Asset 2

کشته‌شدن ۱۱۶ شهروند کرد از آغاز اعتراضات در ایران

kord

سازمان حقوق بشری هه‌نگاو با انتشار گزارشی اعلام کرد که از آغاز اعتراضات سراسری در ایران ۱۱۶ شهروند کرد به‌وسیله شلیک مستقیم و یا ضربات باطوم نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی جان باخته‌اند.

سازمان حقوق بشری هه‌نگاو که تمرکز اصلی آن رویدادها و نقض حقوق بشر در مناطق کردنشین ایران است با انتشار گزارش سالانه خود خبر داد که طی سال ۲۰۲۲ دست‌کم ۱۲۸ شهروند کرد با شلیک مستقیم و یا ضربات باطوم نیروهای مسلح و حکومتی ایران کشته شده و بیش از ۳ هزار نفر نیز زخمی شده‌اند.

به گفته این سازمان حقوق بشری از مجموع ۱۲۸ شهروندی که با شلیک مستقیم نیروهای حکومتی کشته شده‌اند ۱۱۶ مورد مرتبط به اعتراضات مردمی پس از کشته شدن ژینا امینی بوده و از این تعداد ۱۹ نفر زیر ۱۸ سال و بر طبق تعاریف بین‌المللی کودک محسوب می‌شوند.

بر اساس این گزارش، از این تعداد ۱۰ نفر در زندان‌های جمهوری اسلامی و بر اثر شکنجه ماموران جمهوری اسلامی جان خود را از دست داده‌اند.

در بخش دیگری از این گزارش آمده است که طی سال گذشته میلادی بیش از ٧٠٠٠ شهروند کرد توسط نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی ایران بازداشت شده‌اند که تاکنون هویت ۲۲۱۲ نفر از این افراد برای هه‌نگاو احراز شده که بیشتر آنها به اتهام فعالیت سیاسی، شرکت در اعتراضات مردمی و همکاری با احزاب کردستانی اپوزسیون حکومت بازداشت شده‌اند.

۲۳۷ نفر از بازداشت‌شدگان امسال زن هستند و ۱۸۰ نوجوان زیر ۱۸ سال در میان بازداشت‌شدگان قرار دارند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی