Search
Asset 2

سیاه‌‌‏باز تئاتر ایران در بستر بیماری

IMG_9084-2

تنها بازمانده تئاترسیاه‌‌‏بازی ایران دربستر بیماریست.

سعدی افشارهنرمند برجسته و توانای نمایشهای سیاه‌‌‏بازی وتخت‌‌‏حوضی پس ازانجام عمل جراحی درناحیه کمراین‌‌‏ روزها در انزوا درخانه خود بستریست.

وی که اواسط شهریورماه براثر پوکی استخوان دچارشکستگی درمهره‌‌‏های کمرشد ابتدا دربیمارستان سینا بستری وسپس در ۱۳ مهرماه دربیمارستان مهراد تحت عمل جراحی قرارگرفت.

“رضارضامندی” همراه قدیمی سعدی افشار که درسالهای اخیر از وی مراقبت می‌‌‏کند با اشاره به بیماری پوکی استخوان وی می‌‌‏گوید:”متاسفانه پوکی استخوان ایشان به‌‌‏قدری شدید است که ممکن است حتی دراثر یک حرکت کوچک حادثه‌‌‏ای برایشان بوجود آید ودرحال حاضر دراستراحت مطلق به‌‌‏سرمیبرد.”

رضامندی که بیش ازسی سال است که به عنوان همبازی وهمکار سعدی درکنار وی حضور داشته همچنین می‌‌‏گوید:”سعدی یک نابغه است که باید به خاطر مردمی که او را دوست دارند و ۶۵ سال لحظات تلخ آنها رابه شادی تبدیل کرده از ایشان مراقبت کرد. ایشان یک مهره طلایی برای نمایش تخت‌‌‏حوضی هستند که اگر درثبت معلوماتشان غفلت شود این سواد با ایشان ازبین میرود.”

“کهبد تاراج” بازیگر تئاتر و از دوستان افشار می‌‌‏گوید:”ایشان اردیبهشت‌‌‏ماه سال گذشته نیز به‌‌‏دلیل شکستگی درناحیه لگن دربیمارستان بستری شده‌‌‏بود که با این‌‌‏وجود به‌‌‏خاطر دوستدارانش در پانزدهمین جشنواره نمایشهای آئینی با ویلچر روی صحنه حاضر و نمایش (سعدی و نامادری‌‌‏اش) را اجرا کرد.”

به گزارش همشهری‌‌‏آنلاین سعدی افشار با نام اصلی “سعداله رحمت‌‌‏خواه” متولد ۱۳۱۳ می‌‌‏باشد. او در سال ۱۳۳۰ نمایش را آغاز و سالها در تئاترهای باربد، نصر و دهقان روی صحنه رفت. درسال ۱۳۸۵ درخانه هنرمندان طی مراسم بزرگداشتی مورد تجلیل جامعه هنر قرارگرفت وبه تازگی کتاب (عالیجناب سیاه) که شامل زندگی وخاطرات اوست توسط نشر پوینده منتشرشده‌‌‏است. وی همچنین در چند کشور اروپایی ازجمله فرانسه، اسپانیا و نروژ نقش‌‌‏آ‌‌‏فرینی کرد که با استقبال خوب مخاطبان خارجی مواجه شد.

به گزارش ایران تئاتر”سایت رسمی انجمن هنرهای نمایشی ایران” نمایشنامه‌های سیاه‌‌‏بازی و روحوضی ریشه در دوره صفویه داشته و از سال ۱۲۹۵ شمسی رواج بیشتری گرفتند. سیاه‌‌‏بازی شیوه‌ای متداول برای  بزرگ‌نمایی ضعف‌های جامعه در قالب کمدی بوده و در این نمایشها به دلیل ساختار خاص اجرای خود که مبتنی بر بداهه  بودند از زبان سیاه که پرسوناژی خاص تلقی می شود با رویکردی انتقادی و طنزآمیز به موضوعات اجتماعی و تاریخی پرداخته می شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی