logo_eet

آمریکا یک پهپاد ساخت ایران را در سوریه ساقط کرد

(SOCIAL MEDIA)
(SOCIAL MEDIA)

ستاد فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا، سنتکام، اعلام کرد که یک فروند پهپاد ساخت جمهوری اسلامی را هنگام انجام مأموریت شناسایی بر فراز یکی از پایگاههای آمریکا در شمال شرق سوریه ساقط کرده است.

سنتکام در بیانیه‌ای تصریح کرد: «روز ۲۵ بهمن‌ماه، حدود ساعت ۲:۳۰ بعدازظهر به‌وقت محلی، نیروهای آمریکا در سوریه با یک پهپاد ساخت ایران که در تلاش برای انجام مأموریت شناسایی از سایت پشتیبانی مأموریت کونوکو در شمال شرق سوریه بود درگیر شده و آن را ساقط کردند.»

تأسیسات گازی «کونوکو» بزرگترین تأسیسات تولید نفت و گاز واقع در شمال شرقی استان دیرالزور سوریه است که در حال حاضر در اختیار نیروهای کرد سوریه قرار دارد و ارتش آمریکا از آن محافظت میکند.

ارتش آمریکا در صفحه توییتر خود دو تصویر منتشر کرده که به نظر میآید که مربوط به پهپاد سرنگون‌شده جمهوری اسلامی در نزدیکی تأسیسات نفتی کونوکو باشد.

در همین حال روز گذشته وزارت دفاع آمریکا از گسترش برنامه پهپادی و موشکی ایران ابراز نگرانی کرد و آن را جزو «برجسته‌ترین تهدیدهایی» که آمریکا و متحدانش در خلیج‌فارس با آن رو‌به‌رو هستند، دانست.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این گزارش بعد از دیدار هیئتی از آمریکا با نمایندگان کشورهای عضو شورای همکاری خلیج‌فارس در ریاض منتشر شده است. در این دیدار اعلام شد که آمریکا و کشورهای عربی، نگرانی‌های امنیتی مشابهی دارند، ایران اما در صدر فهرست این نگرانی‌ها قرار دارد.

دانا استراول، معاون وزیر دفاع آمریکا در منطقه غرب آسیا گفت: «یکی از بزرگ‌ترین خطرات پهپادهای ایران، «نحوه اشاعه آن در میان بازیگران غیردولتی در سراسر خاورمیانه» است.»

اخبار مرتبط