Search
Asset 2

سنای آمریکا تعلیق تعرفه واردات پنل‌های خورشیدی از چین را لغو کرد

تعلیق تعرفه واردات پنل‌های خورشیدی از طرف سنای آمربکا
یک کارگر با شروع پروژه برق فتوولتائیک زمینی در شهر گوانشوی در ناحیه موپینگ در 17 نوامبر 2015 در یانتای، استان شاندونگ چین، صفحات خورشیدی سیلیکونی پلی کریستالی را نصب می کند. (VCG/VCG via Getty Images)

سنای آمریکا روز چهارشنبه با صدور قطع‌نامه‌ای با هدف حمایت از صنایع تولیدی کوچک داخلی «تعلیق تعرفه واردات پنل‌های خورشیدی» از چین که توسط جو بایدن وضع شده بود را لغو کرد. 

کاخ سفید اعلام کرده است که جو بایدن قصد دارد این قطعنامه را که توسط سناتورهای جمهوری‌خواه و تعدادی از سناتورهای دموکرات تصویب شده است، وتو کند. 

بیانیه کاخ سفید هشدار می‌دهد که لغو دستورالعمل بایدن درباره «تعلیق تعرفه واردات پنل‌های خورشیدی» باعث «ایجاد ابهام عمیق درباره شغل‌ها و سرمایه‌گذاری‌ها در زنجیره تامین و بازار پنل‌های خورشیدی خواهد شد 

اگر جو بایدن تصمیم سنا را وتو کند، سومین بار خواهد بود که در دوران ریاست‌جمهوری خود قوانینی که در کنگره تصویب شده را وتو می‌کند. برای رویارویی با وتوی رئیس جمهور به رای دو سوم آرا هر دو مجلس امریکا نیاز است. 

این قطع نامه در مجلس سنا با ۵۱ رای مثبت در برابر ۴۱ رای مخالف تصویب شد. ۱۲ سناتور دموکرات با سناتور‌های جمهوری‌خواه برای تصویب این قطعنامه همکاری کردند که ممکن است به دوره ۲۴ماهه توقف دریافت تعرفه از پنل‌های خورشیدی با قطعاتی از چین که در کامبوج، ویتنام، تایلند و مالزی مونتاژ می‌شود پایان دهد. 

حامیان این اقدام می‌گویند که تعلیق دو‌ساله به تولیدکنندگان چینی اجازه می‌دهد تا قوانین تجاری ایالات متحده را دور بزنند و بازار نامطلوب را برای مشاغل داخلی ایجاد کنند. 

سناتور تامی بالدوین، سناتور دموکرات، روز چهارشنبه گفت: «توسعه صنعت تولید خورشیدی ما برای مبارزه با تغییرات آب‌وهوایی حیاتی است، اما اگر قوانین تجاری را در این زمینه اجرا نکنیم، نمی‌توانیم این کار را انجام دهیم 

نیک یاکوولا از ائتلاف برای آمریکای مرفه در مصاحبه ای گفت که چین «نقطه تاریکی در صنعت» دارد که تا حدی به دلیل استفاده از کار اجباری توسط اویغورها و سایر اقلیتها است.  

او اضافه کرد: «این فقط یک رای برای مسئول دانستن چینی‌ها برای نقض غیرقانونی قوانین تجاری ما نیست، بلکه برای جلوگیری از ورود محصولات تولید شده توسط کار اجباری به ایالات متحده است.» 

همچنین جیم لنکفورد سناتور جمهوری‌خواه کنگره آمریکا نیز قبل از رای گیری گفت: «ما یک مسئولیت اقتصادی داریم و یک مسئولیت حقوق بشری داریم 

 

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی