Search
Asset 2

احضار دو مقام سابق ارشد امنیتی آمریکا به کنگره برای تحقیق درباره امضای نامه‌ای در حمایت از هانتر بایدن

جان برنان، مدیر سابق سیا و جیمز کلاپر، مدیر سابق اطلاعات ملی آمریکا به کنگره ایالات متحده احضار شدند
جیمز کلاپر (L) مدیر اطلاعات ملی و جان برنان، مدیر سیا، قبل از شهادت در جلسه کمیته اطلاعات سنا درباره تهدیدات جهانی علیه آمریکا و متحدانش، در کنگره کنگره در واشنگتن دی سی، 9 فوریه 2016، صحبت می کنند. (Molly Riley/AFP/Getty Images)

جان برنان، مدیر سابق سیا و جیمز کلاپر، مدیر سابق اطلاعات ملی آمریکا به کنگره ایالات متحده احضار شدند تا در مورد امضای نامه‌ای که اخبار مربوط به لپ‌تاپ هانتربایدن پسر جو بایدن در سال ۲۰۲۰ را بی‌اعتبار جلوه میداد، به سؤالات نمایندگان جمهوری‌خواه پاسخ دهند. 

برنان و کلاپر که هر دو از مقامات بلندپایه و باسابقه دولتی هستند، از منتقدان سرسخت دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا بودند و آخرین مشاغل خود را در دوران ریاست‌جمهوری باراک اوباما، رئیس جمهور سابق آمریکا انجام دادند. 

این دو نفر در میان ۵۱ مقام سابق اطلاعاتی بودند که در سال ۲۰۲۰ و کمی قبل از انتخابات ریاست‌جمهوری ایالات متحده نامه‌ای را امضا کردند که عنوان می‌کرد اطلاعات منتشر شده از لپ‌تاپ هانتر بایدن دروغین یا تحریف شده است و اعتماد به آنها اشتباه است. 

این نامه به انتشار این ایده کمک کرد که داستان‌های مربوط به محتوای لپ‌تاپ هانتر بایدن فقط اطلاعات نادرست روسی است و کمپین انتخاباتی بایدن در سال ۲۰۲۰ آن را ترویج کرد. اما اکنون ثابت شده که محتویات لپ‌تاپ بخشی از یک کمپین اطلاعات نادرست روسیه نبوده است. 

در آن نامه ادعا شده بود که «انتشار ایمیل‌هایی که به نظر می‌رسد به پسر هانتر بایدن، معاون رئیس‌جمهور تعلق دارد و بخش عمده‌ای از آن‌ها مربوط به زمان خدمت وی در هیئت‌مدیره شرکت گاز اوکراینی بوریسما است، دارای تمامی نشانه‌های یک عملیات اطلاعاتی روسیه است.»  

بخشی از محتویاتی که در این لپ‌تاپ پیدا شده بود، شامل عکس‌های خجالت‌آوری از هانتر بایدن بود، از جمله یک عکس که به نظر می‌رسد او به خواب عمیقی فرورفته است در حالی که یک «پایپ کراک» (وسیله استعمال مواد مخدر) در کنار او قرار دارد.  

نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که اگر رای‌دهندگان از محتویات لپ‌تاپ آگاه بودند، برخی به طور متفاوتی رای می‌دادند و انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ نتیجه متفاوتی داشت. 

سؤالاتی که باید پاسخ داده شود
 

جیم جردن که ریاست کمیته قضایی مجلس نمایندگان و کمیته فرعی منتخب در مورد سلاح سازی دولت فدرال را بر عهده دارد در گفت‌وگویی با اپک تایمز درخواست کرد که تعدادی از مقامات دموکرات از جمله آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا به سؤالات درباره جزئیات مربوط به این نامه پاسخ دهند. 

در مقابل، ایان سامز، سخنگوی کاخ سفید در مورد نظارت و تحقیقات، به اپک تایمز گفت: «جمهوری‌خواهان مجلس نمایندگان قصد دارند با مطرح کردن ادعاهای نادرست در مورد انتخابات ۲۰۲۰ مخالفان سیاسی خود را تحت‌فشار قرار دهند.» 

سامز مدعی شد: «مردم آمریکا این حملات جمهوری‌خواهان مجلس را به عنوان حرکات سیاسی شناخته‌اند و متوجه هستند که هدف آنها آسیب‌زدن به رئیس جمهور بایدن است و جمهوری‌خواهان مجلس بهتر است به جای این اقدامات، تمرکز خود را بر روی انجام کار خود، مانند افزایش سقف بدهی برای جلوگیری از فاجعه اقتصادی و همکاری با رئیس جمهور در رسیدن به پیشرفت واقعی در مسائل مهم، بگذارند

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی