Search
Asset 2

آخرین پیشرفتها در ایران برای جایگزینی کودهای شیمیایی

کرم‌های خاکی، ورمی‌کمپوست. در اثر عبور مداوم و آرام مواد آلی در حال پوسیدگی از دستگاه گوارش این گونه از کرم‌های خاکی و دفع این مواد از بدن کرم) جمله طولانی است)، خاک آلی (ارگانیک) حاصل می‌شود.  (اِپُک تایمز(
کرم‌های خاکی، ورمی‌کمپوست. در اثر عبور مداوم و آرام مواد آلی در حال پوسیدگی از دستگاه گوارش این گونه از کرم‌های خاکی و دفع این مواد از بدن کرم) جمله طولانی است)، خاک آلی (ارگانیک) حاصل می‌شود. (اِپُک تایمز(

کرم‌های خاکی، یاوران سلامت تغذیه ایرانیان

کرم‌های خاکی، ورمی‌کمپوست. در اثر عبور مداوم و آرام مواد آلی در حال پوسیدگی از دستگاه گوارش این گونه از کرم‌های خاکی و دفع این مواد از بدن کرم، خاک آلی (ارگانیک) حاصل می‌شود. (اِپُک تایمز)

کرم‌های خاکی، از طریق فرآیند ورمی‌کمپوست امکان تولید غذای سالم بدون استفاده از کود شیمیایی را فراهم می‌کنند. در کشور ایران چند سال است که فعالیت‌های واردات این نوع خاص از کرم‌های خاکی، تهیه بستر تکثیر کرم‌ها، تکثیر و در نهایت به دست آوردن خاک ارگانیک از طریق فرآیندی طبیعی در دست اجرا است.

فناوری تولید ورمی‌کمپوست با جایگزین کردن کود آلی به جای استفاده از کود شیمیایی، نقش موثری در رشد سالم گیاهان و افزایش مواد مغذی در فراورده‌های مزارع و باغ‌ها دارد.

شرکت وُرم آرژانتینا، که در طی پنج سال اخیر با انتقال دانش عملی کل این فرآیند، با ایران همکاری می‌کند، برنامه‌ریزی، اجرا و توسعه سیستم‌های تولید و بازار‌یابی کرم‌ها و مشتقات آن‌ها را در دست دارد.

آقای سیلویو پاژون مدیر محصول این شرکت آرژانتینی ضمن ابراز علاقه به این فرآیند، آن را نوعی دامداری نامید، که تولید محصولات کشاورزی را بهبود می‌بخشد. پاژون می‌گوید: “چند سال گذشته با همکاری شرکتی ایرانی کرم‌ها را به ایران وارد کردیم. به همراه آن دانش چگونگی تهیه غذای کرم‌ها از ضایعات ارگانیک، تکثیر کرم‌ها و در نهایت جمع‌آوری خاک را نیز ارائه کردیم. در آینده‌ای نزدیک انتقال دانش تولید خاک مایع و غذای کرم‌ها را نیز آغاز می‌کنیم، اما باید در نظر بگیریم که لازمه رسیدن به این منظور، داشتن مقدار مشخصی خاک است.”

بستر تکثیر کرم‌ها. (اِپُک تایمز)

وی در ادامه بیان کرد: “اجرای این پروژه برای سلامت مردم ایران بسیار حائز اهمیت است. نه تنها مردم ایران، بلکه تمامی کشور‌ها. بدین طریق مردم می‌توانند با مصرف غذای با کیفیت بالا بدون دخالت کود‌های شیمیایی زندگی خود را بهبود بخشیده و هزینه‌های تولید را به میزان زیادی کاهش دهند.”

“وی ضمن ابراز علاقه به همکاری با ایران بیان کرد: “کشور ایران طی سال‌های اخیر قوانینی در خصوص جایگزینی خاک شیمیایی با خاک ارگانیک وضع کرده است. فرصت‌های همکاری با کشور‌هایی همچون ایران که با وضع چنین قوانینی حافظ سلامت تغذیه مردم هستند برای ما حائز اهمیت است. کسانی که از این پروژه نفع می‌برند، مردم ایران هستند زیرا استفاده از کود شیمیایی کاهش می‌یابد و محصولات ارگانیک که برای مردم که برای سلامتی بی ضرر هستند افزایش می‌یابد.”

به گزارش سایت ترویج کشاورزی استان مرکزی، تیر ماه سال جاری، کلاس آموزشی آشنایی با ورمی‌کمپوست و چای‌کمپوست با حضور آقای پاژون و نمایندگان این شرکت در سالن شورای شهر مامونیه برگزار گردید. در این کلاس آموزشی، توضیحاتی در خصوص عدم سلامت محصولات دامی به دلیل مصرف کود‌های شیمیایی و آلوده شدن آب‌های کشاورزی با نیترات و نیتریت و همچنین ضرورت مصرف کود ورمی‌کمپوست و تی‌کمپوست ارائه گردید.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی