Asset 2

ادامه موج گسترده پلمب واحدهای صنفی برای تحمیل حجاب اجباری  

پلمب اماکن صنفی به بهانه «بی‌حجابی
(Public Domain)

در ادامه فشار جمهوری اسلامی برای تحمیل حجاب اجباری به زنان و دختران ایرانی، طی روزهای گذشته تعداد دیگری از کسب‌وکارها و اماکن صنفی به بهانه «بی‌حجابی» در شهرهای مختلف کشور پلمب شدند. 

بر اساس گزارش‌های منتشر شده در رسانههای داخلی، تعدادی از کافهها و اماکن صنفی در شهرهای مختلف از جمله رشت، تهران، اسلامشهر، مشهد، اشتهارد، پرند، بندرعباس و متل قو پلمب شدهاند. 

در تهران نیز روزهای شنبه و یکشنبه، نیروهای اداره اماکن فرماندهی انتظامی پایتخت اقدام به پلمب تعدادی از کافه‌ها و دیگر اماکن صنفی، تجاری و تفریحی کردند. «کافه جَز تهران» در صفحه اینستاگرام خود از «پلمب به دلیل عدم رعایت شئونات اسلامی» خبر داد و اعلام کرد که این کافه به همین خاطر «تا اطلاع ثانوی تعطیل» است. 

«کافه بارمان» یکی دیگر از تهران نیز با انتشار تصویری در صفحه اینستاگرام، خبر از پلمب و تعطیلی خود توسط نیروهای انتظامی داد. «کافه وِی» در مجتمع تجاری کوه نور منطقه فرمانیه هم از جمله کافه‌های پلمب شده به اتهام «عدم رعایت شئونات اسلامی و حجاب» است. 

در همین حال محمدرضا علیزاده، فرمانده انتظامی اسلامشهر از پلمب ۱۳ واحد صنفی در این شهر خبر داد و تأکید کرد که برنامه‌های «کنترلی» و نظارت بر اماکن در این شهر از استان تهران تشدید شده است. 

علی عزیزی، فرمانده انتظامی اشتهارد نیز از پلمب ۴ واحد صنفی به خاطر «هنجارشکنی» در این منطقه خبر داد و گفت که به ۱۲ واحد صنفی نیز تذکر داده شده است. 

در شهر پرند استان تهران طی روزهای اخیر چهار کافه و همچنین در نصیر شهر یک کافه توسط نیروهای انتظامی پلمب شده است. محمد یوسف‌وند، دادستان رباط‌کریم، مدیران این کافه‌ها را متهم کرد که علاوه بر «هنجارشکنی»، به مشتریان خود «مشروب الکلی» نیز ارائه کرده‌اند. 

در بندرعباس مرکز استان هرمزگان، روز یکشنبه اداره نظارت بر اماکن فرماندهی انتظامی فهرستی از واحدهای صنفی را اعلام کرد که به اتهام حضور زنانی که از حجاب اجباری سر باز می‌زنند، پلمب شده‌اند 

فرماندهی انتظامی بندرعباس همچنین از پلمب یک باشگاه ورزشی در این شهر به اتهام «عدم رعایت شئونات اسلامی» خبر داد. این در حالی است که در روزهای گذشته نیز تعدادی از واحدهای تجاری و همچنین کافه‌های موجود در «بندرعباس مال» به دلیل مشابهی پلمب شده‌اند. 

در شهر مشهد ماموران انتظامی روز یکشنبه اقدام به پلمب «کافه نقطه» کردند، کافه‌ای که به تازگی افتتاح شده بود. این نیروها یک روز قبل نیز کافه‌رستوران لاویستا در مشهد را پلمب کرده بودند. 

در همین حال علی حیدرخواه، رئیس اداره نظارت بر اماکن عمومی فرماندهی انتظامی شهر رشت نیز از پلمب یک کافه‌رستوران در این شهر خبر داد و دلیل آن را «تبلیغ متصدی به انجام رفتارهای هنجارشکنانه» خواند. 

عبدالعلی شعبانی، فرمانده انتظامی آستارا، نیز روز یکشنبه از پلمب ۱۰۸ واحد صنفی از جمله تعدادی از کافه‌ها و رستوران‌ها و دیگر امکان تجاری در این شهر طی دو ماه گذشته به خاطر «کشف حجاب» و «عدم رعایت شئونات اسلامی» خبر داد. 

دستگاه قضائی و نیروی انتظامی جمهوری اسلامی اقدام‌های خود برای بستن واحدهای صنفی را «برخورد با هنجارشکنان در راستای مطالبات امنیتی و قانونی مردم» عنوان می‌کند اما به‌رغم این ادعا، تلاش‌های حکومت برای تحمیل حجاب اجباری در موارد زیادی با مقاومت و عکس‌العمل شهروندان روبرو شده و روزانه تصاویر فراوانی در شبکههای اجتماعی از حضور زنان و دختران بدون حجاب اجباری در اماکن عمومی منتشر میشود.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی