Search
Asset 2

هشدار مایکروسافت در مورد انتشار «اطلاعات نادرست» توسط هکرهای جمهوری اسلامی 

افزایش فعالیت‌های سایبری هکرهای وابسته به جمهوری اسلامی
تابلوهای غرفه شرکت مایکروسافت در CES 2023 در مرکز کنوانسیون لاس وگاس در 6 ژانویه 2023 در لاس وگاس، نوادا نمایش داده می شود.(David Becker/Getty Images)

شرکت مایکروسافت با انتشار گزارشی نسبت به افزایش فعالیت‌های سایبری هکرهای وابسته به جمهوری اسلامی هشدار داد و گفت که این گروه‌ها به طرز چشمگیری فعالیت خود را در زمینه انتشار «اطلاعات نادرست» گسترش داده‌اند. 

در این گزارش تأکید شده که پیش‌تر فعالیت هکرهای وابسته به حکومت ایران عمدتاً بر حمله‌های مخرب سایبری متمرکز بود اما اکنون جمهوری اسلامی از عملیات نفوذ سایبری، برای تضعیف شتاب اعتراض‌های سراسری مردم ایران استفاده و تلاش می‌کند با انتشار اطلاعات نادرست، چهره‌های برجسته مخالف جمهوری اسلامی را تخریب کند. 

مایکروسافت تخمین زد هکرهای وابسته به جمهوری اسلامی در سال ۲۰۲۲ در ۲۴ عملیات انتشار اطلاعات نادرست حضور داشتند که ۱۷ مورد آنها پس از ژوئن ۲۰۲۲ رخ داده است. این در حالی است که هکرهای وابسته به حکومت ایران در سال ۲۰۲۱ در هفت عملیات این‌چنینی نقش داشتند. 

بنا بر بررسی‌های صورت گرفته توسط مایکروسافت شیوه‌های هکرهای وابسته به جمهوری اسلامی در انتشار اطلاعات نادرست در حال تغییر است، اما قربانیان آنها تغییر نکرده و عمدتاً اسرائیل، چهره‌های شاخص مخالف جمهوری اسلامی، آمریکا، عربستان سعودی و امارات متحده عربی هدف این حمله‌ها هستند. 

پیش‌تر نیز این غول دنیای تکنولوژی عنوان کرده بود که یک گروه هکری مرتبط با جمهوری اسلامی که تاکتیک آن پیش از این عملیات شناسایی بود، اکنون روش خود را تغییر داده و به هدف قراردادن زیرساخت‌های حیاتی آمریکا برای انجام حملات سایبری مخرب متمرکز شده است. 

در همان زمان این احتمال مطرح شد که تشدید حمله گروه‌های سایبری حکومت ایران و هم‌زمانی آن با سایر اقدامات رژیم جمهوری اسلامی می‌تواند به یک سیاست جدید امنیت ملی مرتبط باشد. سیاستی که نشان می‌دهد چنین گروه‌هایی در اقدامات خود از آزادی عمل بیشتری برخوردار هستند. 

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی