Asset 2

تهیه ‏کننده فیلم “خود‌‌‏سوزی در میدان تیان‌‌‏آن‌‌‏من” در جوانی درگذشت

FF

این فیلم تبلیغاتی بعد از گذشت ده سال، همچنان نفرت و انزجار را منتشر می کند

چِن مانگ تهیه کننده‏ی فیلمهای تلویزیونی دیدگاهی غیر اخلاقی نسبت به کارش داشت. وی در نشستی که درسال ۲۰۰۱ در کالیفرنیا داشت اعلام کرد “اخبار حقیقت ندارند.” وی در ادامه افزود: “هر کس مرا تأمین کند، با تمام وجود برایش کار خواهم کرد.”

چِن مانگ با نام سابق چِن شیائوبینگ، از زمانی‌‌‏ که به‌‌‏ عنوان گزارش‌‌‏گر به تلویزیون مرکزی چین  پیوست، با تمام وجود برای حزب کمونیست چین کار کرد. او بزرگ‌‌‏ترین موفقیت حرفه‌‌‏ای‌‌‏اش را زمانی به ‌‌‏دست آورد که در سال ۲۰۰۱ فیلم تبلیغاتی هدف‌‌‏مندی از نمایش یک خود‌‌‏سوزی ساختگی در میدان تیان‌‌‏آن‌‌‏من  تهیه کرد. این فیلم نقشی کلیدی در آزار و شکنجه فالون‌‌‏گونگ  داشته است.

این فیلم، دروغی ماهرانه بود. مضمون آن نمایش پنج تمرین‏کننده‏ی فالون‌‌‏ گونگ بود که در ۲۳ ژانویه ۲۰۰۱ در میدان تیان‌‌‏آن‌‌‏من دست به خود‌‌‏سوزی زدند.

در مارس ۲۰۰۲، تلویزیون اِن‌‌‏تی‌‌‏دی اقدام به پخش فیلم مستند “آتش دروغین” کرد تا فیلمی که چِن برای تلویزیون مرکزی چین تهیه کرده بود را مورد بررسی قرار دهد. این فیلم تناقضات بسیاری را در تلویزیون مرکزی چین نشان می دهد که دال بر نمایشی بودن خودسوزی است.

با دیدن صحنه‏ی آهسته‏ی  فیلم “آتش دروغین”می‏توان دید که چگونه چِن از لیو چون‌‌‏لینگ –  کسیکه به گفته‏ی چِن در فیلم دست به خودسوزی زده- در حالیکه با اصابت گلوله‏ای به سرش توسط یک مأمور پلیس کشته شد، فیلمبرداری می کرد.

مستند اِن‌‌‏تی‌‌‏دی، با استناد به گزارش واشنگتن پست بیان کرد که در محل زندگی خانم لیو چون‌‌‏لینگ، که در مستند فیلم چِن نقش کلیدی داشت، هیچ‌‌‏کس ندیده است که او یا دخترش فالون‌‌‏گونگ تمرین کنند.

فیلم همچنین نشان می‏دهد که چگونه یکی از قربانیان اتش‏سوزی یک بطری پلاستیکی نوشابه که پر از بنزین بود را بین پاها‌‌‏یش گذاشته بود در حالیکه بطری ذوب ویا منفجر نشده بود. این فیلم (آتش دروغین) مدارک زیادی دال بر ساختگی بودن فیلم تهیه شده توسط چِن را نشان می داد. اما از آن‌‌‏جا که تلویزیون ملی چین از پخش تحلیل‌‌‏های تلویزیون اِن‌‌‏تی‌‌‏دی امتناع کرد فیلم چِن توانست تاثیر شدیدی بر مردم چین بگذارد.

فالون‌‌‏گونگ، یک روش معنوی باستانی است که شامل پنج تمرین آرام و مدیتیشن است و زندگی در این روش با پیروی از اصول حقیقت، نیک‏خواهی و بردباری می‌‌‏باشد. آقای لی هُنگجی  در سال ۱۹۹۹، آموزش فالون‌‌‏گونگ را درچین اغاز کرد و این روش به سرعت معروف شد. اوایل سال ۱۹۹۹، چندین روزنامه خبری غربی، اعلام کردند که ۱۰۰ میلیون نفر فالون‌‌‏گونگ را تمرین می‌‌‏کردند.

جیانگ زِمین ، رهبرِ چین در آن زمان، ازاینکه می دید  تعداد بیشماری از مردم به تمرین فالون گونگ پرداخته‏اند وحشت زده شد و دستورداد آن را ریشه‌‌‏کن کنند. فالون‌‌‏گونگ در بیستم جولای ۱۹۹۹ممنوع اعلام شد. اما نه مردم و نه نیرو‌‌‏های امنیتی، مایل به آزار و شکنجه فالون گونگ نبودند. تعداد تمرین‌‌‏ کنندگان فالون‌‌‏ گونگ، ۱ نفر در هر ۱۲ نفر از مردم چین بود و تلاش‌‌‏های اولیه رسانه‌‌‏های دولتی چین برای ضربه زدن به فالون‌‌‏گونگ، چندان موفقیت‌‌‏ آمیز نبود.

اما فیلم چِن موقعیت را عوض کرد. نظر مردم چین در مورد فالون‌‌‏گونگ به‌‌‏سرعت تغییر کرد. تعداد دستگیری‌‌‏ها و میزان مرگ و میر تمرین ‌‌‏کنندگان به‌‌‏ شدت در حال افزایش بود و به سیاست جیانگ در آزار و شکنجه رونق تازه‌‌‏ای می داد.

پس از آن که چِن فیلم ساختگی خود‌‌‏سوزی در تیان‌‌‏آن‌‌‏من را تهیه کرد، ترفیع مقام گرفت. وی در اکتبر ۲۰۰۱، “افق‌‌‏ شرق”،  که یکی از برنامه های  خبری معروف تلویزیون مرکزی چین شد را کارگردانی کرد.

در چین، باوری کهن وجود دارد که می‌‌‏گوید، کسانی که خوبی می‌‌‏کنند در عوض خوبی دریافت می‌‌‏کنند و کسانی که بدی می‌‌‏کنند مجازات می‌‌‏شوند.

در ۲۳ دسامبر ۲۰۰۸، چِن در سن ۴۷ سالگی، در بیمارستان پکن که ویژه بیماران سرطانی است در‌‌‏گذشت. در سال ۲۰۰۸، دچار سرطان معده شد که به کبدش هم سرایت کرده بود. سرطان درد شدیدی به همراه داشت و او در شرایط بسیار سختی درگذشت. درد شدید، چنان وضعیت چهره و بدنش را تغییر داده بود که به هنگام مرگ، چهره و فیزیک بدنش به هیچ عنوان با چهره سابقش قابل قیاس نبود.

لوئو جینگ، گوینده معروف اخبار در تلویزیون مرکزی چین نیز با چِن در یک بیمارستان بستری بود. او سخنگوی حزب کمونیست چین بود. پس از قتل عام ۴ ژوئن، لوئو در سر‌‌‏پوش گذاشتن بر کشتار دانشجویان توسط حزب کمونیست چین نقش داشت.او اتهامات دروغین بسیاری علیه فالون گونگ وارد کرد. لوئو جینگ مبتلا به سرطان غدد لنفاوی بود که پس از درمان، تقریباً بهبود یافته بود. ولی پس از آن‌‌‏ که تصمیم گرفت شغلش را به‌‌‏ عنوان سخنگوی حزب کمونیست چین از سر بگیرد، بیماریش وخیم‌‌‏تر و دهانش پر از زخم شد. درد ناشی از زخم‌‌‏ها، خوردن و آشامیدن را برایش مشکل ساخت. برای مصرف دارو ابتدا می‌‌‏بایست دهانش را با داروی بی‌‌‏حسی شستشو می‏داد. کارکنان بیمارستان در مورد وی می ‌‌‏گفتند که لوئو جینگ تاوان تمام دروغ‌‌‏هایی که از دهانش خارج شده‏است را می ‌‌‏پردازد.

حزب کمونیست چین بهترین مراسم خاک‌‌‏سپاری را برای چِن برگزار کرد. خاکسترش در گورستان خصوصی انقلابی بابا‌‌‏اوشان، که معمولاً به مقامات عالی‌‌‏رتبه حزب کمونیست چین اختصاص داده می‌‌‏شود، نگه داشته شد. منابع خبری می‌‌‏گویند که دادن چنین امتیازی به او به علت همکاری استثنایی‌‌‏اش در آزار و شکنجه فالون‌‌‏گونگ بوده است. آنان حتی اجازه به خاک سپردن جائو زیانگ ، ‌نخست‌‌‏وزیر پیشین چین و لی زوئوپنگ، سپهبد سابق ارتش آزادی‏بخش خلق را در بابااوشان ندادند.

اخیراً، بسیاری از اشخاصی که در حزب کمونیست چین، چه در داخل چین و چه در غرب، ترفیع مقام گرفته‌‌‏اند با بخت و اقبال بد روبرو شده‏اند. این مقاله جزء آن دسته مقالاتی است که چنین مواردی را توصیف می کند.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی