Asset 2

وال‌استریت ژورنال: تعدیل سیاست‌های ایران اینترنشنال علیه جمهوری اسلامی به دنبال توافق تهران و ریاض/ ایران اینترنشنال تکذیب کرد

وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی شبکه تلویزیونی ایران اینترنشنال را یک سازمان تروریستی خوانده است.
وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی شبکه تلویزیونی ایران اینترنشنال را یک سازمان تروریستی خوانده است.(WIKIMEDIA)

 روزنامه وال‌استریت ژورنال با انتشار گزارشی عنوان کرد که کاهش رویکرد انتقادی شبکه تلویزیونی ایران اینترنشنال علیه جمهوری اسلامی، بخشی از توافق ازسرگیری روابط دیپلماتیک میان تهران و ریاض، بوده است. 

وال‌استریت ژورنال به نقل از منابع آگاه مدعی شد که در جریان رایزنی‌های نهایی در راستای احیای روابط دیپلماتیک ایران و عربستان، جمهوری اسلامی از رویکرد شبکه ایران اینترنشنال، شبکه ماهواره‌ای که توسط بازرگانان سعودی تامین مالی می‌شود، انتقاد کرده و خواهان مهار این شبکه شده است.  

این روزنامه آمریکایی همچنین عنوان کرد که ریاض با درخواست جمهوری اسلامی موافقت کرده و نوشت: «عربستان سعودی موافقت کرده است که پوشش انتقادی ایران اینترنشنال را کاهش دهد.» 

حکومت جمهوری اسلامی ایران اینترنشنال را به تحریک جنبش اعتراضی چندماهه اخیر متهم می‌کند. وزارت اطلاعات حکومت ایران این شبکه تلویزیونی را یک سازمان تروریستی خوانده است. 

بااین‌حال، یک سخنگوی شرکت ولانت مدیا که مالک ایران اینترنشنال است، در گفت‌و‌گو با وال‌استریت ژورنال این سخنان را رد کرده و این شبکه را مستقل نامیده است. 

شبکه ایران اینترنشنال اعلام کرد: «روابط ایران و عربستان سعودی هیچ‌وقت عامل تأثیرگذاری در خبررسانی و قواعد سردبیری ما نبوده است.» 

در بخش دیگری از این گزارش آمده است که ایران و عربستان در توافقی که جمعه گذشته پشت درهای بسته امضا کردند، موافقت کرده‌اند تا از دخالت در امور داخلی یکدیگر خودداری کند، براین‌اساس، ایران پذیرفته است تا از حملات شبه‌نظامیان حوثی در یمن علیه عربستان سعودی حمایت نکند. 

جمهوری اسلامی و عربستان سعودی روز ۱۹ اسفندماه با میانجیگری رژیم کمونیستی چین برای ازسرگیری روابط دوجانبه و آغاز به کار دوباره سفارتخانه‌های دو کشور توافق کردند. 

شبکه ایران اینترنشنال ۲۹ بهمن‌ماه اعلام کرد، به توصیه پلیس بریتانیا مجبور شده استودیوهای خود در لندن را تعطیل کند. عنوان شد که این تصمیم در پی افزایش تهدیدات جانی از سوی جمهوری اسلامی و دستگیری فردی مظنون در لندن اتخاذ شده است. 

پس از آغار اعتراضات سراسری در ایران، این شبکه تلویزیونی به طور گسترده به پوشش اخبار مربوط به تظاهرات و تجمعات ضد رژیم جمهوری اسلامی پرداخت. مسئولان این شبکه گفته بودند، دو روزنامه‌نگار ارشدشان تهدید به مرگ شده‌اند. 

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی