Search
Asset 2

پلاستیک در غذا و خون انسان: ۲۰ روش برای دوری از آن

بطری‌‌‌‏های پلاستیکی آب بر روی تسمه نقاله‌‌‌‏ی شرکت آب سال سابِل در نزدیکی کربلا، شهر جنوبی عراق در ۱۴ سپتامبر ۲۰۰۸. (محمد صواف/ AFP/ Getty Images)
بطری‌‌‌‏های پلاستیکی آب بر روی تسمه نقاله‌‌‌‏ی شرکت آب سال سابِل در نزدیکی کربلا، شهر جنوبی عراق در ۱۴ سپتامبر ۲۰۰۸. (محمد صواف/ AFP/ Getty Images)
بطری‌‌‌‏های پلاستیکی آب بر روی تسمه نقاله‌‌‌‏ی شرکت آب سال سابِل در نزدیکی کربلا، شهر جنوبی عراق در ۱۴ سپتامبر ۲۰۰۸. (محمد صواف/ AFP/ Getty Images)

به نقل از سایت Webmd.com در خون  بیش از ۹۰ درصد از افراد، پلاستیک وجود ‌‌‏دارد، پدیده‌‌‏ای که در حال حاضر با بیماری‌‌‏های قلبی، چاقی، ناباروری، سقط جنین، تغییر شکل دستگاه تناسلی در نوزادان کودک مرتبط است.

فتالات‌‌‏ها Phthalates مواد شیمیایی هستند که از آن‌‌‏ها برای انعطاف‌‌‏پذیری و بادوام کردن پلاستیک استفاده‌‌‏می‌‌‏شود. بیسفنول اِی (BPA) در پوشش محافظ رزین اپوکسی در غذاهای کنسروی، بطری‌‌‏های آب و سایر محصولاتِ از این قبیل مورد‌‌‏استفاده‌‌‏قرار‎می‎گیرد. هر دوی این مواد شیمیایی می‌‌‏توانند از طریق تماس وارد بدن انسان ‌‌‏شوند.

به نقل از موسسه‌‌‏ی ملی بهداشت محیط زیست در آمریکا، هر دو می‌‌‏توانند سیستم غدد درون‌‌‏ریز بدن را مختل‌‌‏کنند و دارای اثرات منفی بر روی سیستم رشد، تولید مثل، سیستم عصبی و ایمنی بدن می‌‌‏باشند.

مطالعات اخیری که در ایالات متحده، سوئد و ایتالیا صورت‌‌‏گرفته، دستورالعمل‌‌‏های اداره‌‌‏ی فدرال مبارزه با مواد مخدر (FDA) درمورد فتالات‌‌‏ها و بیسفنول اِی را رد ‌‌‏می‌‌‏کند. آن‌‌‏ها سطح این مواد شیمیایی در خون را که توسط FDA بی‌‌‏خطر درنظرگرفته‌‌‏شده، خطرناک می‌‌‏دانند.

با توجه به نگرانی‌‌‏های زیست‌‌‏محیطی و بهداشتی، تلاش‌‌‏ها برای ایجاد یک زندگی بدون پلاستیک در سراسر جهان شدت‌‌‏گرفته‌‌‏است.

در اول اکتبر، شرکت اَپِل یک برنامه‌‌‏ی کاربردی (اپلیکیشن) به نام “غلبه بر ریز ذرات” Beat the microbead را به بازار عرضه‌‌‏کرد. کاربران این محصول می‌‌‏توانند از طریق اسکن بارکدها متوجه‌‌‏شوند که آیا محصولی حاوی ریزذرات پلاستیکی است یا خیر. برای مثال برخی از محصولات آرایشی و بهداشتی دارای ریزذرات پلاستیکی هستند.- پلاستیک به چشم انسان نامرئی است.

این برنامه‎ی کاربردی محصول را از روی رنگ ارزیابی‌‌‏می‌‌‏کند. رنگ سبز بی‌‌‏خطر است، نارنجی به این معنی است که تولید‌‌‏کننده برای بهبود محصول وعده ‌‌‏داده‌‌‏است، قرمز برای افرادی که می‌‌‏خواهند از ریزذرات پلاستیکی دوری‌‌‏کنند، به معنای ممنوع ‌‌‏بودن استفاده از آن است.

در اینجا چند نکته آمده‌‌‏است تا به کمک آن‌‌‏ها می‌‌‏توانید تغییراتی هر چند کوچک اما موثر در زندگی‌‌‏ خود ایجاد کنید:

کد بازیافت ۳. (ویکی‌‌‏مدیا عمومی)

۱.مراقب این نوع پلاستیک‌‌‏ها باشید و از آن‌‌‏ها دوری‌‌‏کنید- می‌‌‏توانید لیستی از آن‌‌‏ها برای دسترسی راحت‌‌‏تر هنگام خواندن برچسب‌‌‏های کالا در تلفن همراه خود نگه‌‌‏دارید: دی‌‌‏بوتیل فتالات (DBP) و دی‌‌‏اتیل فتالات (DEP)، دی‌‌‏ ۲-اتیل هیدروگزیل فتالات (DEHP) یا بیس (۲-اتیل هگزیل) فتالات، بنزیل بوتیل فتالات (BnBP)، دیمتیل فتالات (DMP) و کد بازیافت ۳ و ۷.

۲.از برنامه‌‌‏ی کاربردی غلبه بر ریزذرات برای شناسایی پلاستیک در شامپو، صابون، لوازم آرایشی، عطر و محصولات صورت و غیره استفاده‌‌‏کنید. این اپلیکیشن در اصل توسط یک گروه بین‌‌‏المللی متشکل از آژانس‌‌‏های حفاظت از محیط زیست از جمله موسسه‌‌‏ی ۵ چرخاب ۵gyres، برای بازار اروپا تهیه‌‌‏شد.

ستاره‌‌‏ی بسکتبال، له‌‌‏برون جیمز، درحال بادکردن آدامس. آدامس حاوی مواد پلاستیکی بالقوه خطرناک است. (اسکات گریس/ Getty Images)

۳.آدامس حاوی پلاستیک است پس دیگر آن را نخورید.

بسیاری از ماهی‌‌‌‏تابه‌‌‌‏های شبیه این تصویر از موادی ساخته‌‌‌‏می‌‌‌‏شوند که هم برای انسان و هم محیط زیست مضر است. (اِی. درین/ اپک‌‏تایمز)

۴.ماهیتابه‌‌‏های نچسب را بیش از اندازه گرم‌‌‏نکنید. اگر درحالیکه خالی‌‌‏است آن را گرم‌‌‏کنید، ممکن‌‌‏است دمای آن به ۵۰۰ درجه برسد که در این دما مواد شیمیایی آن آزاد خواهد‌‌‏شد. در صورتی که یک پرنده گازهای تولید‌‌‏شده از آن را استشمام‌‌‏کند، خواهد‌‌‏مرد.

(جاستین سالیوان/ Getty Images)

۵. بسته‌‌‏های پنیر اغلب از پلاستیک است. اما می‌‌‏توانید یک رُل کامل پنیر را از بازار کشاورزان تهیه‌‌‏کنید و آن را در ظروف شیشه‌‌‏ای یا فلزی و یا در کاغذ یا پارچه پیچیده و در یخچال نگه‌‌‏داری‌‌‏کنید. همچنین می‌‌‏توانید قسمت برش‌‌‏خورده‌‌‏ی قالب پنیر را به روغن زیتون آغشته‌‌‏کرده تا از خشک‌‌‏شدن آن جلوگیری‌‌‏نمایید. در صورت کپک زدن آن هم می‌‌‏توانید آن را بشورید و برای مدت طولانی‌‌‏تری از پنیرتان استفاده‌‌‏کنید زیرا کپک فقط از قسمت روغنی آن تغذیه‌‌‏می‌‌‏کند.

۶.به جای استفاده از نوار چسب برای بسته‌‌‏بندی هدیه می‌‌‏توانید از روش‌‌‏های بسته‌‌‏بندی  با پارچه استفاده‌‌‏کنید.

۷.از روکش‌‌‏های پلاستیکی خودداری‌‌‏کنید. می‌‌‏توانید خود تنقلات و چاشنی‌‌‏هایتان را تهیه‌‌‏کنید تا از کالاهایی که دارای روکش‌‌‏های پلاستیکی هستند، دوری‌‌‏نمایید برای مثال می‌‌‏توانید خود گرانولا (مخلوطی از غلات و خشکبار خشک‌‌‏شده که صبح با شیر می‌‌‏خورند)، ماست، سس مایونز و یا سس گوجه‌‌‏فرنگی درست‌‌‏کنید.

۸.در زمان کریسمس، به جای درخت کریسمس سمی مصنوعی ساخته‌‌‏شده از پی‌‌‏وی‌‌‏سی (PVC) از نوع واقعی آن و یا مقوایی، چوبی یا شیشه‌‌‏ای بخرید.

۹.از بطری‌‌‏های شیشه‌‌‏ای شیر کودک استفاده‌‌‏کنید. اگر از نوع پلاستیکی آن استفاده‌‌‏می‌‌‏کنید هرگز آن را گرم‌‌‏نکنید. گرم‌‌‏کردن آن ممکن‌‌‏است باعث جداشدن و یا انتقال پلاستیک و دیگر موادشیمیایی به داخل شیر شود.

۱۰. روکش‌‌‏ها یا ظروف پلاستیکی را داخل مایکروویو نگذارید. می‌‌‏توانید به جای آن از دستمال کاغذی و یا ظروف سفالی استفاده‌‌‏کنید.

۱۱. از بسته‌‌‏های خریدی که از مواد طبیعی ساخته‌‌‏شده‌‌‏اند مثل ساک دستی‌‌‏های برزنتی برای حمل کالا استفاده‌‌‏کنید. هرگز فراموش‌‌‏نکنید که در هنگام خرید موادغذایی، لباس و دیگر محصولات آن را همراه خود داشته‌‌‏باشید. خلاق باشید و خودتان ساک درست کنید. یک تی‌‌‏شرت برای درست کردن ساک شما کافی است و می‌‌‏تواند ۵ بسته را برای شما حمل‌‌‏کند.

۱۲.از پوشیدن لباس‌‌‏های ساخته شده از پلی‌‌‏استر، اکریلیک، لای‌‌‏کرا، اسپندکس و نایلون اجتناب‌‌‏کنید. این مواد حاوی پلاستیک هستند.

۱۳.از لیوان‌‌‏های سفالی و یا فلزی ضد زنگ که قابل استفاده‌‌‏ی مجدد هستند برای نوشیدن استفاده‌‌‏کنید. کودکان نیز می‌‌‏توانند از بطری‌‌‏های ورزشی مخصوص کودکان، تولید شرکت  Klean Kanteenبرای بردن نوشیدنی به مدرسه استفاده‌‌‏کنند و یا می‌‌‏توانند از جایگزین‌‌‏های غیر سمی دیگر شبیه به ظروف آب‌‌‏میوه و یا ظروف پلاستیکی استاندارد BPA (بسفنول ای)  استفاده‌‌‏کنند.

۱۴.نان برش‌‌‏داده‌‌‏نشده بخرید و یا خود در خانه نان بپزید و در سطل‌‌‏های غیرقابل نفوذ از هوا نگهداری‌‌‏کنید.

۱۵.از قالب‌‌‏های صابون طبیعی به جای صابون مایع استفاده‌‌‏کنید زیرا صابون مایع حاوی ریزذرات پلاستیک است. می‌‌‏توانید از این قالب‌‌‏های صابون طبیعی به عنوان کرم اصلاح نیز استفاده‌‌‏کنید.

۱۶.به جای استفاده از بطری‌‌‏های شامپو می‌‌‏توانید از مخلوط جوش شیرین و آب برای نظافت و سرکه‌‌‏ی سیب برای شست‌‌‏و‌‌‏شو استفاده‌‌‏کنید. (یا شامپوهایی که دارای بطری‌‌‏های ساخته‌‌‏شده از مواد طبیعی هستند، بخرید.)

۱۷. می‌‌‏توان از مخلوط جوش‌‌‏شیرین خوراکی با کمی روغن به عنوان یک اسپری ضدبو استفاده‌‌‏کرد که بسیار نتیجه‌‌‏بخش خواهد‌‌‏بود.

۱۸.از ظروف غذای پیرکس یا شیشه‌‌‏ای به جای پلاستیکی استفاده‌‌‏کنید.

۱۹.به جای استفاده از شوینده‌‌‏های شیمیایی با پاکت‌‌‏های پلاستیکی،خانه‌‌‏ی خود را با مخلوط سرکه، آب، جوش‎شیرین و تمیزکننده‌‌‏های طبیعی نظافت‌‌‏کنید.

۲۰.از دستمال سفره‌‌‏ی بهداشتی پارچه‌‌‏ای و بادوام استفاده‌‌‏کنید. می‌‌‏توانید آن‌‌‏ها را به صورت اینترنتی در رنگ‌‌‏ها، مدل‌‌‏ها، و اندازه‌‌‏های مختلف تهیه‌‌‏کنید.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی