Search
Asset 2

سرمایه‌گذاری چین در اروپا به پایین‌ترین سطح از سال ۲۰۱۰ رسیده است

نمودار تجارت و سرمایه‌گذاری چین در اروپای غربی همچنان نزولی است؛ اما اروپای مرکزی و شرقی راه فرار چین هستند.
سخنرانی (چپ به راست) لی کچیانگ، نخست‌وزیر چین، ویکتور اوربان، نخست‌وزیر مجارستان، بویکو بوریسف، نخست‌وزیر بلغارستان، در مجمع اقتصادی بوداپست با حضور ۱۶ رهبر اروپای مرکزی و شرقی، ۲۷ نوامبر ۲۰۱۷. (Attila Kisbenedek/AFP/Getty Images)

کارشناسان می‌گویند چین در تأمین مالی دچار مشکل شده و سعی دارد در بحبوحه جنگ تجاری با غرب در کشورهای دوست سرمایه‌گذاری کند.

سرمایه‌گذاری چین در اروپا در سال گذشته به کمترین میزان در ۱۳ سال اخیر رسیده است.

براساس گزارش سالانه گروه رودیوم و اندیشکده آلمانی مؤسسه مطالعات چین مرکاتور که در ۶ ژوئن منتشر شد، سرمایه‌گذاری مستقیم چین در اروپا در سال ۲۰۲۳ تنها ۶.۸ میلیارد یورو بوده که ۳۰۰ میلیون یورو کمتر از سال پیش است. این رقم از سال ۲۰۱۰ تاکنون به کمترین میزان در ۱۳ سال اخیر رسیده است.

این گزارش نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاری مستقیم چین در اروپا، بویژه ۲۷ کشور اتحادیه اروپا و بریتانیا، در سال ۲۰۱۶ به ۴۷.۵ میلیارد یورو (۵۱.۳ میلیارد دلار) رسیده و از آن زمان سیر نزولی پیدا کرده است.

قبل از شروع همه‌گیری کووید-۱۹ در سال ۲۰۱۹، ارزش سرمایه‌گذاری چین در اروپا به ۱۴.۲ میلیارد یورو می‌رسید اما در سال ۲۰۲۳ به ۶.۸ میلیارد یورو کاهش یافت که ۱۵ درصد با نقطه اوج خود فاصله داشت.

CATL، یک سازنده باتری‌های الکتریکی چینی، کالاهای خود را در نمایشگاه خودروی فرانکفورت ۲۰۱۹ IAA در فرانکفورت آم ماین، آلمان، در ۱۱ سپتامبر ۲۰۲۹ به نمایش می‌گذارد. (Sean Gallup/Getty Images)

چونگ چی-تونگ، دستیار پژوهشی در مؤسسه تحقیقات دفاع و امنیت ملی تایوان، می‌گوید: «آمار سرمایه‌گذاری از این حکایت دارد که اوضاع اقتصادی چین بسیار وخیم است.»

«اقتصاد چین از سال ۲۰۲۳ رو به وخامت رفت. نرخ رشد رسمی تولید ناخالص داخلی حدود ۵ درصد است؛ اما اوضاع بسیار وخیم است و وضعیت صادرات این کشور نیز تعریف چندانی ندارد. از این‌رو، میزان سرمایه‌گذاری خارجی چین نیز رو به کاهش است.»

وانگ گو-چن، کارشناس اقتصادی در تایوان به اپک تایمز گفت: «امکانات مالی چین در حال حاضر محدود است و دولت کسری فراوانی دارد. از این‌رو، بخش عمده پول شرکت‌های دولتی خارج از کشور به سرزمین اصلی بازگردانده می‌شود. اوضاع اقتصاد داخلی خوب نیست و دست چین برای توسعه اقتصاد در خارج از کشور بسته است.»

براساس این گزارش، در سال ۲۰۲۳، ۶۹ درصد از سرمایه‌گذاری‌های چین در اروپا به خودروهای برقی اختصاص داشت که نسبت به نرخ ۴۱ درصدی سال ۲۰۲۲ جهش قابل‌توجهی داشته است.

در عین حال، اختلاف تجاری اتحادیه اروپا و چین بر سر خودروهای برقی ارزان‌قیمت چینی که روانه بازار اروپا شده‌اند، شدت گرفته است. اتحادیه اروپا در اکتبر ۲۰۲۳ درباره خودروسازان برقی چین که از رژیم کمونیستی چین یارانه می‌گیرند شروع به تحقیق کرد و وضع تعرفه را در دستور کار خود قرار داد.

وانگ گفت: «خودروسازی مهم‌ترین صنعت اروپا است. اعطای یارانه به خودروهای برقی و قیمت‌شکنی گسترده چین قطعاً باعث بروز مناقشات تجاری بین این کشور و اروپا خواهد شد.»

خودروهای الکتریکی چینی برای صادرات در انتظار بارگیری در بندر یانتای در استان شاندونگ، شرق چین، ۱۰ ژانویه ۲۰۲۴. (STR/AFP via Getty Images)

مجارستان بهترین مقصد اروپایی چین برای سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی است

۴۴ درصد از کل سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی چین در اروپا در سال ۲۰۲۳ به مجارستان اختصاص داشت که نسبت به نرخ ۲۱.۳ درصدی سال ۲۰۲۲ افزایش یافته است. این افزایش عمدتاً از سرمایه‌گذاری کانتمپ و هوآیو کبالت در کارخانه‌های باتری‌سازی برای خودروهای برقی نشأت می‌گیرد که ارزش آن به ۸.۷ میلیارد یورو می‌رسد.

خودروساز برقی بزرگ چین، بی‌وای‌دی، گفته که قصد دارد خط تولید خودروهای برقی خود را تا سال ۲۰۲۶ در مجارستان راه‌اندازی کند. سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی چین در مجارستان در سال ۲۰۲۳ از «سه اقتصاد بزرگ» فرانسه، آلمان و بریتانیا بیشتر بود و به ۳۵ درصد می‌رسید.

آقای وانگ افزود: «از آن‌جا که چین در مضیقه مالی قرار دارد، سعی می‌کند در کشورهای دوست سرمایه‌گذاری کند.»

آقای چانگ گفت دولت اوربان در مجارستان حامی روسیه و چین است.

او گفت: «به همین دلیل است که چین بزرگ‌ترین کارخانه تولید باتری‌های برقی خود را در مجارستان راه‌اندازی کرده و از این طریق از تأثیر جنگ تجاری اروپا در آینده جلوگیری می‌کند.»

آقای چانگ افزود: « نمودار تجارت و سرمایه‌گذاری چین در اروپای غربی همچنان نزولی است؛ اما اروپای مرکزی و شرقی راه فرار چین هستند.»

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی