Search
Asset 2

سیاست‌های اخیر حزب کمونیست چین برای نقل مکان ساکنان تایوان به چین ‌ 

تبلیغ بهبود شرایط اقتصادی افرادی که از تایوان به چین نقل‌مکان کنند
مسافران از یک قایق توریستی در بندری در جزیره پینگتان، روبروی تایوان، در استان فوجیان جنوب شرقی چین در 9 آوریل 2023 پیاده می شوند. (GREG BAKER/AFP via Getty Images)

در سندی که اخیراً از سوی حکومت کمونیست چین منتشر شده است، پکن موضوع بهبود شرایط اقتصادی افرادی که از تایوان به چین نقل‌مکان کنند را تبلیغ کرده است. این اقدام به منظور جلب ساکنان تایوانی به منظور زندگی و انجام کسب‌وکار در استان ساحلی جنوب شرقی چین به نام فوجیان انجام شده است. 

این استراتژی رایجی است که چین برای تسلط به تایوان به کار می‌برد و همزمان با حضور نظامی در منطقه، عنوان می‌کند رابطه نزدیک‌تر با پکن منافع اقتصادی فراوانی برای این جزیره به دنبال دارد. 

خبرگزاری شینهوا که سخنگوی حزب کمونیست چین است به تازگی سندی منتشر کرده که حاوی ۲۱ اقدام تشویقی برای ساکنان تایوان است که به شهرهای شیامن و فوژو در استان فوجیان در سرزمین اصلی چین نقل‌مکان کنند. 

حکومت کمونیستی اعلام کرده که قصد دارد استان فوجیان را به یک «منطقه نمایشی برای توسعه یکپارچه در سراسر تنگه تایوان» تبدیل کند و «تضمین کند که آنها (ساکنان و کارآفرینان تایوانی) از مزایای مساوی با همتایان خود در منطقه مرکزی چین بهره‌مند شوند 

این در حالی است که چین علاوه بر قانون امنیت ملی موجود خود، قانون جدید ضدجاسوسی را در سال جاری معرفی کرد. این قانون که از اول ژوئیه ۲۰۲۳ اجرایی شد، تعریف رژیم از جاسوسی را تا حد زیادی گسترش داده است که باعث نگرانی در مورد ایمنی خارجی‌ها در چین شد. 

کارشناسان معتقدند که انتشار این سند جدید از سوی حزب کمونیست چین در راستای اثرگذاری بر انتخابات ریاست‌جمهوری آینده تایوان با استفاده از جنگ روانی بر مردم تایوان صورت گرفته است. 

چانگ یان تینگ معاون سابق فرمانده نیروی هوایی تایوان به اپک تایمز گفت: «این یک جنگ روانی است که به تایوانی‌ها القا می‌کند [چین و تایوان] از یک خانواده هستند.» 

وی افزود که رژیم چین ادغام بین تنگه‌ای در فوجیان را به منظور کاهش روحیه دفاعی تایوان در برابر حزب کمونیست چین ترویج می‌کند و هدف نهایی آن این است که تایوان را بدون انجام یک شلیک تصرف کند. 

همچنین سو تزو یون، مدیر مؤسسه تحقیقات امنیت دفاع ملی در تایوان، در مصاحبه با اپک تایمز گفت: «حزب کمونیست مقصر اصلی تقسیم‌شدن سرزمین چین به دوتکه است 

آقای سو افزود که افراد زیادی در تایوان و به ویژه در بین جوانان به ماهیت اقتدارگرایانه حزب کمونیست چین پی برده‌اند که برای اکثر مردم این جزیره دموکراتیک غیر قابل قبول است. علاوه بر این، به دلیل نرخ بالای بیکاری، چین جذابیت خود را در میان جوانان تایوانی از دست داده است. 

در یک نظرسنجی که توسط بنیاد افکار عمومی تایوان در اول سپتامبر منتشر شد، ۴۸.۹ درصد از پاسخ‌دهندگان از استقلال جزیره حمایت کردند، ۱۱.۸ درصد موافق اتحاد مجدد با چین بودند و  ۲۶.۹ درصد خواهان حفظ وضعیت موجود هستند و ۱۲.۳ درصد باقی مانده نظری نداشته یا حاضر به پاسخگویی نبودند. 

نظرسنجی جدید نشان می‌دهد که با وجود تلاش‌های مداوم حزب کمونیست چین  برای نفوذ در تایوان طی دهه‌های اخیر، این تلاش‌ها شکست خورده و به گفته آقای سو، تعداد افرادی که مایل به پذیرش لفاظی‌های حزب کمونیست چین هستند به سرعت در حال کاهش است. 

انتخابات ریاست‌جمهوری بعدی تایوان در ۱۳ ژانویه ۲۰۲۴ برگزار خواهد شد و کارشناسان چین معتقدند که تشدید تلاش‌های نظامی و سیاسی حزب کمونیست چین هر دو با هدف تأثیرگذاری بر انتخابات است. 

فنگ چونگی، دانشیار مطالعات چین در دانشگاه فناوری در سیدنی، استرالیا، معتقد است که حرب کمونیست چین قصد دارد به نامزد کومینتانگ برای پیروزی در انتخابات کمک کند. 

حزب کومینتانگ یا KMT تایوان طور سنتی طرفدار روابط نزدیک با چین است و هر چند حمایت از حزب کمونیست چین را رد می‌کند اما اعضای ارشد این حزب تایوانی بارها با مقامات رژیم چین دیدار و رایزنی داشته‌اند، در مقابل حزب مترقی دموکراتیک تایوان که اکنون قدرت را در این جزیره در دست دارد خواهان استقلال تایوان و نزدیکی بیشتر با غرب است. 

آقای فنگ در مصاحبه با اپک تایمز گفت: «تمام سیاستهای فعلی حزب کمونیست چین درباره تایوان حول این محور است که چگونه می‌توان آرای کاندیدای کومینتانگ را افزایش و آرای حزب مترقی دموکراتیک را کاهش داد 

همچنین چانگ یان تینگ، معاون بازنشسته فرمانده نیروی هوایی تایوان، گفت که حزب کمونیست چین رویکردی دوجانبه را دنبال می‌کند. 

به گفته آقای چانگ، رژیم چین از یک سو از ارتش خود برای تهدید تایوان به «اتحاد مجدد نظامی» استفاده کرده است و از سوی دیگر، وانگ هونینگ، مقام حرب کمونیست چین که مسئول امور تایوان است، به طور همزمان مسیر به اصطلاح اتحاد مجدد صلح‌آمیز را ترویج می‌کند. 

رادیو آزاد آسیا در ژانویه اعلام کرد که «وظیفه وانگ هونینگ ایجاد زیربنای لازم برای یکی‌شدن دو سرزمین» و «ارائه گزینه‌های جایگزین برای یک کشور با دو نظام سیاسی» است. 

گفتنی است که تایوان دارای قانون اساسی، دولت منتخب دموکراتیک، واحد پولی و ارتش خود است که آن را به یک کشور مستقل تبدیل می‌کند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی