Search
Asset 2

دلایل پشت پرده غیبت چندماهه شی ‌جین‌پینگ از انظار عمومی

غیبت شی جین پینگ (رئیس جمهور چین) در چند ماه اخیر
(NOEL CELIS/POOL/AFP via Getty Images)

نویسنده: راجر گارساید

عدم حضور شی جین‌پینگ، دبیر کل حزب کمونیست چین در نشست گروه ۲۰، لغو بدون دلیل سخنرانی وی در مجمع چندجانبه بریکس، عدم حضور وی در فاجعه سیل چین و غیبت طولانی مدت وی از انظار عمومی در تابستان امسال، غیرقابل توضیح و بیش از حد مرموز به نظر می‌رسد.  

من معتقدم که این عدم حضور وی در انظار عمومی مرتبط با ماجرای عزل کین گانگ، وزیر خارجه سابق چین باشد که از افراد بسیار نزدیک به شی جین‌پینگ است. کین گانگ، مدیر بخش تشریفات آقای شی بود که در ظرف یکسال به کمک دبیر کل حزب کمونیست چین، پله‌های ترفیع سیاسی را یکی بعد از دیگری پشت سرگذاشت، اما چند صباحی از تکیه دادن بر کرسی وزارت خارجه رژیم چین نگذشته بود که ناگهان بدون دلیل موجهی از انظار ناپدید شد.  

ماجرا از این قرار بود که در سال ۲۰۱۰ کین گانگ به مدت ۱۵ ماه به عنوان دبیر دوم سفارت چین در لندن کار می‌کرد. او سپس به پکن برگشت تا در پست جدید خود به عنوان مدیرکل روابط عمومی، ارتباطات وزارت خارجه با رسانه‌های خارجی را مدیریت کند. بعد از مدت کوتاهی ترفیع رتبه گرفت و به عنوان مدیرکل بخش تشریفات دفتر دبیر کل حزب کمونیست چین مشغول به کار شد، در این سمت، او در ارتباط نزدیک با شی جین‌پینگ بود.  

روابط وزیر خارجه چین با مجری معروف

آقای کین در دوره کاری خود در لندن، با فو شیائوتیان رئیس دفتر شبکه تلویزیونی فونیکس چین در هنگ‌کنگ ملاقات می‌کرد. خانم فو مدتی در لندن مستقر بود، ولی خیلی زود به هنگ کنگ نقلمکان کرد تا برنامه «گفتگو با رهبران جهان» را اجرا کند. او در این برنامه با تعدادی از رهبران دنیا مصاحبه کرد. 

پکن، چین؛ کین گانگ، در ۷ مارس ۲۰۲۳ در یک کنفرانس خبری در پکن به پرسش‌های خبرنگاران پاسخ می‌دهد.

خانم فو هر چند در خانواده‌ای متعلق به طبقه الیت (نخبگان سیاسی) چین به دنیا نیامده بود، اما از دو دانشگاه برتر چین و دانشگاه کمبریج مدرک تحصیلی داشت. سابقه تحصیلی در این دانشگاه‌ها و رشد سریع حرفه‌ای او در فونیکس نشان داد که او حمایت افراد بسیار قدرتمندی را در پشت سر خود داشت. با این حال در سال ۲۰۲۱ کسانی که او را در فونیکس حمایت کرده بودند، توسط آقای شی از این شبکه اخراج شدند. 

شی جین‌پینگ می‌خواست این شبکه تلویزیونی را از مخالفان حزبی‌اش که متعلق به «جناح شانگهای» بودند، تصفیه کند. خانم فو که در این دوره حرفه خود را در این شبکه تلویزیونی در خطر می‌دید، به سراغ آقای کین رفت. او در مارس سال گذشته با جت شخصی از محل زندگی‌اش در کالیفرنیا به واشنگتن رفت تا مصاحبه‌ای با آقای کین برای برنامه «گفتگو با رهبران جهان» ضبط کند. یکی از سکانسهای این برنامه که این دو را بر روی پشت بامی در واشنگتن نشان می‌دهد، درحالیکه در کنار هم ایستاده‌اند، مورد توجه مخاطبان چینی قرار گرفت. از نظر بینندگان چینی صمیمیت خاص بین این دو غیر قابل انکار بود.   

خانم فو، هشت ماه بعد در ماه نوامبر سال گذشته فرزند پسری بدنیا آورد که نامش را اِر-کین گذاشت. برخی از کاربران چینی گفتند که این پسر می‌تواند فرزند کین (وزیر خارجه سابق) باشد.   

در آوریل امسال، خانم فو عکسی از خود با فرزندش ار-کین در همان جت شخصی که با آن برای مصاحبه با آقای کین سفر کرده بود، در توئیتر منتشر کرد. او نوشت که فرزندش را به «خط مقدم»، احتمالاً چین، برمی‌گرداند. از آن زمان تاکنون خانم فو در انظار عمومی دیده نشده است.  

آقای کین به عنوان وزیر خارجه چین در ۲۵ ژوئن با همتایان خود از روسیه، ویتنام و سریلانکا گفتگو کرد، اما بعد از این دیدار، او نیز ناگهان از انظار عمومی ناپدید شد. در ۱۱ ژوئیه، وزارت خارجه این موضوع را به «مسائل سلامتی» وی نسبت داد. با این حال، کاربران شبکههای اجتماعی ناپدید شدن وی را به ماجرای رابطه وی با خانم فو و گمانه‌زنی‌های دیگر مرتبط می‌دانند. 

نبرد درون حزبی

معمولا حزب کمونیست چین سانسورهای شدیدی در شبکه‌های اجتماعی این کشور اعمال می‌کند و مانع پخش شایعات درباره مقام‌های ارشد در این شبکه‌ها می‌شود، اما در مورد ماجرای ناپدید شدن آقای کین این شایعه‌ها ادامه داشت. به نظر من تداوم شایعات درباره کین نشان می‌دهد که سانسورگران از شی جین‌پینگ دستور نمی‌گیرند، بلکه تحت نفوذ مخالفان آقای شی هستند… معمولا سرویس جاسوسی حزب کمونیست چین، زندگی خصوصی مقام‌های ارشد را زیر ذره‌بین دارد، بعید است که شی جین‌پینگ از ماجرای آقای کین و خانم فو بی‌اطلاع بوده باشد. هر چند آقای کین متاهل است، اما هیچ وزیر حزب کمونیست چین بخاطر روابط خارج از ازدواجش از مقامش عزل نشده بود. (درحالی‌که نقض حقوق بشر از جمله نسل‌کشی و برداشت اجباری اعضای بدن دگراندیشان توسط حزب کمونیست چین انجام می‌شود و هیچ مانع اخلاقی برای چنین جنایاتی از سوی مقامات حزب وجود ندارد، به نظر نمیرسد که در مقایسه با چنین جنایاتی، دیگر مشکلات اخلاقی همچون روابط خارج از ازدواج مقامات، موضوعی مهم برای این حزب تلقی شود.) 

با این حال عزل کین گانگ از وزارت خارجه نشان می‌دهد که از زمان به قدرت رسیدن آقای شی در سال ۲۰۱۲ تاکنون، این اولین باری است که وی قادر به دفاع از یکی از مقام‌های تحت حمایتش نیست، درحالیکه آقای کین یک مقام خاص در بین افراد تحت حمایت شی جین‌پینگ بود و کسی بود که رهبر حزب کمونیست چین از او برای رسیدن به درجات بالای قدرت حمایت کرده بود.  

به نظر من، برکناری کین گانگ نشان می‌دهد که اقتدار شی جین‌پینگ کاهش یافته است، هر چند که آقای کین هنوز عنوان یک عضو شورای ایالتی را حفظ کرده است اما به نظر می‌رسد که قدرتی ندارد و از دید عموم غایب است.   

از طرفی، در چنین شرایطی شی جین‌پینگ نیز از انظار عمومی ناپدید شده است و اینکه هرازگاهی در مکان‌هایی چون غرب یا شمال شرق چین بدون دلیل موجهی ظاهر می‌شود، نشان می‌دهد که وضعیت بدی در رژیم کمونیست چین حاکم است. بگذریم از اینکه در فرماندهی عالی نظامی رژیم کمونیستی چین چه آشفتگی و نابسانی بوجود آمده است 

به نظر می‌رسد که تحلیل مفسران از پیروزی رهبر حزب کمونیست چین در بیستمین کنگره این حزب در نوامبر گذشته اشتباه از آب درآمده است. آنچه در ظاهر نشان داده شد، فقط یک نمایش پیروزی بود، اما در واقعیت مرحله‌ای از یک مبارزه مستمر و مرگبار برای قدرت بود.  

در کنگره حزب کمونیست چین در نوامبر گذشته، آقای شی توانست بالاترین رای را برای رهبری حزب کمونیست چین در یک دوره پنج ساله دیگر بدست آورد.   

آقای شی به ظاهر شکستناپذیر از یک ضعف اساسی رنج میبرد، اینکه او از یک نظام سیاسی توتالیتر دفاع میکند که مجموعهای از مشکلات عمیق و طولانیمدت را ایجاد کرده است که نمیتواند آنها را حل کند. او آن مشکلات را ایجاد نکرد، اما برای یک دهه، آنها را نادیده گرفت و تشدید کرد و اکنون ناتوان از حل آن مشکلات است؛ درحالیکه مردم چین و جهان این مشکلات را می‌بینند. دشمنان او در داخل و خارج با علاقه شدیدی نظارهگر هستند و در پشت صحنه علیه او مانور میدهند. حذف آقای کین اولین نتیجه تلاش‌های مخالفان برای کاهش اقتدار شی جین‌پینگ است.

نظرات بیان شده در این مقاله نظرات نویسنده است و لزوماً منعکس کننده نظرات اپک تایمز نیست.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی