Search
Asset 2

عبور ۱۱ هواپیمای چینی از خط میانه تنگه تایوان  

هواپیماهای جنگنده چینی در نزدیکی تنگه تایوان
هواپیماهای جنگنده چینی در نزدیکی تایوان در تصویری از ویدئویی که توسط رسانه دولتی چینی CCTV در 7 اوت 2022 منتشر شد، پرواز می کنند.(CCTV via Reuters/Screenshot via The Epoch Times)

وزارت دفاع تایوان اعلام کرد ۱۱ هواپیمای چینی صبح روز جمعه با هدف افزایش فشار نظامی علیه این جزیره دموکراتیک، از خط میانی تنگه تایوان که یک مانع غیررسمی بین دو طرف است، عبور کردند. 

تایوان در سال‌های اخیر بارها و تقریباً روزانه، از مانورهای نیروی هوایی حزب کمونیست چین در ناحیه شناسایی دفاع هوایی جنوب غربی خود گلایه کرده است. 

وزارت دفاع تایوان اعلام کرد که در مجموع ۲۴ هواپیمای جنگی چینی از جمله جنگنده‌ها و بمب‌افکن‌ها صبح روز جمعه از حوالی ساعت ۸ صبح در نزدیکی تایوان مشاهده شدند و افزود که ۵ ناو جنگی چینی نیز به «گشت‌بانی آمادگی جنگی مشترک» پیوستند. 

این وزارتخانه گفت که تایوان هواپیماها و کشتی‌هایی را برای هشداردادن به فعالیت‌های نیروهای نظامی چین فرستاد، در حالی که سیستم‌های موشکی آنها را زیر نظر داشتند و از عبارت استاندارد برای پاسخ استفاده کردند. 

یک مقام ارشد امنیتی تایوان به رویترز گفت که فعالیت‌های چین در روز جمعه احتمالاً واکنشی به سفر هیئت کنگره آمریکا به رهبری مایک راجرز، رئیس کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان آمریکا به تایپه بوده است. 

حزب کمونیست چین که هرگز استفاده از زور برای تحت کنترل‌ قراردادن تایوان را رد نکرده است، در ماه آوریل در اعتراض به دیدار رئیس‌جمهور تسای اینگ ون با رئیس مجلس نمایندگان ایالات متحده، مانورهای نظامی در اطراف جزیره برگزار کرد. 

دولت تایوان به شدت با ادعاهای حاکمیت حزب کمونیست چین مخالفت می‌کند و متعهد است که در صورت حمله حزب کمونیست چین به جزیره از خود دفاع کند. 

در همین حال وزارت امور خارجه ایالات متحده روز پنجشنبه فروش احتمالی مهمات و پشتیبانی تدارکاتی به تایوان را در دو معامله جداگانه به ارزش ۴۴۰ میلیون دلار تایید کرد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی