logo_eet

چرا احساس قلبی برخی از افراد پلیس درخصوص فالون‌‏گونگ متحول می‌شود

صدها نفر از تمرین‌کنندگان فالون گونگ، در ۱۲ جولای، قبل از برگزاری گردهمایی درخصوص افشای بیشتر آزار و اذیت فالون‏گونگ در چین، درمحوطه‏ی بزرگ چمن در مقابل ساختمان کنگره‏ی ایالات متحده تمرین فالون گونگ را انجام می‌دهند. (ما یو‌ژی/ اپک تایمز)
صدها نفر از تمرین‌کنندگان فالون گونگ، در ۱۲ جولای، قبل از برگزاری گردهمایی درخصوص افشای بیشتر آزار و اذیت فالون‏گونگ در چین، درمحوطه‏ی بزرگ چمن در مقابل ساختمان کنگره‏ی ایالات متحده تمرین فالون گونگ را انجام می‌دهند. (ما یو‌ژی/ اپک تایمز)
صدها نفر از تمرین‌کنندگان فالون گونگ، در ۱۲ جولای، قبل از برگزاری گردهمایی درخصوص افشای بیشتر آزار و اذیت فالون‌‏گونگ در چین، درمحوطه‌‏ی بزرگ چمن در مقابل ساختمان کنگره‌‏ی ایالات متحده تمرین فالون گونگ را انجام می‌دهند. (ما یو‌ژی/ اپک تایمز)

 تمرین‌کنندگان فالون گونگ در چین که حدود ۱۴ سال است از سوی حکومت آماج خشونت بی‌امان، از جمله حبس غیرقانونی، شکنجه، و برداشت اجباری اعضای بدن قرار دارند، به‌تازگی اخباری را گزارش کرده‌اند که حاکی از نگرش متعادل برخی از نیروهای پلیس درقبال جنبش‌های معنوی است.

از سال ۱۹۹۹، زمانی‌که جیانگ زمین رهبر سابق رژیم چین، فرمان نابودی روش فالون گونگ را صادر کرد که به‌طور گسترده‌ای در بین عموم مردم محبوبیت پیدا کرده بود، تمرین‌کنندگان فالون گونگ در سراسر جهان به‌منظور مقاومت در برابر آزار و اذیت وآگاه‌کردن مردم از حقایق، همچنان به تظاهرات مسالمت‌آمیز خود ادامه داده‌اند.

میلیون ها نفر از مردم در بسیاری از کشورها برای پایان دادن به آزار و اذیت فالون گونگ طومارهایی را امضا کرده‌، و چند دولت نیز دراین خصوص اقدام به صدور بیانیه کرده‌اند. در چین، هزاران نفر از مردم برای آزادی تمرین‌کنندگان از زندان، با ذکر نام خود دادخواست‌های بسیاری را امضا کرده‌اند.

بنابه اظهارات برخی از تحلیل‌گران چین، رهبران فعلی چین برای مقابله با آزار و اذیت تحت فشار هستند؛ با این حال، ازآنجاکه کل حزب کمونیست دراین جریان دست دارد و احتمال دارد که منجر به سقوط رژیم شود، آنها تمایلی به مقابله‌‏ی آشکار ندارند. به گفته‌‏ی این تحلیلگران، رهبران فعلی قصد دارند با استفاده از مبارزات ضد فساد «شی» مقاماتی را که مسئول انجام آزار و اذیت فالون گونگ هستند پایین بکشند و آنها را به اتهام فساد مجازات کنند، به‌جای‌اینکه آنها را به اتهام نسل‌کشی و تاراج اعضای بدن ده‌ها هزار نفر از تمرین‌کنندگان فالون گونگ زندانی، محاکمه کنند.

دستگیری‌های اخیر لی دونگ‌شنگ و ژو یونگ‌کانگ، دو مقام عالی‌رتبه که در سلسله عملیات علیه فالون گونگ دست داشتند، اعتبار نظر این تحلیل‌گران را به‌اثبات می‌رساند.

تحت بازداشت

در شب ۲۰ دسامبر۲۰۱۳، کمیسیون مرکزی انضباطی حزب کمونیست چین (ح‌ک‌چ) اعلام کرد که لی دونگ‌شنگ، معاون وزیر امنیت عمومی و رئیس دفتر مرکزی اداره ۶۱۰، به‌خاطر «نقض جدی قانون» که مصداق بارز ارتکاب به فساد است، تحت بازجویی و تفحص قرار دارد.

 در کمیته‌‏ی امور سیاسی و قضایی، «اداره۶۱۰» بالاترین سازمانی است که رژیم کمونیستی تحت حاکمیت جیانگ زمین، آن را به‌منظور آزار و شکنجه‌‏ی فالون گونگ تأسیس کرد. درحالی‌که موقعیت لی در مقام رئیس اداره ۶۱۰  همیشه به‌صورت نیمه‌مخفی نگه داشته شده است، وی در اعلامیه مربوط به تحقیق خود اشاره کرد که مقام ریاست اداره ۶۱۰ اولین عنوان رسمی وی بوده است؛ این موضوع می‌تواند اشاره‌‏ای بر این موضوع باشد که  شکنجه و آزار فالون‌‏گونگ و نه پیوند اعضا، از محورهای اصلی فعالیت وی بوده است.

لی دونگ‌شن ارتباط نزدیکی با ژو یونگ‌کانگ، دبیر سابق کمیته امور سیاسی و قضایی داشته است که عظیم‌ترین سازمان امنیتی چین محسوب می‌شود. ژو یونگ‌کانگ که به سزار امنیتی چین معروف است، همچنین قبل از بازنشستگی‌ در سال ۲۰۱۲، عضو کمیته‌‏ی دائمی پولیت‌‏بورو بود. او یکی از مردان بسیار قدرتمند و همچنین بالاترین مقام مسئول در مبارزه با فالون گونگ در چین بود.

ژو نیز تحت بازجویی قرار دارد. هر چند دستگیری او هنوز به‌طور رسمی تایید نشده است، اما از سوی منابع متعدد، از جمله رویترز تایید شده است.

دربین سایر مقامات، ژو و لی شخصاً توسط جیانگ زمین انتخاب شدند تا اقدامات مربوط به قتل‌عام تمرین‌کنندگان فالون گونگ را اداره کنند. ادعا می‌شود که در طول ۱۸ ماه گذشته، صدها نفر از مقامات مسئول و سه نفر از رابطین آنها از مقام خود خلع شده و تحت بازجویی قرار دارند.

گفته می‌شود که این دستگیری‌ها افراد جناح جیانگ زمین، سیستم‌های حقوقی، قضایی و پلیس را به وحشت انداخته است. پلیس و مأموران امنیتی درحال‌حاضر می‌ترسند ازاینکه احتمالاً آنها نیز به‌خاطر جنایاتی که علیه تمرین‌کنندگان فالون گونگ مرتکب شدند، باید پاسخگو باشند.

پلیس: «ما اشتباه کردیم»

براساس گزارش وب‌سایت مینگهویی (Minghui.org) که تمرین‌کنندگان فالون گونگ شواهد مربوط آزار و اذیت را در آن ثبت و نگهداری می‌کنند، بسیاری از پلیس‌ها متوجه شده‌اند که آنها دیگر نباید از دستورات حاکی از آزار و اذیت فالون گونگ پیروی کنند.

بسیاری از تمرین‌کنندگان فالون گونگ، در داخل و خارج از چین، ضمن برقراری تماس تلفنی با مقامات مجری قانون در چین، حقایق را برای آنها شرح داده و آنها را از عواقب ناشی از شرکت در آزار و اذیت آگاه می‌کنند.

براساس یک گزارش، در اوایل ژانویه، تمرین‌کننده‌ای به نام بنی با یک ایستگاه پلیس در چین تماس تلفنی برقرار کرد. در ابتدا مأموران تمایلی به شنیدن حرف‌های او نداشتند. اما پس‌ازآنکه به آنها اطلاع داد که لی دونگ‌شن رسماً تحت بازداشت و بازجویی قرار دارد، به صحبت‌های او گوش کردند. آنها همچنین شماره‌‏ی سازمان جهانی تحقیق درباره آزار و اذیت فالون گونگ مستقر در نیویورک را یادداشت کردند و گفتند که به‌منظور جبران اعمال زشت خود، درباره سایر افسرانی که مرتکب جنایت علیه فالون شدند، گزارش ارسال می‌کنند.

تمرین‌کننده‌‏ی دیگری که با یک پلیس در چین تماس گرفت، به‌شدت با سرزنش و هتاکی او مواجه شد. اما بعد این پلیس شماره‌‏ی شخصی خود را به تمرین‌کننده داد. تمرین‌کننده دوباره با او تماس گرفت، و این بار پلیس بسیار مؤدب بود. او گفت: «آیا می‌دانید که چرا به  دوست شما حرفهای بدی زدم؟ به‌خاطراینکه تلفن‌های من شنود دارند و باید مواظب خودم باشم. می‌دانم که دوست شما فرد بسیار خوبی است و برای کمک به من تماس گرفت. چیزهایی را که او به من گفت درست هستند، حزب کمونیست چین (ح‌ک‌چ) همیشه برای جنایت‌هایی که در جنبش‌های گذشته مرتکب شد، به‌دنبال سپر بلا است.»

سپس این افسر قول داد که از تمرین‌کنندگان فالون گونگی که با آنها مواجه می‌شود محافظت می‌کند.

در ۱۷ ژانویه، دو تن از تمرین‌کنندگان فالون گونگ در استان شاندونگ مطالبی درباره‌‏ی حقایق فالون گونگ را در خیابان پخش کرده و مردم را تشویق می‌کردند که از عضویت در حزب کمونیست چین (ح‌ک‌چ) خارج شوند. دو پلیس به سمت این تمرین‌کنندگان رفتند، که طبیعتاً به معنی این است که قصد دستگیری آنها را دارند. یکی از نیروهای پلیس گفت: «توزیع کتابچه‌های فالون گونگ.» پلیس برای لحظه‌ای به تمرین‌کنندگان نگاه کرد، سپس با لبخند به همدیگر نگاه کردند و رفتند.

در گزارش دیگری، یک تمرین‌کننده‌‏ی فالون گونگ در شهر چونگ‌چینگ اظهار داشت که به‌ هنگام حضور او در یک ایستگاه پلیس متوجه مردی شد که درباره‌‏ی همسایه خود به پلیس گزارش می‌داد که تمرین‌کننده‌‏ی فالون گونگ است. رئیس پلیس به‌جای‌ اینکه به او پاداش بدهد، از دست او عصبانی شد و گفت: «این تمرین هیچ کاری به شما  ندارد و هرچه مردم بیشتری آن را تمرین کنند بهتر است!»

یکی از کارکنان اداره ۶۱۰  در شهر چونگ‌چینگ به اردوگاه کار اجباری زنان شابائو آمد تا تمرین‌کنندگان فالون گونگ آزاد‌شده را ببرد. این تمرین‌کنندگان شنیدند که او گفت: «ما در آزار و اذیت فالون گونگ اشتباه کردیم. هرگز نمی‌توانم سیاست‌های حزب کمونیست چین (ح‌ک‌چ) را درک کنم.»

یک تمرین‌کننده‌‏ی فالون گونگ برای رئیس اداره ۶۱۰ شهرستان نامه‌ای درباره حقایق آزار و اذیت فرستاد. رئیس اداره ۶۱۰ این شهر پس از خواندن نامه، از شغل خود کناره‌گیری کرد.

مردی که اظهار داشت که بیش از۲۰ سال در نیروی پلیس کار کرده است، با استفاده از نام مستعار در وب‌سایت اپک تایمز از عضویت در حزب کمونیست چین (ح‌ک‌چ) انصراف داد. وی بیان کرد که برای بسیاری از نیروهای پلیس که در آزار و شکنجه‌‏ی تمرین‌کنندگان فالون گونگ دست داشته‌اند اتفاقات بسیار بدی روی داده است. او نمی‌خواهد که زندگی خود را به حزب کمونیست چین (ح‌ک‌چ) بفروشد و آزار و شکنجه‌‏ی تمرین‌کنندگان فالون گونگ را متوقف می‌کند. او همچنین به همسر و فرزند خود توصیه کرد که هرگز به حزب کمونیست چین (ح‌ک‌چ)  و یا سازمان‌های وابسته به آن ملحق نشوند.

اپک تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *