Search
Asset 2

تشدید حملات حاکی از آزار و شکنجه مسیحیان در سراسر چین

Three-SelvesChurch-getty
در این عکس آرشیوی، یک کلیسای مسیحی در شهر یانشی از استان هنان، در ۲۱ فوریه ۲۰۰۷ نشان داده می‌شود. مقامات حکومتی چین اخیراً کلیساهای مسیحیان، هم کلیساهای ثبت‌شده‌ای که رژیم کمونیستی آنها را تأیید کرده است، و هم کلیساهای خانگی ثبت‌نشده را آماج آزار و اذیت قرار دادند. (عکس‌های چین/ گتی ایمیجز)

 

در اواخر نوامبر سال ۲۰۱۳، به دنبال تذکر یکی از مقامات رده‌بالای حزب کمونیست چین درخصوص سعه‌صدر حزب کمونیست چین در قبال ادیان، رژیم کمونیست اعمال فشار بر تبتی‌ها، اویغورها، و تمرین‌کنندگان فالون گونگ را حتی شدیدتر کرد. درحال‌حاضر کلیساهای مسیحی، حتی کلیساهایی که دارای مجوز از حکومت چین هستند، در سراسر چین تحت آزار و اذیت قرار دارند.

سخنرانی وانگ زوآن، مدیر اداره امور مذهبی که در «پیپلز دیلی» به چاپ رسید، بر ارزشمند ‌بودن افراد مذهبی در جامعه چینی اذعان داشت و از آنها درخواست کرد که حمایت خود را در دستیابی به ‌رویای چین دریغ نکنند، رویایی که هدف رهبری فعلی چین برای احیای دوباره کشور است. در حالی که اظهارات پیشنهادی وانگ حتی چیزی بیشتری از سعه‌صدر درقبال ادیان است، واقعیتهای مختلف عکس آن را به اثبات رسانده است.

هنگامی که تعدادی دوستان اقدام به آوردن غذا و دارو برای یکی از اعضای کلیسا کردند که تحت بازداشت خانگی به‌سر می‌برد، پانزده نفر از آنها بازداشت شدند.

یکی از معلمان مذهبی معروف در تبت در‌حالی‌که در لهاسا تحت بازداشت به‌سر می‌برد، تا حد مرگ تحت ضرب و شتم قرار گرفت و سایر راهبان نیز ظرف کمتر از سه هفته پس از سخنرانی وانگ دستگیر شدند. همزمان، ۱۴ اویغور در پی برداشتن حجاب یک زن توسط پلیس در شین‌جیانگ ، اقدام به شورش کرده و کشته شدند.

از ۲۱ ژانویه، وب‌سایت مینگهویی (وب‌سایتی که توسط تمرین‌کنندگان فالون گونگ اداره می‌شود و یک بانک اطلاعاتی درخصوص گزارش‌های مربوط به آزار و اذیت این روش معنوی است) گزارش‌هایی در ژانویه دریافت کرده است مبنی بر ۲۲۸ مورد دستگیری، ۳۳ «دادگاه» که طی آن ۱۶ نفر به‌طور غیرقانونی محکوم به زندان شدند، ۱۶  مورد حبس در مراکز شستشوی مغزی و تاکنون در ماه ژانویه سه مورد مرگ نیز گزارش شده است.

ژانگ شائوجی، کشیش معروف یکی از کلیساهای مسیحی ثبت‌شده در سیستم حکومتی چین در استان هونان است. در اواسط نوامبر، مقامات به اقدام به بازداشت او به همراه سایر اعضای این کلیسا کردند، اما دراین خصوص هیچ اتهامی اعلام نشده است.

وکیل ژانگ شائوجی به «چاینا اید» گفت که این کشیش که از حقوق خود در خصوص زمین کلیسا دفاع کرد، روز ۲۸ ژانویه به اتهام «راه‌اندازی تجمع‌ برای برهم‌زدن نظم عمومی» و «اغفال» عموم در دادگاه محاکمه می‌شود. بنا به اظهارات افراد مقیم کلیسا، مقامات محلی درصدد تصاحب زمین‌های کلیسا برای طرح‌های عمرانی هستند.

کریسمس و سال جدید

در استان سیچوان، یکی از کارمندان یک کلیسای خانگی ثبت‌نشده، به‌خاطر سازمان‌دهی گردهمایی کریسمس برای اعضای این کلیسا، در ۲۴ دسامبر بازداشت شد، هرچند او قبل از برگزاری این جشن، گروه حفاظت و امنیت منطقه را درجریان قرار داده بود. براساس «چاینا اید»، درخواست او مبنی بربازنگری موضوع بازداشت وی چندین بار رد شده است.

«چاینا اید» گزارش‌هایی مبنی بر آزار و اذیت کلیساهای محلی در سراسر چین دریافت کرده است. پلیس محلی در یکم ژانویه به کلیسایی خانگی درشین‌جیانگ واقع در منطقه خودمختار اویغور حمله کرد، در حالی که این افراد مذهبی سال نو را جشن می‌گرفتند، نه نفر از اعضای این کلیسا را بازداشت کردند. مقامات در حال تصرف یک کلیسای خانگی کوچک در شین‌چنگ واقع در استان شاندونگ هستند. یکی از اعضای کلیسای گزارش داد که پلیس جشن کریسمس در استان آنهویی را برهم زد و برخی از اعضا آن تحت بازداشت اداری قرار گرفتند.

در پکن یکی از اعضای کلیسای خانگی را از خانه‌اش ربوده و در محل متفاوت دیگری تحت بازداشت خانگی قرار دادند. هنگامی که دوستان او روز جمعه اقدام به بردن غذا و دارو را برای او کردند، پانزده نفر از آنها بازداشت شدند.

یک کلیسای خانگی در گوانگ‌ژو واقع در استان گوانگدونگ به «چاینا اید» گزارش داد که پلیس از آغاز ژانویه، جلسات کلیسای آنها را که دو بار در هفته برگزار می‌شود به‌هم زده است؛ این در حالی است که مسیحیان در استان مرکزی هنان اظهار می‌دارند که از شرکت در جلسات کلیسا  واهمه دارند، به‌خاطر اینکه چند سازمان وابسته به حکومت در منطقه، آنها را تحت اذیت و آزار قرار می‌دهند.

کاردینال جوزف ذن، اسقف اعظم هنگ کنگ، ضمن ابراز نگرانی خود در خصوص وضعیت مسیحیان کاتولیک در چین به «آسیا نیوز» که “یکی از نشریه‌های واتیکان است، اظهار داشت که «مدیر اداره امور مذهبی، کلسیا را بسیار مزورانه اداره کرده و حتی اهمیتی به حفظ ظاهر نمی‌دهد. به‌نظر می‌رسد که تنها هدف آنها این است که از طریق اعمال فشار بر اسقف‌ها و کشیش‌ها، آنها را مجبور به انکار وجدان و ایمان خود کرده و کلیسا را تحت انقیاد و بردگی خود درآوردند که متأسفانه به موفقیت‌های زیادی دراین زمینه دست یافته‏ اند.»

 اپک تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی