logo_eet

کنعانی: آمریکا توافق مبادله زندانیان را امضا کرده است

ناصر کنعانی (سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی) مدعی به موافقت آمریکا به تبادل رندانیان با جمهوری اسلامی شد
ناصر کنعانی (سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی) (ATTA KENARE/AFP via Getty Images)

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی به دنبال اظهارات ضدونقیض مقامات جمهوری اسلامی و آمریکا در مورد تبادل زندانیان مدعی شد که نماینده ایالات متحده در ماه مارس گذشته توافق مکتوب تبادل زندانیان را امضا کرده است. 

کنعانی در مورد مذاکره با امریکا گفت: «مذاکرات از طریق واسطه‌ها ادامه داشته و دارد و در برخی موضوعات از جمله زندانیان ما قبلاً به توافق رسیدیم و در ماه مارس سال گذشته میلادی توافق مکتوبی شکل گرفت که از سوی نماینده آمریکا نیز امضا شد.» 

به گفته وی، طرف آمریکایی پذیرفت که گفت‌وگو برای تبادل زندانیان بدون مذاکرات رفع تحریم‌ها انجام شود؛ اما در زمان دیگری آن را به مذاکرات رفع تحریم‌ها گره زدند. 

این اظهارات کنعانی در حالی است که آمریکا اظهارات اخیر حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه جمهوری اسلامی درباره دستیابی به یک توافق میان تهران و واشینگتن برای تبادل زندانی را رد کرده است. 

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی، روز یکشنبه ۲۱ اسفند مدعی شد که «تبادل پیام‌ها همچنان در گفت‌وگوهای لغو تحریم‌ها در جریان است و در موضوع تبادل زندانیان به یک توافق در روزهای اخیر دست یافتیم و اگر همه چیز از طرف آمریکا خوب پیش برود در روزهای آینده انجام خواهد شد.» 

پس از این سخنان، ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در واکنش به اظهارات امیرعبداللهیان و موکول‌کردن آزادی زندانیان آمریکایی به رویکرد واشینگتن گفت: «اظهارات مقامات ایرانی مبنی بر توافق بر سر مبادله زندانیان، یکی دیگر از دروغ‌های ظالمانه‌ای است که فقط بر رنج خانواده‌های آنان می‌افزاید.» 

این اولین باری نیست که مقام‌های جمهوری اسلامی ادعایی را مطرح می‌کنند و در مقابل طرف‌های آمریکایی به‌سرعت این ادعا‌ها را تکذیب کردند. 

امیرعبداللهیان در اوایل اسفندماه مدعی شد که توسط فؤاد حسین، وزیر خارجه عراق پیام آمریکا برای نهایی کردن مذاکرات هستهای را دریافت کرده است. 

او همچنین گفته بود: «آمریکایی‌ها همواره پیام‌های متناقض دیپلماتیک و رسانه‌ای را دنبال می‌کنند، یعنی در مسیر دیپلماتیک پیام‌های ایجابی و مثبت ارسال و در رسانه حرف دیگری زده می‌شود. ما امیدوار هستیم که طرف آمریکایی واقع‌بین بوده و ریاکارانه برخورد نکند.» 

اما بلافاصله‌ ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده، ادعای حسین امیرعبداللهیان، را تکذیب کرد و آن را دروغ خواند. 

ند پرایس در واکنش به این ادعا، ضمن تأکید بر اینکه احیای برجام ماههاست در دستور کار نبوده و آمریکا هیچ پیامی به ایران نداده، گفت: «فقط مقامهای ایرانی میتوانند توضیح دهند که چرا به گفتن این دروغها ادامه میدهند. مقام‌های ایران می‌توانند هر چه‌قدر بخواهند حرف خود را تکرار کنند، اما این واقعیت را تغییر نخواهد داد.» 

اخبار مرتبط