Search
Asset 2

تلگراف: آمریکا از بریتانیا خواست سپاه را سازمان تروریستی اعلام کند 

درخواست ایالات متحده از بریتانیا برای قراردادان نام سپاه پاسداران در لیست گروههای تروریستی
(Public Domain)

نشریه بریتانیایی تلگراف خبر داد که دولت ایالات متحده از بریتانیا خواسته است که سپاه پاسداران را در لیست گروه‌های تروریستی قرار دهد. 

این وب‌سایت به نقل از منابعی در کاخ سفید نوشت که برخی از مقامات ارشد آمریکایی به طور خصوصی همتایان بریتانیایی خود را تشویق می‌کردند که سپاه پاسداران را که از سال ۲۰۱۹ در لیست گروه‌های تروریستی ایالات متحده قرار گرفته به عنوان یک گروه تروریستی معرفی کنند. 

پیش از این گزارش‌های متعددی در رابطه با اختلاف در دولت ریشی سوناک برای تروریستی خواندن سپاه منتشر شده و منبع این اختلاف نیز ایالات متحده عنوان شده بود. 

تلگراف در اوایل اسفندماه سال گذشته گزارش داده بود که دیپلمات‌های دولت جو بایدن روی لندن فشار آورده و تلاش می‌کنند تا مانع اجرای طرح وزارت کشور دولت ریشی سوناک، برای قراردادن سپاه در فهرست سازمان‌های تروریستی شوند 

این نشریه انگلیسی به نقل از منابع آگاه دولت انگلیس نوشت که وزارت امور خارجه ایالات متحده استدلال کرده است که لندن می‌تواند نقشی کلیدی به‌عنوان مذاکره ‌کننده با تهران ایفا کند که با قراردادن سپاه در لیست گروه‌های تروریستی این نقش تضعیف خواهد شد. 

بنا بر این گزارش، بهیل این فشارها، از سویی بین وزارت کشور و امنیت بریتانیا که موافق قرارگرفتن سپاه در فهرست سازمان‌های تروریستی هستند و وزارت خارجه این کشور از سوی دیگر، اختلافاتی ایجاد شده است. 

پس از آن فایننشال تایمز در مردادماه گذشته گزارش داد تنش‌ها بین سوئلا براورمن، وزیر کشور بریتانیا و جیمز کلورلی، وزیر امور خارجه این کشور بر سر قرار دادن سپاه در لیست سیاه گروه‌های تروریستی بالا گرفته است 

خانم براورمن، وزیر کشور بریتانیا به طور فزاینده‌ای نگران است که عوامل حکومتی ایران در حال نقشه‌کشیدن برای کشتن شهروندان بریتانیایی از جمله شخصیت‌های برجسته یهودی یا افراد مستقر در بریتانیا باشند. 

این در حالی است که پیش از آن ۱۲۵ نماینده مجلس بریتانیا در فروردین‌ماه سال جاری طی نامه‌ای به ریشی سوناک نخست‌وزیر این کشور خواستار قراردادن نام سپاه پاسداران در لیست گروه‌های تروریستی شدند. 

نمایندگان پارلمان بریتانیا با اشاره به فعالیت‌های مخرب سپاه در خاورمیانه، هشدار دادند که تهدید سپاه دیگر به هزاران مایل دورتر از بریتانیا محدود نیست و سپاه اکنون آشکارا در بریتانیا به انجام عملیات اقدام می‌کند. 

اکنون و پس از حمله گروه تروریستی حماس به اسرائیل که به کشته شدن ۱۴۰۰ نفر انجامید که بیشتر آنها غیرنظامی بودند و به دلیل اینکه این گروه تروریستی مورد حمایت جمهوری اسلامی قرار دارد، موضوع تروریستی شناخته شدن سپاه نیز مجدداً مطرح شده است. 

به نوشته تلگراف به دلیل ارتباط سازمان‌های امنیتی حکومت ایران با تروریسم در سراسر جهان، دولت جو بایدن علناً از متحدان خود می‌خواهد که «سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را به عنوان یک سازمان تروریستی معرفی کنند 

متیو میلر، سخنگوی رسمی وزارت خارجه آمریکا، گفت: «ما کاملاً فکر می‌کنیم که سایر کشورها باید سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار دهند.» 

این اظهارات عمومی در یک نشست توجیهی در واشنگتن‌دی‌سی، پس از آنکه هفته گذشته چندین نماینده محافظه‌کار بریتانیا علناً از آقای سوناک خواستند که در این راستا اقدام کند، بر فشارهای فزاینده در داخل بریتانیا برای تروریستی خواندن سپاه پاسداران خواهد افزود.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی