Search
Asset 2

ابراز نگرانی قانون‌گذاران آمریکا از همکاری موشکی رژیم چین و جمهوری اسلامی 

ابراز نگرانی آمریکا از همکاری رژیم چین در توسعه صنایع موشکی جمهوری اسلامی
موشک‌های آزمایشی سپاه پاسداران ایران در مرحله اول مانور نظامی در صحرای مرکزی خارج از شهر مقدس قم، 11 آبان 1385 (/FARS NEWS/AFP via Getty Images)

دو قانون‌گذار جمهوری‌خواه آمریکایی با ارسال نامه‌ای به لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده، ضمن ابراز نگرانی از همکاری رژیم چین در توسعه صنایع موشکی جمهوری اسلامی خواستار افزایش قدرت بازدارندگی آمریکا شدند. 

در این نامه که توسط الیز استفانیک، و داگ لمبورن دو عضو مجلس نمایندگان ایالات متحده تنظیم شده، انتقال فناوری غیرقانونی بین چین و ایران در جهت تقویت توان موشکی و هسته‌ای جمهوری اسلامی را «مشارکت نگران‌کننده رژیم‌های استبدادی دو کشور دشمن» توصیف شده است. 

همچنین این نامه انتقال فناوری بین پکن و تهران را محکوم می‌کند و خواستار اطلاعات بیشتر در مورد این است که چگونه این مشارکت توانایی‌های موشکی ایران را افزایش می‌دهد. 

این قانون‌گذاران در نامه خود نوشتند: «ایران با کمک‌های فنی چین، همچنان به حفظ بزرگ‌ترین نیروی موشکی در خاورمیانه ادامه می‌دهد و در عین حال، توانایی پرتاب فضایی دوگانه و موشک‌های بالستیک قاره‌پیمای خود را افزایش می‌دهد 

آنها افزودند: «اگر این شراکت کنترل نشود، قابلیت‌های هسته‌ای و موشک‌های بالستیک قاره‌پیمای ایران فعال می‌شود و توانایی این کشور برای به خطر انداختن امنیت آمریکا را افزایش می‌دهد 

الیز استفانیک و داگ لمبورن، همچنین از وزیر دفاع آمریکا خواستند تا بررسی‌های لازم در مورد چگونگی تجهیز سیستم دفاع موشکی آمریکا برای بازدارندگی و مقابله با قابلیت‌های موشکی بالستیک قاره‌پیمای ایران، و نیاز به ساخت سومین سایت دفاع موشکی در فورت درام را انجام دهد. 

در این نامه از وزیر دفاع ایالات متحده خواسته شده توضیحاتی در مورد «تفکیک مشخص تمامی کمک‌های فنی چین به تهران، ارزیابی وزارت دفاع ایالات متحده از برنامه موشک‌های بالستیک قاره‌پیمای ایران و تحلیل توانایی سیستم دفاعی آمریکا برای مقابله با افزایش قابلیت‌های موشکی جمهوری اسلامی» ارائه دهد. 

آژانس دفاع موشکی امریکا از چند سال پیش مطالعاتی برای تأسیس یک پایگاه دفاع موشکی جدید در ساحل شرقی این کشور انجام داد و پایگاه فورت درام ایالت نیویورک برای این کار مناسب تشخیص داده شد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی