Search
Asset 2

بازیابی حسگرهای پیشرفته از بالون جاسوسی رژیم چین توسط ارتش آمریکا

(Ryan Seelbach/U.S. Navy via Getty Images)
(Ryan Seelbach/U.S. Navy via Getty Images)

مقامات آمریکایی اعلام کردند که موفق شده‌اند از بالن نظارتی متعلق به رژیم چین که در ۱۵ بهمن‌ماه در سواحل این کشور توسط ارتش ایالات متحده سرنگون شد، تجهیزات الکترونیکی کلیدی، از جمله حسگرهایی که گمان می‌رود برای جمع‌آوری اطلاعات استفاده شده است، بازیابی کنند.

فرماندهی شمال ایالات متحده با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: بقایای قابل‌توجهی از این بالن چینی از جمله تمام سنسورهای اولویت‌دار و قطعات الکترونیکی شناسایی شده و همچنین بخش‌های بزرگی از سازه این بالن بازیابی شده است.

واشنگتن می‌گوید که احتمالاً این یک وسیله جاسوسی پیشرفته بوده که بر روی مناطق حساس نظامی ایالات متحده، از جمله پایگاه‌های هسته‌ای در مونتانا، فرماندهی استراتژیک ایالات متحده (STRATCOM) و پایگاهی که میزبان بمب‌افکن‌های هسته‌ای در میسوری است، گذشته است.

همچنین به گفته یک مقام ارشد وزارت امور خارجه ایالات متحده، این بالن مجهز به تجهیزات پیشرفته و «آنتن‌های متعدد» و همچنین تجهیزات دیگری بود که «به‌وضوح برای نظارت اطلاعاتی» به کار می‌رود و «احتمالاً قادر به جمع‌آوری و مکان‌یابی ارتباطات بوده است

پکن اصرار دارد که این بالون که بر فراز مناظر حساس نظامی پرواز کرد، صرفاً یک بالن هواشناسی غیرنظامی بود که به دلیل مسائل مربوط به آب‌وهوا از مسیر خارج شده بود.

از زمانی که این بالن در شش‌مایلی سواحل کارولینای جنوبی ساقط شد، نیروهای ایالات متحده سه شیء پرنده کوچک‌تر دیگر را بر فراز آلاسکا، بر فراز قلمرو یوکان کانادا و دیگری بر فراز دریاچه هورون، میشیگان را ساقط کردند.

بااین‌حال، مقامات آمریکا هنوز منشأ این اشیا یا عملکرد آنها را شناسایی نکرده‌اند. ملیسا دالتون، دستیار وزیر دفاع در امور دفاع میهن و نیمکره، در ۲۳ بهمن‌ماه به خبرنگاران گفت که تعدادی از اشیا در ارتفاعات اغلب توسط کشورها یا شرکت‌های مختلف برای تحقیقات قانونی استفاده می‌شوند.

دالتون گفت که افزایش تعداد اجسام در ارتفاع بالا که اخیراً در حریم هوایی ایالات متحده شناسایی شده‌اند، تا حدی به دلیل تقویت سیستم‌های راداری توسط دولت است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی