Search
Asset 2

بو شیلای به حبس ابد محکوم شد

بو شیلای
این تصویر، بو شیلای را مابین دو افسر پلیس روز یکشنبه در دادگاه جینان، مرکز استان شاندونگ نشان می‌دهد. وی به حکم این دادگاه محکوم به حبس ابد شد. (Weibo.com سایت ویه‌بو)
این تصویر، بو شیلای را مابین دو افسر پلیس روز یکشنبه در دادگاه جینان، مرکز استان شاندونگ نشان می‌دهد. وی به حکم این دادگاه محکوم به حبس ابد شد. (Weibo.com سایت ویه‌بو)

“بو شیلای” که در زمره‌ی برجسته‌ترین سیاستمداران رده‌بالای حزب کمونیست چین قرار داشت، و طی کشمکش‌های اخیر برسرقدرت پاکسازی شد، بنا به حکم دادگاه در ۲۱ سپتامبر، باید بقیه‌ی زندگی خود را در زندان سپری کرده، و برای همیشه از حقوق سیاسی خود محروم شود. تمامی دارایی‌های شخصی وی نیز به مصادره درمی‌آید.  این حکم که در برگ آخر از یک دادخواهی ۹ ‌برگی آمده‌است، توسط دادگاه بین‌المللی خلق جینان صادر شد. این دادخواست که در سایت “وِی‌بو” weibo نیز منتشر شده‌است، موضوع پیگرد قانونی علیه بو را به تفصیل شرح داده است و بر جرائم سه‌گانه‌ی وی شامل “رشوه، فساد، و سوء استفاده از قدرت” تمرکز دارد.

دادگاه “بو شیلای” و حوادث خارق‌العاده‌ای که منجر به برگزاری آن شد، از سال گذشته کانون توجه گسترده‌ی ناظران در چین و سراسر جهان بوده است. پرونده‌ی او ‌‌برای نظام سیاسی چین بسیار مهم بوده است. زیرا نقشه‌های وی برای دست‌یابی به قدرت، رهبری مرکزی حزب را در معرض خطر قرار داده و رژیم چین را از درون دچار بحران کرد.

رأی دادگاه “بو شیلای”، صبح روز یکشنبه، پس از بحث‌ها و گمانه‌زنی‌های بسیار اعلام شد.

تنها منبع کسب اطلاعات درباره‌ی دادگاه، صفحه‌ی رسمی دادگاه متوسط خلق شهر “جینان”، مرکز استان شاندونگ در سایت “وِی‌بو”  بود. “وِی‌بو” یک سرویس وبلاگ‌نویسی مشابه “توئیتر” twitter بوده که در چین از محبوبیت بسیاری برخوردار است.

دقیقاً بعد از ساعت۱۰:۰۰  صبح در چین، دادگاه این جمله را درصفحه‌ی سایت “وِی‌بو”ی خود منتشر کرد: “قاضی در حال قرائت حکم دادگاه است.” در عرض چند دقیقه، این جمله بیش از۴۰۰۰ بار توسط کاربران برای دیگران فرستاده‌ شد.

این حکم در ابتدا در هفت و سپس در نه بخش ارسال شد که هریک از آنها هزاران بار میان کاربران رد و بدل شد. همچنین تصویر “بوشیلای” که مابین دو افسر پلیس بلندقد تر از خودش ایستاده بود منتشر شد.

قاضی پرونده، درتمامی صفحات مربوط به رأی نهایی، جو حاکی از دفاع از “بوشیلای” را رد کرده و توضیح داد که چرا تمامی اتهامات به قوت خویش باقی است و مدارک ارائه ‌شده دال بر اثبات جرائم هستند. یکی از عباراتی که به‌طور معمول و منظم دراین دادگاه مورد استفاده قرار می‌گرفت این بود که، “دفاعیات متهم و وکیل مدافع وی قابل اثبات نبوده، و مورد قبول این دادگاه نیستند.”

برطبق اظهارات قاضی این دادگاه، بو به جرم قبول رشوه به میزان ۲۰ میلیون یوآن -معادل۳.۲ میلیون دلار-، اختلاس پنج میلیون یوان -معادل ۸۱۶۰۰ دلار- و سوء استفاده از قدرت به نفع همسرش در خصوص قتل “نیل هی‌وود”، گناهکارشناخته می‌شود. بسیاری از تحلیل‌گران بر این باورند که مقامات قضایی حزب موظف به پنهان کردن میزان واقعی این تخلفات بوده‌اند و رقم واقعی این اعداد به صدها میلیون دلار می‌رسد.

“شی گانگ‌شان” تحلیل‌گر مستقل امور چین مستقر در واشنگتن، طی مصاحبه‌‌ی تلفنی اظهار داشت که: “رأی صادره برای همه مشکوک به‌نظر می‌رسد.” وی افزود که، اتهاماتی که “بو” با آنها مواجه بوده‌است، به سختی می‌توانست منجر به مجازات مرگ برای وی شود، و آشکارا این احتمال را از بین می‌برد که حکم اعدام تعلیقی برای وی صادر شود، و این حکم یکی دیگر از گزینه‌های اصلی در کنار حبس ابد بوده است.”

قبل از ششم فوریه سال ۲۰۱۲، بو فقط  به عنوان رئیس متظاهر و دمدمی‌مزاج حزب کمونیست شهرت داشته که حکومت کلان‌شهرهای جنوب‌غرب چونگ‌چینگ را در ید قدرت خود داشت. او توده‌های مردم را برای خواندن سرودهای انقلابی، برگزاری رژه به مناسبت یادبود روز بسیج‌های مائوئیستی سازماندهی می‌کرد و دشمنان سیاسی خود را با برچسب گانگستر، به‌طور بی‌رحمانه‌ای مورد حمله قرار می‌داد. سرویس‌های امنیت عمومی وی که توسط “وانگ لی‌جون”، محرم اسرار دیرین، دوست صمیمی او و رئیس پلیس شهر اداره می‌شد، با گرفتن اعتراف از بازرگانان رقیب دارایی‌های آن‌ها را به چنگ می‌آوردند.

تمامی این فعالیت‌ها تحت عنوان عملیات “سردادن سرود سرخ و درهم‌شکستن سیاهی” انجام ‌شد.

سپس درماه فوریه، “وانگ لی‌جون” پس از ساعت‌ها رانندگی با اتومبیل، به کنسولگری امریکا در شهر “چنگدو” پناهنده شد. برطبق گزارش رسیده، کنسولگری درمدت‌زمان کوتاهی توسط خودروهای شبه نظامیان محاصره شد، در حالی‌که سازماندهی آن را “ژو یونگ‌کانگ”، رئیس امنیت سابق و از حامیان قدرتمند “بو” برعهده داشت. حدود ۳۰ ساعت پس از ورود “وانگ لی‌جون” به سفارت امریکا، مقامات رسمی این کنسولگری “وانگ” را به جای تحویل به حامیان “بو”، به یکی از ادارات اطلاعات و امنیت حزب مرکزی درپکن تحویل دادند.

این روایت که توسط ارگان‌های تبلیغاتی حزب کمونیست دربین عموم مردم اشاعه یافت و به آرامی و در مقیاس گسترده‌ای در گزارش رسانه‌های غربی مورد پذیرش واقع شد، خبر از این می‌دهد که وانگ لی‌جون به سفارت آمریکا رفت تا از پنهان‌کاری “بو” درخصوص یکی از جرائم همسرش “گو کای‌لای” پرده بردارد. “گو کای‌لای” همسر “بو” متهم است که “نیل هی‌وود” تاجر بریتانیایی را که با وی ارتباط تجاری داشت به قتل رسانده است.

محاکمه‌ی پنج روزه‌ی “بو” در ماه اوت، نمایشی تمام‌عیار درباره مثلث “وانگ لی‌جون- بوشیلای- گو کای‌لای” بوده و گفته‌ می‌شود که موضوعاتی ازقبیل روابط عاشقانه، جریانات خانوادگی بین بو‌ شیلای و همسر و پسرش، “بو گوآگوآ”، از مسائل مورد بحث دراین محاکمه پنج‌روزه بودند. “بو گوآگوآ” درحال حاضر در دانشکده‌ی حقوق دانشگاه کلمبیا تحصیل می‌کند.

اپک تایمز براساس اطلاعات به‌دست‌ آمده از منابع داخل چین، گزارش کرده است، که بو دست به تبانی با سایر اعضای ارشد حزب زد تا به‌طور موثری قدرت را در رژیم قبضه کند. یکی از مهره‌های کلیدی وی دراین توطئه، “ژو یونگ کانگ” بود. با توجه به افشاگری‌های اخیر، “ژو” در حال حاضر در کانون تحقیقات در زمینه  فساد در چند وزارتخانه  قرار دارد که هسته اصلی روند کاری او را شکل داده بود، شامل فساد در مسائل مربوط به صنعت نفت و استان “سیچوان”.

“ژو” و “بو” از افراد کلیدی “جیانگ زِمین” رهبر سابق حزب بودند و “جیانگ” با توجه به اینکه بیش از یک دهه است که عهده‌دار هیچ‌گونه پست رسمی در رژیم نبوده، در صدد بود تا به کمک آن‌ها، دامنه‌ی نفوذ خود را در رژیم افزایش دهد. این اعمال، بخشی از تلاش‌های “جیانگ” بود تا اطمینان یابد که بخش‌های کلیدی میراث وی که مهم‌ترین آن ها آزار و اذیت تمرین‌کنندگان روش معنوی فالون گونگ است، همچنان توسط رهبران بعدی حفظ می‌شود.

اپک تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی