Search
Asset 2

مایکروسافت از نقش جمهوری اسلامی در حمله سایبری به آمریکا خبر داد

حملات سایبری به آمریکا از طرف یک گروه هکری وابسته به جمهوری اسلامی
(ShutterStock)

شرکت مایکروسافت روز گذشته با انتشار گزارشی عنوان کرد که یک گروه هکری وابسته به جمهوری اسلامی در حملات سایبری علیه اهدافی در آمریکا نقش دارد. 

شرکت مایکروسافت عنوان کرد که یک گروه هکری مرتبط با جمهوری اسلامی که تاکتیک آن پیش از این عملیات شناسایی بود، اکنون روش خود را تغییر داده و به هدف قراردادن زیرساخت‌های حیاتی آمریکا برای انجام حملات سایبری مخرب متمرکز شده است. 

مایکروسافت خاطرنشان کرد که تغییر رویکرد در سال ۲۰۲۱ آغاز شد و مصادف با دوره‌ای بود که ایران متحمل حملات سایبری شد و اسرائیل و آمریکا را مقصر آن دانست. 

گزارش مایکروسافت در حالی منتشر شد که روز گذشته خبرگزاری آسوشیتدپرس از نزدیکی سایبری میان روسیه و جمهوری اسلامی خبر داد و اعلام کرد که گسترش روابط این دو کشور می‌تواند افزایش حملات سایبری جمهوری اسلامی علیه مخالفان خود و کشورهای دیگر همچون اسرائیل را به دنبال داشته باشد. 

مایکروسافت می‌گوید هکرها متعلق به گروهی به نام «Mint Sandstorm» (طوفان شنی نعنا) هستند که نامی جدید برای این گروه است. قبلاً این گروه با نام «فسفر» توسط شرکت مایکروسافت شناسایی می‌شد و سایر شرکت‌های امنیت سایبری آن را «Charming Kitten» (بچه‌گربه ملوس)، APT ۳۵، APT ۴۲ و TA۴۵۳ می‌نامیدند. 

جان لامبرت که رهبری تیم‌های اطلاعاتی، تحقیقاتی و امنیتی مایکروسافت را بر عهده دارد، عنوان کرد: گروه «طوفان شنی نعنا» به دنبال تعقیب مخالفان جمهوری اسلامی، فعالان سیاسی و پایگاه‌های صنعتی دفاعی معروف است. 

وی افزود: «ما شاهد تغییر قابل‌توجه تمرکز این گروه به زیرساخت‌های حیاتی آمریکا بوده‌ایم. این گروه تلاش کرده است تا به چندین بندر، بخش حمل‌ونقل، بخش انرژی، دسترسی پیدا کند 

لامبرت اضافه کرد: «یک ارزیابی این است که این یک آماده‌سازی برای دسترسی به زیرساخت‌های حیاتی در آمریکا است تا پس از دریافت دستور، اقدامات تلافی‌جویانه انجام شوند 

وی گفت که مایکروسافت شاهد نفوذهای موفقیت‌آمیزی نیز از این گروه در بخش‌های مختلف بوده است. 

اقدامات هکرهای مرتبط با رژیم جمهوری اسلامی در حالی از سوی مایکروسافت شناسایی می‌شوند که پیش‌تر دولت آلبانی و خود ایالات متحده نیز از این حملات سایبری سازماندهی شده از سوی ایران خبر داده بودند و به تازگی نیز بریتانیا نسبت به این‌گونه حملات علیه خبرنگاران و سیاستمداران انگلیس هشدار دادند. 

در گزارش مایکروسافت نیز آمده است: «به نظر می‌رسد که تشدید رویکرد تهاجمی چنین گروه‌هایی با سایر اقدامات جمهوری اسلامی٬ تحت یک دستگاه جدید امنیت ملی مرتبط باشد که نشان می‌دهد چنین گروه‌هایی در عملیات خود اکنون با دست بازتری عمل می‌کنند 

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی