Asset 2

اعمال محدودیت صدور ویزا برای مقامات چینی از سوی آمریکا به دلیل سوءاستفاده‌ از کودکان تبتی 

ایالات متحده قصد دارد محدودیت‌های صدور ویزا برای آن دسته از مقامات چینی اعمال کند که با هدف پاک‌کردن زبان و فرهنگ تبت، کودکان تپتی را وادار می‌کنند که در مدارس شبانه‌روزی دولتی تحصیل کنند.
راهبان جوان بودایی تبتی در یک دعای ویژه در مراسم مونلام یا مراسم دعای بزرگ در 5 مارس 2015 در صومعه لابرانگ، شهرستان شیاهه، آمدو، استان خودمختار تبت، استان گانسو، چین شرکت می‌کنند. (Kevin Frayer/Getty Images)

ایالات متحده قصد دارد محدودیت‌های صدور ویزا برای آن دسته از مقامات چینی اعمال کند که با هدف پاک‌کردن زبان و فرهنگ تبت، کودکان تبتی را وادار می‌کنند که در مدارس شبانهروزی دولتی تحصیل کنند. 

آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای گفت: «ما از مقامات جمهوری خلق چین می‌خواهیم به اجبار تحصیل کودکان تبتی در مدارس شبانه‌روزی دولتی پایان دهند و سیاست‌های سرکوبگرانه همسان‌سازی را هم در تبت و هم در سایر بخش‌های جمهوری خلق چین متوقف کنند.» 

بلینکن خاطرنشان کرد که بیش از ۱ میلیون کودک تبتی مجبور شده‌اند در مدارس شبانه‌روزی دولتی با برنامه‌هایی که برای جذب آنها در فرهنگ اکثریت «قوم هان» طراحی شده زندگی کنند. 

پس از عملیات ارتش چین در تبت در سال ۱۹۵۱ که آن را «آزادی صلح‌آمیز» نامیدند، پکن کنترل این منطقه را در دست دارد. 

رژیم چین از آن زمان برای سرکوب نارضایتی در منطقه رویکردی خشن را در پیش گرفته است. 

اعلامیه آقای بلینکن به دنبال هشدار سه کارشناس سازمان ملل در فوریه در مورد این موضوع بود. کارشناسان نگرانی‌هایی را در مورد افزایش قابل توجه تعداد مدارس شبانه‌روزی در اطراف تبت و تعداد روزافزون کودکان تبتی در این مدارس بیان کردند. 

مقامات پکن با هدف کنترل بیشتر بر تبت سیاست یکسان‌سازی در این منطقه را در پیش گرفته‌اند. در چهارچوب این سیاست تشویق چینی‌های هان به مهاجرت به تبت، حذف نمادهای فرهنگ و اعتقاد مذهبی تبتی و ترویج زبان ماندارین در برابر زبان تبتی دنبال می‌شود. 

کارشناسان سازمان ملل در بیانیه خود عنوان کردند که در مدارس دولتی شبانه‌روزی تبت، «تقریباً به طور انحصاری» در تدریس و ارتباطات از زبان ماندارین استفاده می‌کنند، و محتوای کتاب‌های درسی «تقریباً به طور انحصاری تجربه زندگی دانش‌آموزان هان را منعکس می‌کند.» و بسیاری از مدارس دور از خانواده دانش‌آموزان قرار دارد. 

نتیجه این شد که کودکان تبتی توانایی خود را برای برقراری ارتباط آسان با خانواده خود به زبان تبتی و در نتیجه هویت خود را از دست دادند. 

در همین حال سازمان حقوق بشری «کمپین بین‌المللی برای تبت» که در واشنگتن مستقر است از اعمال محدودیت ویزایی علیه مقام‌های چینی توسط امریکا استقبال کرد. 

تنچو گیاتسو، رئیس این سازمان حقوق بشری با اشاره به «جدایی بی‌رحمانه» کودکان تبتی از خانواده‌هایشان عنوان کرد: «این نشان‌دهنده عمق برنامه پکن برای از بین بردن شیوه زندگی تبتی‌ها و تبدیل کردن آن‌ها به پیروان وفادار حزب کمونیست چین است 

او ادامه داد: «برنامه مدارس شبانه‌روزی، آسیب‌پذیرترین و تأثیرپذیرترین ذهن‌ها را به منظور تبدیل کردن تبتی‌ها به افراد چینی‌، تثبیت کنترل دولت چین بر تبت و نابودی فرهنگ و شیوه زندگی تبتی‌ها هدف قرار می‌دهد 

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی