Search
Asset 2

محکومیت برداشت اجباری اعضای بدن در چین در پارلمان اروپا

پرچم اتحادیه اروپا در‌‏مقابل پارلمان اروپا در بروکسل، بلژیک. ۲۷ ژوئیه ۲۰۱۵. (VanderWolf-Images/iStock)
پرچم اتحادیه اروپا در‌‏مقابل پارلمان اروپا در بروکسل، بلژیک. ۲۷ ژوئیه ۲۰۱۵. (VanderWolf-Images/iStock)
پرچم اتحادیه اروپا در‌‏مقابل پارلمان اروپا در بروکسل، بلژیک. ۲۷ ژوئیه ۲۰۱۵. (VanderWolf-Images/iStock)
پرچم اتحادیه اروپا در‌‏مقابل پارلمان اروپا در بروکسل، بلژیک. ۲۷ ژوئیه ۲۰۱۵. (VanderWolf-Images/iStock)

پارلمان اروپا در بیانیه‌‏ای جدید ضمن محکوم کردن برداشت اعضای بدن زندانیان عقیدتی در چین، خواستار اقدام مقامات ارشد چین در توقف آن شد.

بیانیه ۰۰۴۸ اتحادیه اروپا به «گزارش‌‏های موثق برداشت سیستماتیک اعضای بدن در چین با مجوز دولت از زندانیان عقیدتی این کشور و بدون رضایت آن‌‏ها» اشاره می‌‏کند که اکثراً آن‌‏ها را «تمرین‌‏کنندگان روش معنوی فالون‌‏گونگ و بعد از آن اویغورها، تبتی‌‏ها و مسیحیان تشکیل می‌‏دهند.» این بیانیه حمایت ۴۱۳ نماینده پارلمان اروپا را در ۲۷ ژوئیه به‌‏دست آورد.

همچنین این بیانیه می‌‏گوید: «با‌‏توجه به شدت گزارش‌‏های منتشر شده از چین، نیازی شدید بر سازماندهی بدون تأخیر تحقیقاتی مستقل درباره برداشت‌‏های در‌‏حال انجام اعضای بدن در جمهوری خلق چین وجود دارد.»

بیانیه ۰۰۴۸ (پارلمان اروپا)
بیانیه ۰۰۴۸ (پارلمان اروپا)

در بیانیه ابتدایی که در اواخر سال ۲۰۱۳ منتشر شد، از اتحادیه اروپا و کشورهای عضو آن خواسته شده بود تا افزایش برداشت اعضای بدن در چین را علناً محکوم کنند و تحقیقات مستقلی را در این زمینه راه‌‏اندازی کرده و شهروندان خود را که به چین سفر می‌‏کنند درباره آن آگاه کنند.

 با این وجود دو سال بعد از آن هیچ اقدامی در این زمینه صورت نگرفت.

«توماس زدوفسکی»، نماینده جمهوری چک در پارلمان اروپا و نویسنده بیانیه جدید، در مصاحبه‌‏ای اظهار داشت که به‌‏دلیل روابط اقتصادی برخی کشورهای اروپایی با چین، مطرح شدن این مسئله با مخالفت‌‏های زیادی روبه‌‏رو شد.

زدوفسکی گفت: «زمانی‌‏که همکارانم گزارش‌‏های برداشت اجباری اعضای بدن در چین را شنیدند، بسیار متحیر شدند. آن‌‏ها هرگز پیش‌‏از این درباره آن نشنیده بودند و بسیاری از آن‎ها واکنش‌‏های منفی نشان دادند. آن‌‏ها به من گفتند که با چین روابط اقتصادی دارند و لطفاً این موضوع را در سطح اروپا مطرح نکن؛ زیرا در‌‏حال حاظر ما نیاز به رابطه‌‏ای قوی با چین داریم.»

در پاسخ، زدوفسکی به آن‌‏ها گفت که این بیانیه «علیه چین نیست؛ بلکه در حمایت‌‏از حقوق بشر است. به آن‌‏ها گفتم ما در اتحادیه اروپا طرفدار دموکراسی هستیم؛ پس نمی‌‏توانیم در این خصوص صحبت نکنیم.»

این بیانیه برای تصویب به حمایت حداقل نیمی‌‏از اعضای پارلمان اروپا نیاز داشت و در‌‏طول هفته‌‏های پیش‌‏از  ۲۷ ژوئیه به این تعداد رسید. این بیانیه یک قانون الزام‌‏آور نیست و هیچ اقدامی را ملزم نمی‌‏کند؛ گرچه نشان‌‏دهنده دیدگاه اعضای پارلمان اروپا است.

توماس زدوفسکی. (پارلمان اروپا)
توماس زدوفسکی. (پارلمان اروپا)

ماهیت پست و فرومایه این سوء رفتارها –کشتار سازمان‌‏یافته زندانیان عقیدتی به‌‏خاطر اعضای بدنشان توسط پزشکان و زیر نظر رژیم چین برای کسب سود- توجه تعدادی از سیاستمداران اروپایی را که علاقه‌‏ای به تبدیل اتحادیه اروپا به نهادی سیاسی ندارند، جلب کرد.

 «جرارد باتن»، عضو بریتانیایی اتحادیه اروپا در مصاحبه‌‏ای تلفنی گفت: «می‌‏فهمم چرا دولت‌‏ها و پارلمان اروپا نمی‌‏خواهند این‌‏گونه مسائل مطرح شوند. در دنیای واقعی سیاست، آن‌‏ها مجبورند با چین رابطه داشته باشند و در مورد تجارت، دیپلماسی و امور نظامی صحبت کنند.»

وی افزود: «بنابراین درک می‌‏کنیم که برای آن‌‏ها به رسمیت شناختن آن‌‏چه که در چین می‌‏گذرد، سخت است. این موضوع باید در روزنامه‌‏ها، تلویزیون و رادیو پوشش داده شود. زمانی‌‏که بیشتر مردم درباره آن بدانند، آن‌‏گاه به دولت‌‏ها این قدرت را می‌‏دهد تا موضع‌‏گیری کنند. امیدوارم همه کشورهای جهان، چین را مجبور به پایان دادن به آن کنند.»

زدوفسکی اظهار داشت که در ماه سپتامبر، او و همکارانش به شکلی تلاش خواهند کرد تا اتحادیه اروپا را درگیر این موضوع کنند و یا به‌‏دنبال راهی باشند تا خود پارلمان اروپا موضوعات مطرح شده در بیانیه را جلو بیاندازد.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی