logo_eet

پارلمان اروپا مسمومیت دانش‌آموزان در ایران را بررسی می‌کند

هانا نویمان، نایب رئیس کمیته فرعی حقوق بشر پارلمان اروپا
هانا نویمان، نایب رئیس کمیته فرعی حقوق بشر پارلمان اروپا، در یک کنفرانس مطبوعاتی در مانیل در 24 فوریه 2023 صحبت می کند. (TED ALJIBE/AFP via Getty Images)

هانا نیومن، یکی از نمایندگان آلمان در پارلمان اروپا، خبر داد که این پارلمان در هفته آینده موضوع مسمومیت دانش‌آموزان در ایران را بررسی خواهد کرد.

این نماینده پارلمان اروپا، با انتشار یک توییت خبر داد که در روز چهارشنبه هفته آینده نمایندگان این نهاد اروپایی ضمن بررسی موضوع مسمومیت دانش‌آموزان ایرانی، صدور قطعنامه دراین‌خصوص را به بحث خواهند گذاشت.

وی در توییت خود نوشت: این بحث، فرصت مهم دیگری برای افزایش آگاهی در خصوص سرکوب مردم ایران و مقاومت شجاعانه آن‌ها را فراهم می‌کند.

او همچنین در این توییت تصویری از یک دختر ایرانی که ماسک ضد گاز بر صورت دارد و دست‌نوشته‌ای با مضمون «تا آخرین نفس، زن، زندگی، آزادی» در دست دارد، در کنار عکسی از یکی دیگر از توییت‌های خود منتشر کرد که در آن نوشته است: این همان چیزی است که رژیم ایران از آن می‌ترسد، نسلی که حاضر است برای آزادی بمیرد، نسلی که نمی‌توان آنها را مرعوب کرد.

هانا نویمن یکی از قانون‌گذاران فعال در تصویب قطعنامه‌ای در پارلمان اروپا بود که دو ماه پیش خواهان تروریستی نامیدن کلیت سپاه پاسداران به‌عنوان سازمان تروریستی در فهرست اتحادیه اروپا شد.

هزاران دانش‌آموز ایرانی طی نزدیک به چهار ماه گذشته توسط حملات گازی مسموم شده‌اند و محمدحسن آصفری، عضو کمیته حقیقت‌یاب مجلس برای بررسی علت مسمومیت دانش‌آموزان، ۱۶ اسفندماه، اعلام کرد که طبق گزارش ارائه شده تعداد زیادی از مدارس ما درگیر مسمومیت شده‌اند که آمار ارائه شده تا دیروز، درگیری ۲۵ استان کشور شامل تقریباً ۲۳۰ مدرسه می‌شود که به دنبال آن بیش از ۵۰۰۰ دانش‌آموز دختر و پسر مسموم شده‌اند.

به دنبال گسترش این حملات گازی و عدم واکنش روشنی از سوی حکومت ایران در مقابله با این اقدام، جامعه جهانی مسمومیت دختران ایرانی را محکوم کرده و خواهان بررسی این موضوع شدند.

مقامات آمریکا دو روز پیش خواهان دخالت سازمان ملل در این موضوع شده و اعلام کردند که تحقیقات در مورد مسمومیت‌های سریالی دانش‌آموزان دختر در ایران می‌تواند در دستور کار سازمان ملل قرار بگیرد.

همچنین اُدره آزولِه دبیرکل سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) نسبت به مسمومیت مشکوک تعداد زیادی دختر دانش‌آموز در سراسر ایران ابراز نگرانی کرد و خواستار تحقیقاتی کامل در این باره شد.

اخبار مرتبط