Search
Asset 2

کشته شدن ۱۶ شبه‌نظامی وابسته به حکومت ایران در حمله اسرائیل به سوریه

در جریان حمله هوایی اسرائیل به حومه حلب در سوریه، ۱۶ عضو شبه‌نظامی طرفدار حکومت ایران که بیشتر آنها از ملیت سوری بودند، کشته شدند.
جنگنده F-15 I اسرائیلی. (JACK GUEZ/AFP via Getty Images)

در جریان حمله هوایی اسرائیل به حومه حلب در سوریه، ۱۶ عضو شبه‌نظامی طرفدار حکومت ایران که بیشتر آنها از ملیت سوری بودند، کشته شدند.

«دیده‌بان حقوق بشر سوریه» گزارش داده است که تعداد شبه‌ نظامیان کشته شده طرفدار حکومت ایران از ملیت‌های سوری و غیر سوری در حمله هوایی اسرائیل به یک کارخانه ذوب مس و یک انبار تسلیحات متعلق به این شبه‌نظامیان در فاصله شهرک‌های حیان و تموره در شمال این کشور به ۱۶ نفر افزایش یافت.

طبق این گزارش، حمله به حومه حلب و مکان پست‌های بازرسی نظامی متعلق به این شبه‌نظامیان و در نزدیکی مواضع آنها صورت گرفته و  تعدادی از این شبه نظامیان نیز مجروح شده‌اند که وضعیت برخی از آنها وخیم عنوان شده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز به نقل از رسانه‌های دولتی سوریه نوشت که حملات هوایی اسرائیل به اطراف شهر حلب سوریه در بامداد روز دوشنبه چندین کشته بر جای گذاشت.

طبق این گزارش، خبرگزاری دولتی سانا آمار تلفات را اعلام نکرد و نوشت که «این تجاوز به شهید شدن تعدادی افراد و خسارات مادی منجر شد».

اسرائیل که به ندرت حملات خود به سوریه را تایید می‌کند، تاکنون واکنشی به این حملات نشان نداده است.

به نوشته «دیده‌بان حقوق بشر سوریه»، حمله ناگهانی اسرائیل باعث سردرگمی و عدم فعالیت سامانه پدافند هوایی سوریه شده است.

بر اساس گزارش این نهاد حقوق بشری، از ابتدای سال ۲۰۲۴ تاکنون اسرائیل ۴۴ بار خاک سوریه را هدف قرار داده است که ۳۲ مورد آن هوایی و ۱۲ مورد زمینی بوده است. این حملات منجر به کشته شدن ۱۶۴ شبه‌نظامی و مجروح شدن ۶۹ تن دیگر شده است.

آسوشیتدپرس نوشته است که سوریه و اسرائیل از زمان تأسیس اسرائیل در سال ۱۹۴۸ در جنگ بوده‌اند. بشار اسد در جنگ سوریه سال‌ها مورد حمایت حکومت ایران بوده است و حملات اسرائیل مواضع و تجهیزات جمهوری اسلامی را هدف قرار داده است.

این حملات در حالی انجام می شود که اسرائیل در حال جنگ با حماس در نوار غزه است.

اسرائیل همچنین به طور جداگانه به اهدافی در لبنان حمله می‌کند و گروه حزب الله وابسته به جمهوری اسلامی به درگیری فرامرزی خود در اسرائیل ادامه می‌‏دهد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی