logo_eet

چهار راه حل ساده جهت افزایش طول عمر باتری

افزایش طول عمر باتری باطری
(IntelFreePress, CC BY-SA 2.0)
افزایش طول عمر باتری باطری
(IntelFreePress, CC BY-SA 2.0)

با استفاده از چند راه حل‌ ساده جهت افزایش طول عمر باطری (لیتیوم یون) در وسایلی چون گوشی‌‏های هوشمند و یا لپ‌‏تاپ می‌‏توان به راحتی زمان بیشتری از این وسایل استفاده کنیم.

این راهنمایی‌‏ها در درجه‌‏ی اول در جهت گسترش طول عمر باتری‌‏های لیتیوم یون است؛ به طوری که دیگر لازم نباشد آنها را دوباره جایگزین کرد.

۱:  هر روز از باطری استفاده کنید وگرنه ضعیف می‌‏شود

به یاد داشته باشید که طول عمر باتری فقط هنگام استفاده از آن کاهش نمی‌‏یابد، حتی زمانی که از آن استفاده نمی‌‏کنید به مرور کاهش می‌‏یابد. این یکی از دلایلی که اکثر تولید کنندگان نه تنها طول عمر بلکه یک زندگی تقویمی برای باتری خود مشخص می‌‏کنند.

بنابراین یک روش خوب برای انجام این کار این است که با دستگاه باتری خود، همانند یک محصول روزانه برخورد کنید. در اسرع وقت تازه ترین مدل را انتخاب و خریداری کنید و البته انتظار زیادی هم از آن نداشته باشید.

۲:  خنک نگه داشتن

دمای محیط مهمترین تأثیر را بر عمر باتری دارد. باتری‌‏های لیتیوم یون به طور معمول در دمای اتاق  بین ۲۰ تا ۲۵ درجه سانتی گراد بهترین کارکرد را دارند.

دمای بالاتر لایه‌‏ی محافظ داخل باتری را می‌‏شکند و این کار باعث بازسازی و گرفتن انرژی بیشتری از باتری خواهد شد.

در دمای پایین‌‏تر، سرعت واکنش‌‏های شیمیایی داخل باتری کم می‌‏شود که همین امر نیز باعث ایجاد مشکل دیگری می‌‏شود. اما در مجموع، اگر بین انتخاب قرار دادن تلفن خود در مقابل نور خورشید و یا سایه قرار گرفتید، دومی احتمالاً انتخاب بهتری است.

۳:  حافظه‌‏ی کمتر

نکته‌‏ی سوم به زمان و اندازه‌‏ای شارژ باتری مربوط می‌‏شود. یکی از جنبه‌‏های مهم و شناخته شده در مورد عمر باتری «تأثیر حافظه» است.

در باتری‌‏های قابل شارژ قدیمی‌‏تر، مانند باتری‌‏های نیکل کادمیوم، شارژ و دشارژ ناتمام می‌‏تواند به طور قابل توجهی ظرفیت انرژی را کاهش دهد.

اثر حافظه در باتری‌‏های لیتیوم یون، اگر باتری را از وسیله خارج کنید کم است؛ در عوض، آن‌‏ها دارای ویژگی‌‏های کاملا متفاوت هستند. هنگامی که از باتری استفاده نمی‌‏کنید، باتری با وجود اینکه به طور کامل شارژ شده باشد، تا حد زیادی تخلیه می‌‏شود.

بنابراین اگر برای چند روز یا چند هفته، بدون استفاده باقی مانده باشد، به طور ایده آل در حدود ۲۰٪ شارژ در باتری باقی مانده است.

در مقابل شارژ و دشارژ زیاد باعث نگهداری بهتر از عمر باتری شده و توصیه می‌‏گردد که باتری را بیشتر بین ۴۵ تا ۵۰ درصد شارژ کنید و شارژ کامل مناسب نیست.

۴:  ولتاژ بالا یا پایین وارد کردن به باتری

آخرین نکته به توازن توان باتری مربوط می‌‏شود. ولتاژ کم و زیاد وارد کردن به باتری طول عمرآن را کاهش می دهد. بنابراین بهتر است از اعمال فشار بیش از حد بر روی باتری جلوگیری کنید.

موارد بالا جهت حفظ عمر باتری در بلند مدت در نظر گرفته شده است. اما اگر شما به دنبال به حداکثر رساندن ظرفیت باتری خود به صورت روزانه هستید باید موارد زیر را رعایت کنید:

میزان بارگذاری را کاهش دهید که این شامل بستن برنامه‌‏های کاربردی، خاموش کردن Wi-Fi  و GPS و کاهش روشنایی صفحه نمایش و .. می‌‏شود.

اپک‌‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‌‌‏شود.

اخبار مرتبط

1 دیدگاه دربارهٔ «چهار راه حل ساده جهت افزایش طول عمر باتری»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *