Search
Asset 2

شیوع عفونت آنفلوانزای مرغی در دوازده ایالت آمریکا

دوازده ایالت در آمریکا شیوع ویروس آنفلوانزای فوق حاد مرغی در گاوها را گزارش کرده‌‌‏اند.
(AAP Image/Dan Peled)

دوازده ایالت در آمریکا شیوع ویروس آنفلوانزای فوق حاد مرغی در گاوها را گزارش کرده‌‌‏اند.

از اواخر ماه مارس، شیوع آنفلوانزای فوق حاد مرغی در بیش از ۸۰ گله گاو شیری در سراسر آمریکا گزارش شده است.

لبنیاتی‌ها در آمریکا موظف هستند که از ورود شیر حیوانات بیمار به زنجیره غذایی جلوگیری کنند اما مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا می‌گوید فرایند پاستوریزه‌سازی از طریق حرارت دادن به شیر تا دماهای بالا باعث از بین رفتن ویروس فعال آنفلوانزای مرغی شده و مصرف آن شیر را برای انسان بی‌خطر می‌کند.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا در اطلاعیه ۷ ژوئن خود هشدار داد که مردم شیر خام ننوشند و از قرار گرفتن در معرض حیوانات بیمار یا مرده، تماس با مدفوع حیوانات، کاه و دیگر مواردی که با حیوانات مشکوک یا بیمار در تماس بوده‌اند، خودداری کنند.

کشاورزان در چندین ایالت به دلیل بهبود نیافتن حیوانات خود مجبور به کشتن یا ذبح آن‌ها شدند.

یکی از نگرانی مهمی که در این‌باره وجود دارد، کاهش تولید لبنیات است، چرا که این بیماری با کاهش تولید شیر ارتباط مستقیم دارد. خطر عفونت برای گاو حداقلی است و تأثیر بسیار ناچیزی هم روی سلامت انسان‌ها دارد.

( AFP/Getty Images)

عفونت‌های انسانی از آنفلوانزای مرغی

تاکنون سه مورد عفونت انسانی در آمریکا گزارش شده که هرسه به کارگران مزارع لبنی مربوط می‌شود. آخرین مورد ابتلا در میشیگان اولین موردی بود که با علائم بیماری حاد تنفسی مرتبط با ویروس آنفلوانزا- از جمله آنفلوانزای مرغی- دست‌و‌پنجه نرم می‌کرد.

مورد اول پس از پاشیدن شیر آلوده به داخل چشم دچار علائم چشمی شد و مورد دوم پس از تماس مستقیم با گاو آلوده مشکل تنفسی پیدا کرد. هیچ‌کدام از این افراد از تجهیزات حفاظت فردی استفاده نمی‌کردند.

پزشکان می‌‌‏گویند که این نشان می‌دهد که مواجهه مستقیم با دام‌های آلوده برای انسان خطرناک بوده و  تجهیزات حفاظت فردی ابزار مهمی برای جلوگیری از شیوع بیماری در بین افرادی است که در مزارع دام و طیور کار می‌کنند. نشانه‌ای مبنی بر انتقال انسان به انسان مشاهده نشده و سطح ریسک برای مردم پایین است.

به گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا، یک کارگر تگزاسی که به آنفلوانزای مرغی مبتلا شده بود، فقط از ورم ملتحمه رنج می‌برند و علامت و نشانه دیگری نداشت.

دانشمندان مراقب جهشی هستند که می‌تواند حاکی از تطبیق ویروس و انتقال آن در بین انسان‌ها باشد. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا در اطلاعیه اخیر خود گفت سویه ویروس آنفلوانزای مرغی که گله‌های تگزاس را آلوده کرده- clade 2.3.4.4b- برای موش‌های آزمایشگاهی کشنده بوده است.

آنفلوانزای فصلی موش‌ها را بیمار می‌کند اما باعث مرگ‌شان نمی‌شود. به گفته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها، موش‌های سالم به محض تماس با موش‌های بیمار به راحتی آلوده می‌شوند اما شیوع این سویه از طریق قطرات تنفسی شدت کمتری نسبت به دیگر سویه‌های آنفلوانزا دارد.

یافته‌های آزمایشگاهی باعث نشدند که نتیجه‌گیری مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها مبنی بر کم‌خطر بودن ابتلا به این بیماری برای انسان‌ها تغییر کند. تاکنون نشانه‌ای از انتقال انسان به انسان مشاهده نشده است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی