Search
Asset 2

تصویب طرح دائمی شدن تحریم‌های جمهوری اسلامی در کمیته روابط خارجی نمایندگان آمریکا 

مجلس نمایندگان آمریکا
جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، سخنرانی وضعیت اتحادیه خود را در جلسه مشترک کنگره در مجلس نمایندگان کنگره ایالات متحده در 07 فوریه 2023 در واشنگتن دی سی ایراد می کند. (Drew Angerer/Getty Images)

کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا طرحی را برای دائمی کردن تحریم‌های این کشور علیه ایران به تصویب رساند که به زودی برای رأی‌گیری راهی صحن علنی مجلس آمریکا خواهد شد. 

این طرح که «قانون تحکیم تحریم‌های ایران» با همراهی نمایندگان از هر دو حزب عضو کمیته روابط خارجی به تصویب رسید و بر اساس آن قانون فعلی تحریم‌های ایران که در سال ۲۰۲۶ میلادی منقضی می‌شود، دائمی خواهد شد. 

مایکل استیل یکی از طراحان اصلی این طرح با انتشار یک بیانیه مطبوعاتی گفت: «رژیم اهریمنی ایران ثابت کرده که نمی‌توان با حسن نیت برای مذاکره به آنها اعتماد کرد. تنها با زور می‌توان راه مصالحه را نشان داد، به حملات وحشیانه‌شان به مردم خود پایان داد و مانع هسته‌ای شدن ایران شد 

او همچنین عنوان کرد: «واشنگتن با دائمی کردن تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی، این پیام را به ایران می‌دهد که ما ادامه اقدام‌های تهاجمی آنها را تحمل نمی‌کنیم و به متحدان نیز این پیام را می‌دهد که آنها نیز باید فشارها را علیه این کشور یاغی افزایش دهند.» 

سوزی لی عضو دموکرات کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا نیز که یکی دیگر از طراحان این طرح بود گفت: «اعضای کنگره صرف‌نظر از حزب سیاسی خود باید از اقدام وحشیانه رژیم ایران در سرکوب مردم خود، حمایت مالی آن از تروریسم و پیگیری خطرناک رژیم برای دستیابی به سلاح هسته‌ای جلوگیری کنند.» 

گفتنی است که طرحی مشابه در سنای آمریکا از سوی سناتور تیم اسکات جمهوری‌خواه و جکی روزن و مگی حسن دموکرات نیز در جریان است. 

این اقدام در حالی است که طی هفته‌های اخیر گزارش‌های متعددی درباره مذاکرات غیرمستقیم جمهوری اسلامی و دولت بایدن با میانجی‌گری برخی کشورهای منطقه از جمله قطر و عمان منتشر شده است که انتقادهای فراوانی را از سوی اعضای کنگره ایالات متحده برانگیخت. 

مایکل مک‌کال، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا، با انتشار نامه‌ای خطاب به بایدن، ضمن انتقاد از رویکرد دولت او گفته بود دولت ایالات متحده به جای استفاده از اهرم دیپلماتیک و بازدارندگی نظامی برای جلوگیری از فعالیت‌های مخرب جمهوری اسلامی، به رفتار بد حکومت ایران در ازای وعده دروغینکاهش تنش پاداش می‌دهد. 

او همچنین دولت بایدن را به پایبند نبودن به قانون متهمو تأکید کرد که بر اساس قانون بازنگری توافق هسته‌ای ایران، حتییک طرح غیررسمی برای توافق با ایران نیز باید به تصویب کنگره برسد. 

به تازگی واشنگتن‌ پست به نقل از مقامات آمریکایی، اروپایی و خاورمیانه‌ای که نامشان فاش نشده، تأکید کرد که مذاکرات دولت بایدن با جمهوری اسلامی از چند ماه پیش آغاز شده است. 

بر اساس گزارش این روزنامه، دولت بایدن در مذاکرات غیرمستقیم دوجانبه با حکومت ایران امیدوار است، حداقل برنامه هسته‌ای تهران را در زمینه توسعه تسلیحات محدود کند، به حملات نیابتی جمهوری اسلامی به نیروهای آمریکایی در سوریه پایان دهد و سه زندانی قدیمی آمریکایی در ایران را آزاد کند. 

گفته شده که در مقابل ایالات متحده نیز به جمهوری اسلامی اجازه دسترسی به بخشی از میلیارد‌ها دلار دارایی‌های توقیف شده ایران در خارج را خواهد داد. 

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی