Search
Asset 2

رونمایی واشنگتن‌پست از سه خواسته دولت بایدن از جمهوری اسلامی 

واشنگتن‌پست از سه خواسته دولت بایدن در مذاکرات غیرمستقیم با جمهوری اسلامی رونمایی کرد و نوشت که علاوه بر موضوع هسته‌ای، کاهش تنش و آزادی زندانیان امریکایی در ایران نیز در این مذاکرات پیگیری می‌شود.
کاخ سفید(Flickr)

واشنگتن‌پست از سه خواسته دولت بایدن در مذاکرات غیرمستقیم با جمهوری اسلامی رونمایی کرد و نوشت که علاوه بر موضوع هسته‌ای، کاهش تنش و آزادی زندانیان امریکایی در ایران نیز در این مذاکرات پیگیری می‌شود. 

به نوشته واشنگتن‌پست دولت بایدن در مذاکرات غیرمستقیم دوجانبه با حکومت ایران که امیدوار است، حداقل، برنامه هسته‌ای تهران را در زمینه توسعه تسلیحات محدود کند، به حملات نیابتی جمهوری اسلامی به نیروهای آمریکایی در سوریه پایان دهد و سه زندانی قدیمی آمریکایی در ایران را آزاد کند. 

بر اساس این گزارش دولت بایدن در نظر دارد در مقابل به جمهوری اسلامی اجازه دسترسی به بخشی از میلیارد‌ها دلار دارایی‌های  توقیف شده ایران در خارج را بدهد. 

واشنگتن‌پست به نقل از مقامات آمریکایی، اروپایی و خاورمیانه‌ای که نامشان فاش نشده، تأکید کرد که مذاکرات کنونی که از چند ماه پیش آغاز شده، دیگر به هدف احیای برجام نیست. 

تلاش‌های بایدن برای احیای برجام زمانی که جمهوری اسلامی آنچه را که ایالات متحده و شرکای اروپایی آن معتقد بودند یک پیشنهاد قابل اجرا است، رد کرد، در پاییز گذشته، پایان یافت. 

به جای آن، مذاکرات کنونی سعی در مشخص کردن خطوط قرمز روشن و معکوس کردن روند خصومت و اقدامات تنش‌آفرین جمهوری اسلامی که بعد از سرکوب اعتراضات و ارسال تسلیحات به روسیه برای استفاده در اوکراین تشدید شده است. 

مذاکره‌کنندگان آمریکایی هشدار داده‌اند که حملات بیشتر در سوریه که جدیدترین آنها در ماه مارس رخ داد، و ادامه غنی‌سازی اورانیوم در سطح بالا که به طور خطرناکی به سطح تسلیحات نزدیک شده است، پاسخی – از جمله اقدام نظامی – را در پی خواهد داشت که هیچ یک از طرفین نمی‌خواهند.  

در ادامه این گزارش آمده که مقامات دولت بایدن از زمانی که گزارش‌هایی مبنی بر قریب‌الوقوع بودن توافق جدید آمریکا و ایران برای اولین بار در رسانه‌های اسرائیل منتشر شد، تلاش کردند تا دامنه تلاش‌های دیپلماتیک در این زمینه را کم‌اهمیت جلوه دهند. 

مقامات آمریکایی در حالی که تماس‌های غیرمستقیم با ایران را رد نمی‌کنند، هر گونه «توافق موقت» با جمهوری اسلامی را رد کرده‌اند. 

این در حالی است مایکل مک کال رئیس کمیته امور خارجه مجلس نمایندگان آمریکا در نامه‌ای به بایدن انتشار گزارش‌هایی از تعامل دوباره دولت بایدن با جمهوری اسلامی و اینکه نتایج این گفتگوها شامل پرداخت‌های قابل توجه به ایران خواهد بود را «بسیار نگران کننده» خواند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی