Search
Asset 2

واکنش جمهوری‌خواهان به حکم ترامپ: «روزی شرم‌آور در تاریخ آمریکا»

جمهوری‌خواهان بسرعت محکومیت ترامپ در دادگاه را نتیجه قابل پیش‌بینی محاکمه سیاسی ترامپ دانستند.
بازگشت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا، به دادگاه جنایی منهتن در نیویورک برای رسیدگی به پرونده موسوم به «حق‌السکوت»، ۲۸ مه ۲۰۲۴. (Julia Nikhinson-Pool/Getty Images)

جمهوری‌خواهان بسرعت این محکومیت را نتیجه قابل پیش‌بینی محاکمه سیاسی ترامپ دانستند.

مایک جانسون، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا (نماینده جمهوری‌خواه لوئیزیانا)، گفت جمهوری‌خواهان با صدای بلند محکومیت رئیس‌جمهور سابق آمریکا، دونالد ترامپ، را در پرونده حق‌السکوت محکوم می‌کنند و افزود که حکم دادگاه ماحصل «روزی شرم‌آور در تاریخ آمریکا» بوده است.

این اظهار نظر پس از آن مطرح شد که ترامپ به اتهام جعل سوابق تجاری در دادگاه منهتن مجرم شناخته شد. او اولین رئیس‌جمهور سابق تاریخ آمریکا است که در دادگاه محکوم می‌شود.

جمهوری‌خواهان بسرعت این محکومیت را نتیجه قابل پیش‌بینی محاکمه سیاسی دونالد ترامپ دانستند و افزودند که محکومیت او از آخرین تحولات دستگاه قضایی کشور حکایت دارد که به شکلی فزاینده علیه ترامپ و متحدان او جبهه گرفته است.

در عین‌حال، بسیاری ابراز خوش‌بینی کردند که شهروندان آمریکایی با افزایش حمایت خود از ترامپ به حکم دادگاه واکنش نشان می‌دهند و بسیاری معتقدند که او همچنان در انتخابات نوامبر پیروز خواهد شد.

آقای جانسون در بیانیه‌ای گفت: «این محاکمه اقدامی صرفاً سیاسی بود و جنبه حقوقی نداشت.»

او گفت: «این محاکمه از دید مردم آمریکا به یک جنگ حقوقی شباهت دارد که اشتباه و خطرناک است. ترامپ حق دارد که به این حکم بی‌معنی اعتراض کند و پیروز هم خواهد شد!»

الیز استفنیک (نماینده جمهوری‌خواه نیویورک)، رئیس مجمع جمهوری‌خواهان، گفت: «این حکم نشان می‌دهد که دستگاه قضایی آمریکا در دوران جو بایدن فاسد و متقلب شده است.»

خانم استفنیک مانند آقای جانسون گفت که حکم دادگاه سیاسی بوده و ارتباطی با رفتار غیرقانونی ترامپ نداشته است.

خانم استفنیک با اشاره به شهادت مایکل کوهن، وکیل سابق ترامپ، که اظهارات او پایه‌گذار تشکیل این پرونده شدند، افزود: «حقیقت عیان و آشکار است: با پرونده احمقانه‌ای سروکار داشتیم که متحدان جو بایدن از سر استیصال برای نجات کارزار شکست‌خورده او به جریان انداختند و حکم دادگاه با استناد به شهادت مجرمی ارائه شده که به دلیل دروغ‌گویی از کار برکنار شده است.»

خانم استفنیک گفت «کفه ترازوی عدالت از همان ابتدا علیه ترامپ سنگینی می‌کرد» و افزود که «خوان مرچان، قاضی دادگاه عالی نیویورک، که ریاست محاکمه را برعهده داشت، «مغرضانه» عمل کرده است.»

کوین مک‌کارتی، رئیس سابق مجلس نمایندگان آمریکا، نیز در اظهار نظری مشابه گفت: «تنها جرم ترامپ، رقابت با جو بایدن در انتخابات ۲۰۲۴ است.»

جیمز کُمر، نماینده جمهوری‌خواه کنتاکی، که مسئول تحقیق و تفحص درباره خانواده بایدن بود، گفت: «امروز روز غم‌انگیزی برای شهروندان آمریکایی است.»

آقای کُمر گفت: «حکم دادگاه نیویورک نمونه دیگری از تلاش بی‌وقفه دموکرات‌ها در استفاده ابزاری از دادگاه‌ها، سوءاستفاده از دستگاه قضایی آمریکا و هدف قرار دادن مخالفان سیاسی جو بایدن است. یک چیز واضح است: دموکرات‌ها از مواجهه با دونالد ترامپ می‌ترسند. آمریکایی‌ها در نوامبر سال جاری صدای خود را به گوش آن‌ها می‌رسانند.»

جمهوری‌خواهان سنا نیز مانند دیگر همتایان خود در مجلس نمایندگان بسرعت این حکم را محکوم کردند.

«لکه ننگی بر دامن حاکمیت قانون»

سناتور جی. دی. ونس (نماینده جمهوری‌خواه اوهایو)، پوپولیستی که برخی او را نامزد بالقوه معاونت ترامپ می‌دانند، گفت: «این تصمیم لکه ننگی بر دامن حاکمیت قانون و قانون اساسی کشور است.»

آقای ونس افزود: «دموکرات‌ها با کمک دادستانی که تحت حمایت سوروس است و قاضی دیگری که جزو حامیان بایدن است، اقدام به جرم‌انگاری کردند تا ترامپ را گیر بیندازند. این جریان ارتباطی با عدالت ندارد و به منزله دخالت در انتخابات است.»

سناتور مارکو روبیو (نماینده جمهوری‌خواه فلوریدا)، دیگر نامزد بالقوه معاونت ترامپ، حکم دادگاه را حماقتی تمام‌عیار دانست که دستگاه قضایی کشور را به سخره گرفته است. او همچنین دادگاه ترامپ را محاکمه‌ای نمایشی و سیاسی خواند.

سناتور جان کورنین (نماینده جمهوری‌خواه تگزاس)، که گاهی به‌طور علنی از رئیس‌جمهور سابق آمریکا انتقاد می‌کرد، نوشت: «حکم دادگاه مایه شرمساری است و این محاکمه هرگز نباید انجام می‌شد.»

سناتور رند پال (نماینده جمهوری‌خواه کنتاکی) گفت حکم دادگاه «نتیجه سلطه احزاب سیاسی بر روند قضایی است.»

آقای پال نوشت: «این حکم به طرز غم‌انگیزی اعتماد شهروندان آمریکایی را به دستگاه قضایی بی‌طرف خدشه‌دار می‌کند. روز غم‌انگیزی برای آمریکا است.»

دیگر متحدان رئیس‌جمهور سابق آمریکاآم در سنا نیز درباره این حکم اظهار نظر کردند.

سناتور جاش هالی (نماینده جمهوری‌خواه میزوری) نوشت: «این هم از آمریکای تحت حاکمیت دموکرات‌ها: چه مخالف سیاسی باشید و چه شهروندی که از حق زندگی جنین حمایت می‌کند و چه رئیس‌جمهور سابق کشور، محاکمه خواهید شد.»

سناتور مایک لی (نماینده جمهوری‌خواه یوتا) در بیانیه‌ای گفت اعتبار این پرونده به دلیل اتهامات نامشخص و ارائه دستورالعمل‌های بی‌قاعده به اعضای هیأت منصفه مخدوش است و روند خطرناکی را پایه‌گذاری می‌کند.

آقای لی افزود: «محاکمه ترامپ اقدامی سیاسی برای کمک به جو بایدن بود؛ استفاده‌ای ابزاری از دستگاه قضایی که ساختار جمهوری کشور را تهدید می‌کند.»

سناتور تد کروز (نماینده جمهوری‌خواه تگزاس) محکومیت ترامپ را از نظر قانونی بی‌اساس خواند.

آقای کروز گفت: «کل این محاکمه ساختگی بوده و چیزی جز آزار و اذیت سیاسی نبود. تنها دلیلی که آن‌ها دونالد ترامپ را تحت پیگرد قرار دادند این بود که دموکرات‌ها از انتخاب مجدد او وحشت دارند.»

حکم ترامپ که توسط اعضای هیأت منصفه مجرم شناخته شده، روز ۱۱ جولای صادر خواهد شد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی