود و او را مشهور ساخت.

 فالبو نوشت: «در این نوشته‌ها اساس و پایه‌ی برنامه‌ی کامپیوتر و همین‌‌‏طور عناصر اصلی لازم برای تمام زبان‌های کامپیوترتوضیح داده شده است.» او اشاره کرد به محاسبات مهندسی که ممکن است در آینده ساخته شود که این‌ها هم‌اکنون جزو اولین برنامه‌های کامپیوتر شناخته شده هستند.

 لاولیس همچنین امکان ساخت موسیقی کامپیوتری را پیش‌بینی کرد. در سال ۱۹۷۹ سازمان دفاع آمریکا یک زبان برنامه‌نویسی را به نام او «آدا» طراحی کرد.

 اپک‌تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌شود.

 

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی