Search
Asset 2

انتقاد شدید تایوان از روسیه به‌دلیل حمایت از ادعای ارضی رژیم چین

محکومیت روسیه از سوی تایوان به‌دلیل حمایت از ادعای ارضی چین
رئیس‌جمهور منتخب تایوان، لای چینگ ته (چپ) در کنار همرای خود، شیائو بی کیم، در جریان یک گردهمایی در خارج از مقر حزب دموکراتیک مترقی (DPP) در تایپه در ۱۳ ژانویه ۲۰۲۴، شرکت می‌کنند. (Yasuyoshi Chiba/AFP via Getty Images)

وزارت خارجه تایوان روز یکشنبه پس از اینکه مسکو از پکن جانبداری کرد و انتخابات دموکراتیک جزیره را زیر سؤال برد، به شدت از روسیه انتقاد کرد.

حدود ۱۴ میلیون رای دهنده تایوانی در روز شنبه، ۱۳ ژانویه برای انتخاب رئیس‌جمهور و نمایندگان مجلس جدید به پای صندوق‌های رای رفتند. لای چینگ‌ته، معاون فعلی حزب حاکم دموکراتیک مترقی پس از کسب ۴۰ درصد آرا به‌عنوان رئیس‌جمهور بعدی انتخاب شد.

پیروزی لای که ادعای ارضی رژیم چین را رد می‌کند و حامی استقلال تایوان است، تهدیدی برای اهداف حزب کمونیست چین محسوب می‌شود که به‌دنبال تسلط بر تایوان است.

انتقاد روسیه از تایوان آخرین نمونه از مشارکت نزدیک مسکو و پکن است، به‌خصوص از زمانی که شی جین‌پینگ، رهبر حزب کمونیست چین و ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه در فوریه ۲۰۲۱ روابط خود را به شراکت «بدون محدودیت» ارتقاء دادند. سوال بزرگتر این است که اگر  شی تصمیم به حمله به تایوان بگیرد آیا روسیه از حزب کمونیست چین حمایت می‌کند یا خیر.

پس از انتخابات روز شنبه در تایوان، رهبران خارجی بسیاری از کشورها از جمله ایالات متحده، کانادا، استرالیا، نیوزیلند، بریتانیا، لیتوانی، ژاپن، اتحادیه اروپا، آلمان، فرانسه و گواتمالا بیانیه‌هایی درباره نتیجه انتخابات صادر کردند. برخی به لای به‌‎دلیل پیروزی در انتخابات تبریک گفتند.

وزارت امور خارجه روسیه درباره انتخابات تایوان بیانیه‌ای صادر کرد که در آن مواضع حزب کمونیست چین تکرار شده بود. در این بیانیه آمده است: «تایوان بخشی جدانشدنی از چین است» و روابط بین دو همسایه «یک موضوع داخلی چین است.»

وزارت خارجه تایوان در بیانیه‌ای در ۱۴ ژانویه با محکوم کردن بیانیه روسیه اعلام کرد: «روسیه با میل و رغبت سرسپرده رژیم کمونیستی چین شده است و پس از انتخابات کشورمان عمداً «اصل چین واحد» را دنبال می‌کند که ادعایی اشتباه است که از سوی رژِیم چین مطرح شده است.»

در ادامه این بیانیه آمده است: «این نه تنها به تثبیت وضعیت در تنگه تایوان کمک نمی‌‌کند، بلکه بار دیگر مهر تأییدی بر آسیب‌های ناشی از استبداد چین و روسیه به صلح و ثبات و نظم بین‌المللی مبتنی بر قوانین است.»

وزارت خارجه با تاکید بر موضع این کشور برای حفظ استقلال افزوده است که تایوان «تسلیم فشارها و سرکوب دیپلماتیک» رژیم چین نخواهد شد. در پایان این بیانیه آمده است که تایوان به همکاری با متحدان خود برای حفظ صلح و ثبات جهانی و منطقه‌ای ادامه خواهد داد.

آمریکا مدت‌هاست که «سیاست چین واحد» را اتخاذ کرده است، بر این اساس، تنها یک کشور مستقل با نام «چین» وجود دارد و حزب کمونیست چین حق حاکمیت بر تایوان را ندارد، اما این با «اصل چین واحد» که بر اساس آن رژیم چین بر تایوان حاکمیت دارد، متفاوت است.

ایالات متحده پیروزی دکتر لای چینگ‌ته در انتخابات ریاست جمهوری تایوان را تبریک گفت. وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد: «ما همچنین به مردم تایوان به‌دلیل نشان دادن قدرت سیستم دموکراتیک قوی و روند انتخاباتی خود تبریک می‌گوییم.»

در ادامه بیانیه آمده است: «ما مشتاقانه منتظر همکاری با دکتر لای و رهبران تایوان از همه احزاب برای پیشبرد منافع و ارزش‌های مشترک‌مان و پیشبرد روابط غیررسمی دیرینه‌مان، مطابق با سیاست چین واحد ایالات متحده هستیم.»

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی