logo_eet

رونمایی از سمفونی ۱۶«شاهین فرهت» در فرهنگسرای ارسباران

(ANTHONY WALLACE/AFP/Getty Images)
(ANTHONY WALLACE/AFP/Getty Images)
(ANTHONY WALLACE/AFP/Getty Images)

از سمفونی۱۶، اثر «شاهین فرهت»، طی مراسمی رونمایی شد.

به گزارش خبرگزاری میراث فرهنگی، آلبوم «سمفونی شماره ۱۶»، اثری ارکسترال از استاد شاهین فرهت، آهنگساز و موسیقی‌دان معاصر است که صبح روز دوشنبه ۳۰ دی ماه، با حضور موسیقی‌‌‌‏دانانی همچون «لوریس چکناواریان»، «امیرمهیار تفرشی‌پور» و «رضا مهدوی»، در فرهنگسرای ارسباران رونمایی شد.

این اثر شاهین فرهت، که با هدف قدردانی و تقدیر از «هرمز فرهت»، موسیقی‌دان و آهنگساز مشهور و اولین استاد موسیقی‌‌‌‏ وی ساخته شده، در اوکراین و توسط ارکستر سمفونیک ملی این کشور، به رهبری «ولادمیرسیرنکو» ضبط شده است.

شاهین فرهت متولد ۱۳۲۶ تهران، تحصیلات موسیقی خود را ابتدا در مقطع لیسانس در دانشگاه تهران به پایان رساند. سپس باعزیمت به امریکا مدرک کارشناسی ارشد خود در رشته‌ی آهنگ‌سازی از دانشگاه ایالتی نیویورک گرفت و پس از آن موفق به اخذ دکتری آهنگ‌سازی از دانشگاه استراسبورگ فرانسه شد.

او بیش از هشتاد اثر موسیقی در فرم‌های مختلف موسیقایی ساخته که اغلب این آثار در داخل و خارج از کشور اجرا شده است.

فرهت برای نوشتن پایان‌‌‌‏نامه دکترای خود با عنوان « مفهوم دستگاه در موسیقی ایران» به وطنش بازگشت و در این هنگام به آموختن نوازندگی ساز سنتور نزد «حسین صبا» و سه تار نزد «نصراله زرین‌پنجه» پرداخت.

وی از سال ۱۳۵۵ تدریس موسیقی را در دانشگاه تهران آغاز کرد و از سال‌‌‌‏های ۱۳۴۹ تا ۱۳۵۳ شمسی، مدیریت بخش موسیقی این دانشگاه  را عهده‌‌‌‏دار شد.

موسیقی فیلم‌های «دایره مینا»، «آرامش در حضور دیگران»، «پستچی»، «صادق کرده»، «آقای هالو» و «جنوب شهر» و آهنگ‌‌‌‏هایی همچون «راپسودی مازندرانی برای ارکستر »، «سه مینیاتور ایرانی »  برای   پیانو، «کنسرتو» برای کلارینت و ارکستر کوارتت زهی، از آثار این هنرمند توانا به‌‌‌‏شمار می‌‌‌‏روند.

تدریس آهنگ‌سازی در آکادمی دولتی، حضور دائمی در جشنواره‌ی موسیقی فجر، عضویت در فرهنگستان هنر، عضویت در هیأت تحریریه‌ی مجله‌ی هنرهای زیبا، عضو شورای عالی خانه‌ی موسیقی و ریاست دانشگاه فارابی در پیشینه‌ی فعالیت‌های این هنرمند است.

اپک تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *