Search
Asset 2

«مانون»: نمایش باله‌‏ی زیبایی در کانادا

«مانون»: نمایش باله‌‏ی زیبایی در کانادا (کریستوفر فال)
«مانون»: نمایش باله‌‏ی زیبایی در کانادا (کریستوفر فال)

داستان رستگاری

«مانون»: نمایش باله‌‏ی زیبایی در کانادا (کریستوفر فال)

«مانون» از شاهکارهای مجموعه‎ باله‎ی قرن بیستم است که توسط «کنت مک‎میلان» اسکاتلندی طراحی شد و از آغاز نمایش آن در سالن «رویال» لندن در سال ۱۹۷۴، تاکنون بارها توسط شرکت‎های مختلفی در جهان به‎روی صحنه رفته است.

اولین‌بار در سال ۱۹۹۶، باله‎ی ملی کانادا، آن را به‎روی صحنه برد و در سال ۱۹۹۸ دوباره آن را احیا کرد. اکنون نیز پس‎از ۱۶ سال قصد دارد در فصل ۲۰۱۵/۲۰۱۴ از آن پرده بردارد.

هرچند داستان آن ساده است، اما طراحی آن پیچیده و نمایش آن بسیار ظریف است. آهنگ‎سازی آن توسط «ماسنه» انجام شده که تماشای آن را لذت‎بخش کرده است. مانون، تماشاگران را با خود به‎محیطی تاریخی و تخیلی می‎برد که شخصیت‎های آن به یکباره واقعی و تمثیلی می‎شوند.

مک‎میلان، این باله را با اقتباس از رمان قرن هجدهم «ابه پره‎وو» (آهنگ‎ساز فرانسوی) به نام «مانون لسکو» ساخت. ابه پره‎وو چندین اثر الهامی ماندگار دارد که دو اپرای قرن نوزدهم ماسنه و «پویچینی» از آن دست است.

مک‎میلان در این اثر برای طراحی چنین موسیقی و رقص زیبایی از چندین اثر نمایشی ماسنه کمک گرفته است.

عشق و خیانت

مانون، زن جوان و جذابی است که درهنگام ورود به یک مهمان‎سرا برای ملاقات با برادرش، عاشق دانش‎جویی به‎نام «دس گریو» می‌شود. با این‎حال، زیبایی او، توجه مردان مسن ثروتمند را نیز جلب می‎کند. با دیدن این موضوع، «لسکو»، برادر مانون با طرح نقشه‎ای تصمیم می‎گیرد تا خواهرش را به بالاترین پیشنهاد بفروشد و در این میان با اشراف‌زاده‎ای بی‎رحم به‎نام «گولیو د مورفونتین» معامله می‎کند.

هرچند، این پیشنهاد توسط مانون، که باید میان عشقش، گریو و تمایل او به ثروت یکی را انتخاب کند، مسکوت می‎ماند.

 از مهمان‎سرایی پرجنب‎وجوش گرفته تا اولین ملاقات مانون و گریو در «مرداب لوییزیانا»، طراحی صحنه و لباس آن توسط «پیتر فارمر» انجام شده که بسیار واقع‌بینانه و خاطره‎انگیز است و منعکس‎کننده‎ی شرایط تاریخی قرن هجدهم است و در کنار آن حال و هوایی تخیل‎آمیز نیز به آن داده است.

با این‎حال، همان‎طور که مخاطبان آرزو دارند، می‎توانند شاهد خلاقیت هنری در طراحی رقص و مهارت رقصنده‎هایی باشند که اثری زیبا و امروزی را به‎نمایش می‎گذارند.

«مانون»: نمایش باله‌‏ی زیبایی در کانادا (آلکساندر آنتونی جویک)

مهارت و احساس

شب افتتاحیه در ۸ نوامبر، «سونیا رودریگز» و «گیلوم کت» رقصندگان اصلی، اجرایی عمیق و پراحساس را در نقش مانون و گریو به نمایش گذاشتند.

رودریگز که در نقش خود فرو رفته بود، در اولین  پرده، مانون ساده را در جوانی و سرزندگی به نمایش گذاشت و در پرده‎ی دوم، به معشوقه‎ای جسور و نافرمان تبدیل شد و در پرده‎ی آخر نمایشی دل‎خراش از مانون دل‎شکسته و رها شده را روی صحنه برد.

کت نیز نمایشی قوی از گریوی خیال‎پرداز را ارائه داد که شور و اشتیاق جوانی را به‎خوبی نشان می‎دهد. در صحنه‎ی آخر که مانون به‎خاطر تحمل شکنجه،  تقریباً غیرقابل شناسایی است، در مرکز صحنه، کت در نقش گریو ، از‎خوگذشتگی بی‌انتهای خود را نسبت‎به زن جوان به‎نمایش می‎گذارد.

بقیه‌ی بازیگران نیز نقش  خود را هماهنگ و به‎خوبی اجرا کردند. بازیگرانی هم‎چون «رکس هریسون»  در‎نقش گولیو د مورفونتین مغرور و «ربکا ریمزی» در نقش زنی فاسد، حتی در آخرین پرده، «جاناتان رنا»، تک‎خوان اصلی در نقش یک مجرم حیوان‌صفت نیز تصویر خوبی ارائه دادند.

«فرانچسکو گابریل فرولا»، عضو گروه باله که در نقش برادر مانون بازی می‎کرد، به‎خوبی شخصیت بی‎ارزش و بی‎عرضه‎ای را نشان داد؛ در‎حالی‌‏که «سوتلانا لونکیا» در نقش معشوقه‎ی او توانست اجرای خیره‎کننده‎ای از ظرافت و چابکی را به‎نمایش بگذارد. رقصنده‎ی سابق بولشویایی نیز با تشویق بی‎نظیری از سوی تماشاگران کانادایی در اولین فصل حضورش به‎عنوان رقصنده‎ی اصلی باله‌ی ملی روبه‎رو شد.

 مانون

باله‎ی مک‎میلان، به‎طور عمیقی از میان مهارت و جاذبه‎ی موضوعی خود حرکت می‎کند. داستان، موضوعی را به‎تصویر می‎کشد که حتی در زمان معاصر نیز ادامه دارد. به‎نظر می‎رسد وسوسه‎ی مانون در انتخاب یکی از دو راه  درستی و ثروت، ‎از دغدغه‎های بشریت  در طول تاریخ بوده باشد.

«مانون»، یادآوری‎کننده‎ی این موضوع است که هیچ تصمیم اشتباهی بدون کیفر  نخواهد ماند و نتایج و پی‎آمدها ممکن است مهلک و شوم باشند. اما هم‎چون دیگر باله‎های ماندگاری مثل «گیسل» و «دریاچه‎ی سوان»، این امید را می‎دهد که عشق واقعی و از‎خود گذشتگی، عاقبت به رستگاری ختم می‎شود.

اپک تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‎شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی