Search
Asset 2

تحریم چند فرد و نهاد دخیل در نقض حقوق زنان در جمهوری اسلامی از سوی آمریکا و انگلیس

تحریم بریتانیا علیه جمهوری اسلامی
واشنگتن، دی سی - 9 سپتامبر: پرچم های یونیون جک، پرچم ملی بریتانیا، در امتداد خیابان پنسیلوانیا در نزدیکی ساختمان کنگره ایالات متحده به افتخار درگذشت ملکه الیزابت دوم، 9 سپتامبر 2022 در واشنگتن دی سی به اهتزاز در می آید. (Drew Angerer/Getty Images)

ایالات متحده و بریتانیا چند نهاد و مقام جمهوری اسلامی را به دلیل نقش داشتن در نقض حقوق زنان، به لیست تحریم‌های خود اضافه کردند.

وزارت خزانه‌داری آمریکا طی بیانیه‌ای اعلام کرد که در راستای پاسخگویی به موارد نقض مداوم حقوق بشر توسط ایران به‌ویژه علیه زنان و دختران، ۸ فرد و ۳ شرکت ایرانی را در لیست تحریم‌های خود قرار داده است.

براین‌اساس، سید عبدالرحیم موسوی فرمانده کل ارتش ایران به همراه حبیب شهسواری از فرماندهان سپاه پاسداران و رئیس قرارگاه شهدا در آذربایجان غربی در فهرست تحریم‌های جدید آمریکا جای گرفته‌اند.

آمریکا، علی چهارمحالی مدیرکل زندان‌های استان البرز و داریوش بخشی رئیس زندان مرکزی ارومیه را به دلیل بدرفتاری با زندانیان تحت بازداشتی، اعمال شکنجه، تجاوز و سایر رفتارهای غیرانسانی و تحقیرآمیز در لیست تحریم‌های خود قرار داده است.

همچنین مهدی امیری، معاون مدیرکل نظارت بر فضای مجازی دادستانی کل این کشور را به دلیل اعمال سانسور و محدودیت تحریم کرد.

در ادامه این بیانیه تصریح شده است که شرکت‌های ناجی پاس، شرکت ناجی پارس امین و انطباق گستر سپهر که تولیدکننده تجهیزات امنیتی برای نیروی انتظامی و پلیس ایران هستند نیز به همراه رؤسای این شرکت‌ها توسط خزانه‌داری آمریکا تحریم شده است.

همچنین بریتانیا روز چهارشنبه از اعمال دور تازه‌ای از تحریم‌ها علیه «ناقضان جهانی حقوق زنان» در چند کشور از جمله ایران خبر داد.

این بسته تحریمی که همزمان با روز جهانی زن اعلام شده، شماری از افراد و نهادهای دخیل در نقض حقوق زنان در چهار کشور ایران، سودان جنوبی، سوریه و جمهوری آفریقای مرکزی را هدف قرارداد.

در صدر این افراد و نهاد، نام ستاد حکومتی امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر جمهوری اسلامی و دبیر آن محمدصالح هاشمی گلپایگانی قرار دارد. در بیانیه دولت بریتانیا آمده این نهاد به‌خاطر تحمیل قانون حجاب اجباری بر زنان ایرانی و پیشبرد حجاب با زور، مسئول خشونت علیه زنان است.

اشخاص و نهادهای قیدشده در این دور از تحریم‌ها، با ممنوعیت سفر و مسدودشدن دارایی‌ها در بریتانیا مواجه خواهند شد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی