Search
Asset 2

پس از شورش واگنر، کاخ سفید از پکن خواست که از ماشین جنگی پوتین حمایت نکند

تأیید پایگاه جاسوسی چین در کوبا از سوی دولت بایدن
جان کربی، سخنگوی امنیت ملی کاخ سفید، در یک کنفرانس مطبوعاتی در کاخ سفید در واشنگتن در 6 ژوئن 2023 صحبت می‌کند.(Madalina Vasiliu/The Epoch Times)

پس از شورش کوتاه ‌مدت واگنر که موازنه سیاسی داخلی روسیه را در هاله‌ای از ابهام قرار داد، کاخ سفید روز دوشنبه از چین خواست تا به حمایت از حمله مسکو به اوکراین خاتمه دهد.

به گفته جان کربی، سخنگوی امنیت ملی کاخ سفید، دولت بایدن فعالانه اوضاع را زیر نظر دارد، اما هنوز مشخص نکرده است که شورش اخیر گروه واگنر، یک شرکت نظامی خصوصی برجسته روسی، چه تأثیری بر روسیه، اوکراین و دیگر کشورهای اروپایی خواهد گذاشت.

کاخ سفید همچنین مطمئن نیست که آیا این امر پکن را برای حمایت از کرملین مرددتر خواهد کرد یا خیر.

کربی در جریان یک کنفرانس مطبوعاتی در پاسخ به سؤال اپک تایمز گفت: «این به رژیم چین بستگی دارد که تصمیم بگیرد در آینده در روابطش با مسکو چه اتفاقی بیفتد.»

کربی گفت: «ما نمی‌خواهیم هیچ کشوری از آقای پوتین حمایت کند و کشتن اوکراینی‌های بیشتری را برای او آسان‌تر کند».

او ادامه داد: «ما خواهان این هستیم که تمام کشورهای جهان با تحریم‌هایی که علیه روسیه وضع شده همراهی داشته باشند و هیچ امکانی برای آقای پوتین جهت ادامه عملکرد ماشین جنگی او فراهم نکنند و ما این پیام را نه تنها به جمهوری خلق چین بلکه به سایر کشورها در سراسر جهان ارسال کرده‌ایم.»

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه روز دوشنبه برای اولین بار پس از پایان شورش واگنر در یک صلح نامشخص، سکوت خود را شکست و در یک سخنرانی تلویزیونی قول داد که رهبران شورش واگنر با مجازات مواجه خواهند شد.

از سوی دیگر در یک رویداد در دفتر ریاست‌جمهوری آمریکا، جو بایدن نیز درباره این شورش اظهار نظر کرد و گفت که در طول آخر هفته با متحدان آمریکا در ارتباط نزدیک بوده است تا برای انواع سناریوهای ممکن آماده شوند.

بایدن گفت: «آنها با من موافقت کردند که باید مطمئن شویم بهانه‌ای به پوتین داده نشود – بگذارید تأکید کنم – به پوتین بهانه‌ای داده نشود تا مسئولیت این موضوع را به گردن غرب یا ناتو نیندازد. ما روشن ساختیم که در این امر دخالتی نداشتیم.»

او همچنین گفت: «هنوز زود است تا نتیجه‌گیری قطعی درباره آینده این داشته باشیم. نتیجه نهایی این ماجرا هنوز قابل پیش‌بینی نیست.»

در همین حال پکن نیز بادقت رویدادها را نظارت می‌کند و پس از شورشی کوتاه‌مدت اما تأثیرگذار که چالش زیادی را برای قدرت رهبر روسیه ایجاد کرده است، حمایت خود را از پوتین اعلام کرده است.

سخنگوی وزارت خارجه چین با انتشار بیانیه‌ای ضمن اشاره به اینکه وقایع رخ داده «موضوع داخلی روسیه است» اعلام کرد که «چین به عنوان همسایه دوست روسیه و شریک استراتژیک برای دوره جدید، از روسیه در حفظ ثبات ملی و دستیابی به توسعه و رفاه حمایت می‌کند.»

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی