Search
Asset 2

ناو جنگی نیروی دریایی آمریکا یک پهپاد از یمن را بر فراز دریای سرخ سرنگون کرد

سرنگون شدن یک پهپاد از یمن توسط ناو جنگی نیروی دریایی آمریکا
ناوشکن یو اس اس توماس هادنر اقیانوس اطلس در ۴ مارس ۲۰۲۳. (Kerri Kline/U.S. Navy)

به گزارش آسوشیتدپرس مقامات آمریکایی روز چهارشنبه گفتند که یک کشتی جنگی نیروی دریایی ایالات متحده یک پهپاد را که به سمت کشتی در حال حرکت در جنوب دریای سرخ بود، سرنگون کرد. 

ناوشکن یو اس اس توماس هادنر، ناوشکن دریایی، در حال حرکت به سمت تنگه باب المندب بود که خدمه، هواپیمای بدون سرنشین را دیدند که مبدأ آن یمن بود. کشتی پهپاد را بر فراز آب سرنگون کرد. مقامات گفتند که خدمه برای اطمینان از ایمنی پرسنل آمریکایی اقدام کردند و هیچ تلفات یا خسارتی به کشتی وارد نشد. این مقامات به شرط ناشناس ماندن در مورد عملیات نظامی جاری صحبت کردند. 

به گفته یکی از مقامات، طبق ارزیابی اولیه اطلاعاتی، پهپاد احتمالا کشتی را هدف قرار داده است. ایالات متحده مستقیماً شورشیان حوثی مورد حمایت جمهوری اسلامی را برای پرتاب این هواپیمای بدون سرنشین مقصر ندانست. اما حادثه اوایل چهارشنبه کمتر از یک هفته پس از آن رخ داد که حوثی‌ها یک پهپاد آمریکایی را بر فراز دریای سرخ سرنگون کردند. مقامات گفتند که MQ-9 Reaper در حریم هوایی بین المللی بود. حوثی ها گفتند که در حریم هوایی یمن بوده و توسط پدافند هوایی سرنگون شده است. 

حوثی ها از ۷ اکتبر دست کم شش حمله هوایی علیه اسرائیل انجام داده اند و به گفته عبدالملک الحوثی، رهبر این گروه، متعهد شدهاند که کشتیهای فعال در دریای سرخ را هدف قرار دهند. 

ناوشکن دیگر نیروی دریایی، یو اس اس کارنی، حملات مشابهی را به هواپیماهای بدون سرنشینی که از یمن میآمدند در ۱۹ اکتبر انجام داد. کشتی سه موشک و چندین پهپاد را از بین برد. مشخص نبود که آیا آنها اسرائیل را هدف گرفتهاند یا خیر. یکی از این مقامات گفت که ایالات متحده فکر نمیکند که موشکها به سمت کشتی هدف قرار گرفته باشند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی