logo_eet

با بچه ای که دروغ می گوید چگونه رفتار کنیم؟

(Liquidlibrary/Photos.com)
(Liquidlibrary/Photos.com)

کمتر پدر و مادری هستند که با مساله دروغ گویی کودکان روبرو نشده باشند، معمولا در این شرایط والدین نمی دانند چه رفتاری باید انجام بدهند؛ بعضی ها عصبانی شده و کودکان را تهدید و یا تنبیه می کنند. در اینجا چند راهکار کاربردی برایتان ارائه می کنیم:

 • مراقب باشید برچسب دروغگو بودن به کودک نزنید

  برچسب دروغگو بودن موجب می شود کودک حالت دفاعی بگیرد و کم کم خودش نیز باورش شود که فردی دروغگوست. به جای آن، نشان دهید که دروغ گفتن را دوست ندارید نه اینکه او دروغگو است، نشان دهید که او را در هر حال دوست دارید. حرفهای خود را محکم ولی با وقار بیان کنید. مثلا بگویید” به نظر می رسه این مساله به این شکل حقیقت نداشته باشه، گاهی اوقات ما نگرانیم که کاری انجام دادیم درست نباشه و برای همین نگران می شیم که حقیقت را بگیم.” به این شکل به کودک نشان می دهید که شما این رفتار او را تایید نمی کنید ولی در عین حال به او شانسی نیز می دهید که بتواند دلیل دروغ گفتن خودش را بیان کند.

 • سعی کنید سوالی را از کودک نپرسید که خودتان جوابش را می دانید

  مثلا اگر کاملا مطمئنید که کودک اتاقش را تمیز نکرده، از او سوال نکنید اتاقت را تمیز کردی؟ شما می توانید سوال تان را طوری دیگر مطرح کنید مثلا بگویید ” می بینم که هنوز اتاقت را تمیز نکردی!” یا ” لطفا هر وقت اتاقت را تمیز کردی بگو بیام اتاقت را ببینم چطور شده”. سوال نکنید ” آیا داری راستش را می گی؟” این نحوه سوال صحیح نیست.

 • راست گویی را تشویق کنید

  بخصوص اگر کودکتان قبلا سابقه دروغ گفتن داشته ولی الان دارد مساله ای را درست بیان می کنه، او را تشویق نموده و بگویید که ” از شنیدن این خبر خوشحالم و ممنونم که حقیقت را گفتی. راست گویی تو را خیلی دوست دارم”.

 • الگوی مناسبی برای کودک باشید

  بچه ها از طریق دیدن و مشاهده رفتار و گفتار دیگران بسیاری از رفتارها را می آموزند به همین دلیل بهترین روش آموزش راست گویی به کودکان این است که خودتان نیز راستگو باشید. به کودکان حتی در مورد مسائل سختی همچون بیماری، مرگ، یا طلاق… دروغ نگویید.

 • خونسرد باشید و منطقی عمل کنید

  به یاد داشته باشید تنبیهات سخت و شدید از عصبانیت بوجود می آیند، به همین دلیل به جای فریاد کشیدن بر سر کودک یا تنبیه او، با رفتاری منطقی به او آموزش بدهید و برخورد کنید درست همانطور که در مورد سایر آموزش های رفتاری انجام می دهید. درغیر این صورت، حالت دفاعی ناشی از ترس بخود می گیرد.

 • به کودک آموزش دهید که با دروغ کارش پیش نمی رود

  همه ما اشتباهاتی می کنیم، از این رو بچه ها نیز دچار مستثنی نیستند. اما وقتی کودکتان اصرار می کند که شکستن پنجره کار او نبوده است، شما می توانید بهش بگویید “این حرف تو به من این را می رساند که آرزو داشتی که این پنجره را نشکسته بودی”، بعد از آن از او بخواهید در تمیز کردن خرده شیشه ها و اندازه گیری برای خرید شیشه جدید کمک کند و مسئولیت عواقب کار خودش را بپذیرد.

* دکترمعصومه خسروی دارای دکترای تخصصی در روانشناسی تربیتی، استادیار دانشگاه، با ۱۵ سال سابقه تدریس، تحقیق، تالیف و مشاوره در زمینه‌‌‌‌‏های تربیتی و آموزشی

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *