logo_eet

بازداشت خانگی پسر جیانگ زمین، رهبر سابق حزب کمونیست چین، از نقاط اوج فعالیت‌‌‏های ضد فساد حزب

«جیانگ میان‌‌‏هنگ» رئیس سابق آکادمی معتبر علوم چین در شعبه «شانگهای» در‌‌‏حال صحبت در کنفرانسی در ۱۶ ژوئیه ۲۰۰۵ (Chinese Academy of Sciences)
«جیانگ میان‌‌‏هنگ» رئیس سابق آکادمی معتبر علوم چین در شعبه «شانگهای» در‌‌‏حال صحبت در کنفرانسی در ۱۶ ژوئیه ۲۰۰۵ (Chinese Academy of Sciences)

به‌‌‏گفته یک منبع نزدیک به واحد بازرسی انضباطی حزب در «شانگهای»، «جیانگ میان‌‌‏هنگ»، پسر بزرگ جیانگ زمین، رهبر سابق حزب کمونیست چین، در‌‌‏حال حاضر در بازداشت خانگی به‌‌‏سر می‌‌‏برد.

این منبع به نسخه چینی اپک‌‌‏تایمز گفت که جیانگ میان‌‌‏هنگ در محلی مخفی در حومه شانگهای در بازداشت خانگی است. این منبع افزود که او تنها اجازه خارج شدن از محل اقامت خود برای استفاده از هوای تازه را دارد.

بازداشت جیانگ میان‌‌‏هنگ، نقطه اوج فعالیت‌‌‏های بازرسان ضد فساد حزب در ۱۸ ماه گذشته است که شرکت‌‌‏های مهم و نهادهای وابسته به جیانگ را زیر‌‌‏نظر دارند. همچنین، این پیشرفت نشان‌‌‏دهنده رسیدن به مرحله آخر کمپین ضد فساد «شی جین‌‌‏پینگ» یعنی دستگیری و مجازات جیانگ بزرگ است که عملاً تا سال ۲۰۱۲ کنترل رژیم کمونیستی را در‌‌‏دست داشت.

این منبع نزدیک به بازرسان حزب به اپک تایمز گفت، بازرسان انضباطی شانگهای، به‌‌‏دنبال اطلاعات کاملی از امور مالی شخصی و خانوادگی جیانگ میان‌‌‏هنگ هستند. این منبع اظهار داشت، براساس آن‌‌‏چه که بازرسان اکنون درمورد اموال، دارایی‌‌‏ها و ثروت‌‌‏های نامشروع و مبهم خانواده جیانگ می‌‌‏دانند، «متوجه شده‌‌‏اند این اموال به‌‌‏قدری است که تا سال‌‌‏ها مردم چین را سیر می‌‌‏کند.»

این منبع افزود: «در‌‌‏طول این سال‌‌‏ها، شرکت‌‌‏های دولتی بی‌‌‏شمار و سرمایه‌‌‏گذاران خارجی به این خانواده هدیه‌‌‏های با‌‌‏ارزشی داده‌‌‏اند که که ارزش هر یک حداقل میلیون‌‌‏ها یوان است.»

سلطان ارتباطات و فرهنگستان

خانواده جیانگ در زمان رهبری جیانگ زمین، این فرصت را پیدا کرد تا ثروت هنگفتی را به‌‌‏دست آورد.

جیانگ زمین، رهبر سابق حزب کمونیست چین در جلسه اختتامیه هجدهمین کنگره ملی حزب. ۱۴ نوامبر ۲۰۱۲. پکن. (Feng Li/Getty Images)
جیانگ زمین، رهبر سابق حزب کمونیست چین در جلسه اختتامیه هجدهمین کنگره ملی حزب. ۱۴ نوامبر ۲۰۱۲. پکن. (Feng Li/Getty Images)

جیانگ در زمان رهبری خود، نظامی سیاسی را تثبیت کرد که در آن مقامات رژیم از قدرت سیاسی خود برای کسب ثروت و مزایای بی‌‌‏شمار استفاده می‌‌‏کردند. این سیستم زمانی بحرانی‌‌‏تر شد که «دنگ شیائوپینگ»، سیاست‌‌‏مدار و حاکم چین، اقتصاد چین را در اوایل دهه ۱۹۹۰ باز کرد تا بعد از واقعه ۴ ژوئن و تظاهرات طرفداران دموکراسی و قتل‌‌‏عام نظامی میدان «تیان آن من»، آرزوی دموکراسی مردم چین را از ریشه نابود کند.

فرزندان مقامات ارشد حزب، خیلی زود خود را در‌‌‏حال کنترل شرکت‌‌‏های عظیم دولتی یافتند. و در‌‌‏حالی که صنعت ارتباطات به‌‌‏سرعت در‌‌‏حال گسترش بود، جیانگ سخاوتمندانه تکه‌‌‏ای بزرگ از این کیک پر سود را به دست پسرش داد.

همان‌‌‏طور که مرسوم است، حرکت‌‌‏ها با فرزندان پسر آغاز می‌‌‏شود.

«شین ژیلینگ»، نظامی بازنشسته

جیانگ میان‌‌‏هنگ، در عرض دو سال پس از بازگشت از مطالعات دکترای خود در ایالات متحده در سال ۱۹۹۲، شرکت سرمایه‌‌‏گذاری با مسئولیت محدود شانگهای (SAIL)، بازوی سرمایه‌‌‏گذاری دولت شهری شانگهای، را در‌‌‏اختیار گرفت. در گزارش ماه ژوئن ۲۰۱۶ «بلومبرگ»، جیانگ میان‌‌‏هنگ، درحال حاضر، رئیس و مدیر اجرایی SAIL است.

«وین چانگ هو»، محقق، در مقاله‌‌‏ای در سال ۲۰۱۳ نوشت، جیانگ میان‌‌‏هنگ، «تنها به‌‌‏خاطر پشتوانه خانوادگی‌‌‏اش»، و بدون هیچ تجربه مدیریتی و دانش مالی، رئیس این شرکت مهم شد.

جیانگ جوان، از‌‌‏طریق این شرکت توانست میلیاردها دلار صرف زیرساخت‌‌‏های مخابراتی شانگهای کند، سهام این شرکت را تحت تملک خود قرار دهد و فرصت‌‌‏های زیادی را برای شرکت China Netcom ایجاد کند. این شرکت ارتباطات دولتی تنها پس‌‌‏از سه سال از روی کار آمدن جیانگ میان‌‌‏هنگ تبدیل به سومین شرکت ارتباطات در چین شد.

از سال ۱۹۹۹ تا ۲۰۱۱، جیانگ میان‌‌‏هنگ، یکی‌‌‏از پست‌‌‏های معاونت آکادمی علوم چین را در‌‌‏اختیار داشت. در  سال ۲۰۰۵، او رئیس شعبه شانگهای این آکادمی شد که در ۲۰۱۵ «به‌‌‏دلیل شرایط سنی» از این مقام استعفا داد؛ که جای تعجب دارد زیرا او سال‌‌‏های زیادی تا بازنشستگی پیشِ رو داشت.

این بازنشستگی پیش‌‌‏از موعد شاید نشانه‌‌‏ای از فشار سیاسی بر خانواده جیانگ بوده باشد.

آماده‌‌‏سازی

اما بازداشت جیانگ میان‌‌‏هنگ برای کسانی که از نزدیک کمپین ضد فساد شی جین پینگ را دنبال می‌‌‏کنند، جای تعجب نداشته است.

پاک‌‌‏سازی‌‌‏هایی که از زمان آغاز به کار این کمپین در اوایل ۲۰۱۳ انجام شد، الگویی را دنبال می‌‌‏کند: بازرسان انضباطی، ابتدا مقامات پایین‌‌‏تر را پیش‌‌‏از اعلام بازرسی از حامیان سیاسی آن‌‌‏ها در هفته‌‌‏ها یا ماه‌‌‏ها بعد، هدف قرار می‌‌‏دهند. سپس بسته به وضعیت و نفوذ این مقامات، دستگیری‌‌‏های بیشتر، نقل و انتقالات اجباری و یا بازنشستگی‌‌‏های اجباری را برای قطع نفوذ آن‌‌‏ها در ارگان‌‌‏های حزب و شرکت‌‌‏های دولتی به‌‌‏اجرا در‌‌‏می‌‌‏آورند.

قبلاً این پرسش مطرح بود که آیا شی جین‌‌‏پینگ علیه جیانگ زمین اقدامی می‌‌‏کند اما اکنون تنها موضوع زمان مطرح است.

مورد «ژو یونگ‌‌‏کانگ»، تزار سابق امنیت چین، یکی از همین نمونه‌‌‏ها است. در اوایل ۲۰۱۳، پلیس بازرسی- انضباطی چین، دوستان و نزدیکان ژو در استان نفت‌‌‏خیز «سیچوان» و دستگاه‌‌‏های امنیتی را بیرون کرد. ژو، به‌‌‏طور رسمی، یک‌‌‏سال پس‌‌‏از آن مورد بازرسی قرار گرفت و در ژوئیه ۲۰۱۵ به حبس ابد محکوم شد.

ژو یونگ‌‌‏کانگ، تزار سابق امنیت چین در دادگاه متوسط خلق چین در شهر تیانجین. ۱۱ ژوئن ۲۰۱۵.
ژو یونگ‌‌‏کانگ، تزار سابق امنیت چین در دادگاه متوسط خلق چین در شهر تیانجین. ۱۱ ژوئن ۲۰۱۵.

به‌‌‏نظر می‌‌‏رسد مأموران انضباطی حزب از اواخر ۲۰۱۴ در‌‌‏حال آماده کردن زمینه‌‌‏های دستگیری جیانگ میان‌‌‏هنگ بوده باشند.

در میان اولین بازداشت‌‌‏شدگان نزدیک به جیانگ میان‌‌‏هنگ، دو مدیر ارشد China Unicom قرار دارند. در فوریه ۲۰۱۵، بازرسان انضباطی گزارش تندی درباره China Unicom منتشر کردند. در این گزارش آمده است که کارمندان این شرکت در گرفتن رشوه و تجارت جنسی دخالت دارند. تا پایان سال، «چانگ شیائوبینگ»، رئیس سابق China Unicom پاک‌‌‏سازی شد.

آژانس بازرسی انضباطی در شانگهای، در نوامبر ۲۰۱۵، تحقیق درباره قلک جیانگ میان‌‌‏هنگ یعنی SAIL را آغاز کرد.

اعضای آکادمی نزدیک به جیانگ نیز هدف قرار گرفتند. در اکتبر ۲۰۱۵، «شی اروِی»، معاون آکادمی علوم که همراه با جیانگ در رویدادهای آکادمی در انظار عمومی ظاهر می‌‌‏شد، ناگهان برکنار شد. رسانه‌‌‏های دولتی چین هیچ توضیحی برای این حرکت ندادند.

همچنین حامیان جیانگ میان‌‌‏هنگ در ارگان‌‌‏های حزب برای حذف نشانه‌‌‏گذاری شدند. شاید از مهم‌‌‏ترین آن‌‌‏ها «ما شیادونگ»، معاون سابق دفتر علم و فن‌‌‏آوری اطلاعات در مارس ۲۰۱۵ باشد.

گفته شده که ما شیادونگ در ایجاد «پروژه سپر طلایی»، پروژه‌‌‏ای برای آزار و اذیت مخالفان و تمرین‌‌‏کنندگان «فالون گونگ» (یا فالون دافا) نقش داشته است. فالون گونگ، روشی معنوی است که به دستور جیانگ زمین مورد آزار و اذیت قرار گرفته است. به‌‌‏گفته «وانگ یوان‌‌‏فی»، نویسنده و فعال چینی، جیانگ زمین به‌‌‏همراه پسرش، جیانگ میان‌‌‏هنگ در این پروژه دخیل بوده‌‌‏اند.

هدف بزرگ

اگر پاک‌‌‏سازی ژو یونگ‌‌‏کانگ، تزار امنیت چین، که زمانی غیرممکن پنداشته می‌‌‏شد، انجام شده است، پس با دنبال کردن الگوی کمپین ضد فساد شی جین‌‌‏پینگ که اکنون جیانگ میان‌‌‏هنگ را در بازداشت دارد، احتمالاً به دستگیری پدر او می‌‌‏انجامد.

«شین ژلینگ»، بازنشسته نظامی می‌‌‏گوید: « همان‌‌‏طور که مرسوم است، حرکت‌‌‏ها با فرزندان پسر آغاز می‌‌‏شود.»

شین ژیلینگ. (Weibo.com)
شین ژیلینگ. (Weibo.com)

انگیزه شی جین‌‌‏پینگ برای برکناری جیانگ زمین و شبکه سیاسی وی، تلاش برای بقا است. به‌‌‏گفته منابع داخلی حزب، در سال ۲۰۱۲، «وانگ لی‌‌‏جون»، رئیس پلیس سابق «چونگ‌‌‏کینگ»، شهر جنوب غربی چین، توطئه‌‌‏ای از‌‌‏سوی حامیان جیانگ یعنی «بو شیلای»، عضو دفتر سیاسی و «ژو یونگ‌‌‏کیانگ»، تزار امنیت چین را آشکار کرد. شی جین‌‌‏پینگ، به‌‌‏طور ضمنی در سخن‌‌‏رانی‌‌‏های اخیر خود به این کودتا و «توطئه‌‌‏گران» و «منافقان» حزب اشاره کرده است.

به‌‌‏دلیل آن‌‌‏که سیاست چین بسیار شخصی است، کمپین شی تنها می‌‌‏تواند با یک نتیجه‌‌‏گیری منطقی به دستگیری جیانگ زمین برسد. به‌‌‏گفته شین ژیلینگ، تا زمانی‌‌‏که جیانگ زمین سقوط نکند، «دار‌‌‏و‌‌‏دسته او همیشه امید و ایمان خواهند داشت.»

به‌‌‏نظر می‌‌‏رسد شی جین‌‌‏پینگ به این درک رسیده است؛ زیرا از سه ماه سوم ۲۰۱۵ جیانگ مورد هدف قرار گرفته است.

دهم اوت، خبرگزاری Peaople’s Daily، سخن‌‌‏گوی حزب، سرمقاله‌‌‏ای هشدارآمیز نسبت‌‌‏به دخالت رهبران بازنشسته حزب علیه رهبری کنونی منتشر کرد. دو هفته بعد، سنگ یادبود بزرگ منقش به دست‌‌‏خط جیانگ زمین  بر روی چمن آموزشگاه اصلی اعضای حزب برداشته شد.

شی جین‌‌‏چینگ، رهبر حزب کمونیست چین (چپ) از کنار جیانگ زمین، رئیس سابق حزب (راست) در تالار بزرگ خلق در پکن می‌‌‏گذرد. ۱۴ نوامبر ۲۰۱۲. (Wang Zhao/AFP/Getty Images)
شی جین‌‌‏چینگ، رهبر حزب کمونیست چین (چپ) از کنار جیانگ زمین، رئیس سابق حزب (راست) در تالار بزرگ خلق در پکن می‌‌‏گذرد. ۱۴ نوامبر ۲۰۱۲. (Wang Zhao/AFP/Getty Images)

همچنین نشانه‌‌‏هایی از محدود کردن حرکات جیانگ زمین وجود دارد.

جیانگ دیگر در لیست مهمانان برنامه‌‌‏های اعضای حزب نیست؛ غیبتی نمادین که معیاری برای سنجش جایگاه سیاسی استفاده می‌‌‏شود.

در ماه مه، Trend، مجله سیاسی «هنگ کنگ»، گزارش داد که ۱۵۰۰ نفر از اعضای حزب و خانواده‌‌‏هایشان از‌‌‏جمله جیانگ زمین و بسیاری از حامیانش، از سفر به خارج‌‌‏از چین منع شده‌‌‏اند. همچنین این مقامات باید گذرنامه خود را به آژانس بازرسی انضباطی حزب تحویل دهند و همه اموال و دارایی‌‌‏های خود را اعلام کنند.

قبلاً این پرسش مطرح بود که آیا شی جین‌‌‏پینگ علیه جیانگ زمین اقدامی می‌‌‏کند اما اکنون تنها موضوع زمان مطرح است.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *