Search
Asset 2

جمهوری‌خواهان آمریکا: آزادشدن پول‌های بلوکه شده ایران موجب تشدید سرکوب معترضان می‌شود

آزادشدن بخشی از پول‌های بلوکه‌شدن ایران
(Flickr)

سناتورهای جمهوری‌خواه آمریکا در واکنش به انتشار اخباری در مورد موافقت دولت بایدن با آزادشدن بخشی از پول‌های بلوکه‌شدن ایران در عراق و تحویل آن به جمهوری اسلامی، عنوان کردند که این اقدام به رژیم تندرو جمهوری اسلامی در سرکوب معترضان و ارائه تجهیزات نظامی مرگبار به روسیه برای جنگ ولادیمیر پوتین علیه اوکراین کمک خواهد کرد. 

دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق به‌تازگی مدعی شد که آمریکا به عراق اجازه داده تا ۵۰۰ میلیون دلار از پولهای ایران که در بانکهای عراقی بلوکه شده را آزاد کرده و به جمهوری اسلامی پرداخت کند. 

وب‌سایت «واشینگتن فری بیکن» با انتشار گزارشی ضمن اشاره به این موضوع به نقل از تد کروز، سناتور جمهوری‌خواه تگزاس و عضو کمیته امور خارجه سنای آمریکا نوشت: اقدامات دولت بایدن «مشخصاً، شدیداً و بدون هیچ‌گونه انکاری» امنیت و حیات مردم آمریکا را به خطر می‌اندازد. 

به گفته تد کروز، «دولت بایدن تاکنون اجازه داده تا ایران میلیاردها دلار از طریق نقض تحریم‌های نفتی به جیب بزند، و اکنون میلیاردها دلار پول نقد هم برای رژیم آخوندها می‌فرستد 

سناتور تگزاس همچنین گفت: «این پول نقد را رژیم ایران برای تقویت جنگ همه‌جانبه روسیه علیه اوکراین به کار خواهد گرفت. دولت [بایدن] اعتراف می‌کند که ایران پشتیبان شماره یک روسیه است. این کارشان نشان می‌دهد که اولویت‌های آنها چیست.» 

به گزارش فری بیکن، «اتحاد رو به افزایش عراق با ایران» از دغدغه‌های مجلس نمایندگان ایالات متحده بوده است. قانون‌گذاران جمهوری‌خواه در ماه فوریه هشدار دادند که دولت عراق به «دست‌نشانده» تهران تبدیل شده است، و تهدید کردند بیش از نیمی از کمک‌های امنیتی چندین میلیارددلاری واشینگتن به بغداد را قطع می‌کنند. 

در بخش دیگری از این گزارش عنوان شده درحالی‌که دولت بایدن امیدهای خود برای احیای توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ (برجام) را کنار گذاشته است، اما ادعای پرداخت پول به جمهوری اسلامی نشان می‌دهد که دولت بایدن درها را برای اعطای امتیازات بیشتر به تهران به‌عنوان بخشی از یک توافق جدید باز گذاشته است. 

حمید حسینی دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق هفته گذشته، ۱۹ اسفندماه، مدعی شد که در جریان سفر فؤاد حسین، وزیر خارجه و معاون نخستوزیر عراق به واشنگتن در اواخر بهمنماه گذشته آمریکا به عراق اجازه داده تا ۵۰۰ میلیون دلار از پولهای ایران در بانکهای عراقی آزاد و به جمهوری اسلامی پرداخت شود. 

دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق همچنین با بیان اینکه عراق پول برق و گاز ایران را در حساب بانکی به نام شرکت ملی گاز و توانیر واریز میکند درعینحال افزود که «این به معنی دسترسی ایران به این پولها نیست 

به گفته حمید حسینی، پولهای ایران در بانکی تحت نظارت آمریکا قرار دارد که تنها اجازه واردات کالاهای غیر تحریمی را میدهد، بهطوری که «در اسفندماه سال گذشته یک میلیارد دلار کالا از این مسیر به ایران وارد و بدهی ایران به ترکمنستان نیز از این محل پرداخت شد 

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی