Search
Asset 2

تحقیقات شرکت هواپیمایی در خصوص ارتباط بین هدفون‌‌ها و اردوگاه‌ کار اجباری در چین

کار اجباری «بلیط خود را به من نشان دهید... در چمدان شما چیست؟» یکی از کارکنان قطار صبح روز ۳ اکتبر ۲۰۰۲ به وانگ نزدیک شد و تلاش کرد تا
(STR/AFP/Getty Images)
زندانیان تحت حفاظت یک پلیس، در محوطه باز زندانی در نانجینگ در سال ۲۰۰۵ قدم می‌زنند. شرکت‌های غربی اخیراً اقدام به انجام تحقیقاتی کرده‌اند، مبنی بر این ادعا که، هدفون و دیگر لوازم الکترونیکی خریداری شده آنها در یک اردوگاه کار اجباری چین ساخته شدند. (STR/AFP/Getty Images)

دو شرکت صنعتی بزرگ سوئدی و امریکایی و یکی از شرکت‌های هواپیمایی استرالیا، درحال انجام تحقیقاتی در خصوص این ادعا هستند که هدفون و دیگر لوازم الکتریکی خریداری شده آنها توسط چینی‌هایی ساخته شدند که در اردوگاه‌های کار اجباری به‌سر می‌برند.

شرکت هواپیمایی کانتاس استرالیا، شرکت صنعتی الکترولوکس سوئد، و شرکت امرسون امریکا، پس از مواجهه با مقالات انتقادی روزنامه اقتصادی استرالیا، که آنها را مورد بازخواست قرار داده بود، دست به تحقیقاتی دراین خصوص زدند.

بر اساس مقالات این روزنامه، افرادی که در زندان دونگ‌گوآن واقع در استان گوآنگ‌دونگ به‌سر می‌برند، اظهار داشتند که آنها برای شرکت کانتاس، شرکت‌های هواپیمایی انگلستان و امارات، هدفون‌های یکبارمصرف تولید می‌کنند و همچنین برای یک شرکت محلی ابزارهای الکتریکی می‌سازند و این شرکت محلی، مسئول تأمین این لوازم برای شرکت‌های الکترولوکس و امرسون می‌باشد.

دنی کانشن، یک نیوزلندی است که به‌خاطر ارتکاب به قتل غیرعمد مردی که بعداً بر اثر ضربات او به علت خونریزی مغزی جان خود را از دست داد، به مدت چهار سال در زندان دونگ‌گوآن به‌سر برد. وی این زندان را “محیطی بسیار بیرحمانه” قلمداد می‌کند. او به روزنامه اقتصادی استرالیا گفت که اگر زندانیان نتوانند سهمیه تعیین‌شده درخصوص تهیه محصولات را انجام دهند “به بیرون منتقل شده و به آنها شلیک می‌‏شود” . وی گفت که، “هرروز صبح که از خواب برمی‌خیزید، نمی‌دانید که آیا از آن روزجان سالم به‌در می‌برید یا نه.”

 براساس اظهارات کانشن، حقوق ماهیانه زندانیان، ۸ یوآن، معادل ۱,۳۰ دلار بوده و در ازای آن باید بیش از ۷۰ ساعت در هفته کار ‌کنند.

براساس اظهارات یکی از نمایندگان، شرکت الکترونیکی دونگ‌گوآن سیتی جوی‌استار  Dongguan City Joystar Electronic در چین، برای تهیه سفارشات در حجم بسیار بالا، از اردوگاه‌های کار اجباری استفاده می‌کند. در اوایل سال گذشته ۳۰۰۰۰۰ هدفون برای شرکت کانتاس ساخته شد که به کارپرداز این شرکت، به‌نام شرکت ویتنامی ایرفونیکس تحویل داده شد.

درحالی‌که این ادعاها مبنی بر استفاده شرکت کانتاس از اردوگاه‌های کار اجباری برای ساخت ابزارها، در دست بررسی است، همکاری این شرکت با شرکت ویتنامی ایرفونیکس به حالت تعلیق درآمده است. برطبق بیانات سخنگوی ای اف پی، استفاده از اردوگاه‌های کار اجباری و شرکت دونگ‌گوآن در چین برای تولید ابزارهای الکترونیکی، خلاف مقررات شرکت کانتاس می‌باشد.

اپک تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی