logo_eet

پنج ستاره، اولین تجربه‌ی کارگردانی مهشید افشارزاده

«مهشید افشارزاده» بازیگر سینما به‌تازگی اولین تجربه‌ی خود را در حوزه‌ی فیلمسازی را با کارگردانی فیلم «پنج ستاره»  به پایان رسانده است.
«مهشید افشارزاده» بازیگر سینما به‌تازگی اولین تجربه‌ی خود را در حوزه‌ی فیلمسازی را با کارگردانی فیلم «پنج ستاره» به پایان رسانده است.
«مهشید افشارزاده» بازیگر سینما به‌تازگی اولین تجربه‌ی خود را در حوزه‌ی فیلمسازی را با کارگردانی فیلم «پنج ستاره» به پایان رسانده است.

«مهشید افشارزاده» بازیگر سینما به‌تازگی اولین تجربه‌ی خود را در حوزه‌ی فیلمسازی را با کارگردانی فیلم «پنج ستاره»  به پایان رسانده است.

مهشید افشارزاده که بازیگری را با فیلم « بای سیکل‌‌‌‏ران» آغاز کرد، سابقه‌ی حضور در فیلم‌هایی همچون «افسون»‌ «بچه‌‌‌‏های طلاق»، «افسانه‌ی آه»، «توفان شن»،‌ «آی‌‌‌‏ پارا» و «عیار۱۴» را در مقام بازیگر دارد. فیلم پنج ستاره‌ی افشار زاده از ۱۷ اردیبهشت در سینماهای کشور اکران شد.

افشار که در سالها‌‌‌‏ی اخیر از بازیگری فاصله گرفته بود درگفت‌‌‌‏وگوبا خبرنگار ایسنا گفت: «دراین سالهای اخیر خیلی در سینما نبودم، در حالی‌که در دهه‌ی ۷۰ فیلم‌‌‌‏ها‌‌‌‏ی زیادی داشتم ودر سال ۷۲ پرکارترین بازیگر زن سینما بودم. اما جمعی از دوستان وهمکاران مشکلاتی را برای من ایجاد کردند ومن نتوانستم به بازیگری ادامه دهم. به‌طوری‌که در آن مقطع از طرف اتحادیه‌ی تهیه‌کنندگان بایکوت شدم وجمعی از تهیه‌کنندگان قرار گذاشتند به من کاری را پیشنهاد نکنند و به این شکل عملأ کم‌کار یا بهتر بگویم ممنوع‌الکارشدم.»

وی در پاسخ به این سوال که چرا زودتر از این‌‌‌‏ها به سراغ فیلم ساختن نرفت، به خبرنگارایسنا گفت: «برای شروع کارم به عنوان کارگردان باید مجوز لازم را از خانه سینما می‌‌‌‏گرفتم وبرای این کار هم با توجه به اینکه مدرک دانشگاهی مرتبط را نداشتم، باید حتمأ یک فیلم کوتاه می‌‌‌‏ساختم که در سال ۸۷ اولین فیلم کوتاهم را با نام «موریانه » ساختم. بعد از آن به خانه سینما مراجعه کردم تا مجوز فیلمسازی بگیرم. اما با وجود اینکه این فیلم در جشن خانه سینما جزو پنج کاندیدای اصلی از بین ۷۲۰ فیلم بود، کارگردانی من تأیید نشد. در سال ۸۹ هم یک فیلم ۹۰ دقیقه‌‌‌‏ا‌‌‌‏ی با نام «آغاز دوم» ساختم که آن هم در جشنواره‌ی آیینه وآفتاب اصفهان جایزه‌ی بهترین فیلم اجتماعی را گرفت، اما باز هم مورد تأیید خانه سینما قرار نگرفت و در نهایت پروسه‌ی مجوزفیلمسازی گرفتن من حدود ۱۰ سال طول کشید.»

مهشید افشار، دلیل تایید نشدن فیلم‌‌‌‏‌‌‌‏هایش در خانه سینما را اینطور بیان کرد: «آنها می‌‌‌‏گفتند به هر کدام از فیلمها‌‌‌‏یی که ارائه می‌‌‌‏شود نمره می‌‌‌‏دهند و آثار من نسبت به کارهای همکاران دیگر امتیاز کمتری می‌‌‌‏گیرد، به همین دلیل پس‌از مدتی تصمیم گرفتم تحصیلات دانشگاهی‌‌‌‏ام را ادامه دهم تا با ارائه‌ی یک مدرک دانشگاهی مرتبط به وزارت ارشاد، دیگر هیچ بهانه‌‌‌‏ا‌‌‌‏ی برای صادر شدن مجوز نباشد که در رشته تدوین هم درس خواندم. البته در وزارت ارشاد باز هم گفتند باید یک فیلم کوتاه دیگر بسازم که در سال ۸۸ ماشینم را فروختم ویک فیلم کوتاه ۳۰ دقیقه‌‌‌‏ای فقط برای وزارت ارشاد ساختم، البته آن‌‌‌‏ها این فیلم را ندیدند و فقط فیلم اولم را دیدند وسرانجام توانستم مجوز بگیرم.»

فیلم «پنج ستاره» به فیلمنامه‌ی علی‌اکبر قاضی نظام، داستان زندگی دختری‌ست که برای تأمین هزینه‌ی تحصیلات دانشگاهی مجبور به کار کردن می‌شود و در پی یافتن شغلی برای امرار معاش، مشکلاتی برایش به‌وجود می‌آید.

شهاب حسینی، همایون ارشادی، بهنوش بختیاری، سحر قریشی، شیرین بیتا، لیلا بلوکات، امید روحانی، محمود جعفری، دیبا زاهدی  از بازیگران این فیلم هستند.

اپک‌‌‌‌‌‌‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‌‌‌‌‌‌‌‏شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *