Asset 2

آمریکا «ابر آروان» را به دلیل مشارکت در سانسور اینترنت ایران تحریم کرد 

تحریم ابرآروان توسط آمریکا
(Arvancloud.ir)

وزارت خزانه‌داری ایالات متحده شرکت فناوری «ابر آروان» و دو مدیر ارشد این شرکت را به دلیل همکاری با جمهوری اسلامی در سانسور و محدود کردن اینترنت آزاد، در لیست تحریم‌های خود قرار داد. 

دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا با انتشار بیانیه‌ای عنوان کرد که شرکت فناوری مستقر در ایران به نام «آروان کلود» (ابر آروان)، پویا پیرحسین‌لو و فرهاد فاطمی، بنیان‌گذاران این شرکت و یک شرکت وابسته به آن که در امارات متحده عربی مستقر است را به عنوان اشخاصی که نقشی در تسهیل سانسور اینترنت توسط رژیم جمهوری اسلامی دارند، در لیست تحریم‌های خود قرار داد. 

به نوشته وزارت خزانه‌داری آمریکا، آروان کلود یکی از شرکای کلیدی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران در توسعه شبکه ملی اطلاعات است که یک شبکه داخلی در سراسر کشور است و برای جداسازی مردم ایران از اینترنت جهانی استفاده می‌شود. 

این بیانیه می‌افزاید: آروان کلود ارتباط نزدیکی با سرویس‌های اطلاعاتی جمهوری اسلامی از جمله وزارت اطلاعات و امنیت دارد و مدیران ابر آروان روابط گسترده‌ای با مقامات ارشد دولتی ایران دارند. 

برایان ای. نلسون، معاون وزیر خزانه‌داری برای مبارزه با تروریسم و امور مالی در رابطه با تحریم شرکت ابر آروان با اشاره به اینکه «دسترسی آزاد و بدون محدودیت به اطلاعات، حق اساسی تمام مردمان، از جمله در ایران است»، گفت: «ایالات متحده متعهد است کسانی را که به دنبال تضعیف آزادی بیان و سرکوب مخالفان هستند، پاسخگو کند و رژیم‌هایی را که شهروندان خود را از این حق محروم می‌کنند، تحت فشار قرار دهد 

در اطلاعیه‌ای که وزارت خزانه‌داری آمریکا منتشر کرده آمده است که این سازمان در حال صدور مجوز عمومی با محدودیت زمانی است تا امکان توقف معاملات با ابر آروان را فراهم کند. 

به دنبال این اقدام، تمام اموال و منافع مربوط به این افراد که در آمریکا یا در اختیار یا کنترل اشخاص آمریکایی قرار دارند، باید مسدود شده و به وزارت خزانه‌داری ایالات متحده گزارش شود. 

علاوه بر این، هر نهاد، سازمان و یا شرکتی که ۵۰ درصد آن به صورت مستقیم یا غیرمستقیم متعلق به افرادی که امروز در لیست تحریم‌ها قرار گرفته‌اند باشد نیز مسدود خواهد شد. 

۲۳ آبان ۱۴۰۱ نیز اتحادیه اروپا ۳۲ فرد و نهاد ایرانی را به فهرست تحریم‌های خود اضافه کرد که نام ابر آروان نیز در آن به چشم می‌خورد؛ این شرکت فناوری استارت‌آپی که پیش از این بارها به کمک به محدودسازی و فیلترینگ اینترنت توسط دولت متهم شده، این اتهامات را رد کرده است. 

اتحادیه اروپا دلیل تحریم شرکت ابر آروان را حمایت از تلاش دولت برای کنترل اینترنت و ایفای نقش اساسی در پروژه‌های دولتی و وزارت ارتباطات به منظور ارائه اینترنت ملی در ایران عنوان کرده است. 

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی