Asset 2

۲۶ سناتور آمریکا از دولت بایدن درباره آزاد شدن ۶ میلیارد دلار پول ایران توضیح خواستند 

طرح لایحه جلوگیری از نفوذ پکن بر وزارت خارجه آمریکا
مجلس نمایندگان به بحث درباره دو ماده استیضاح رئیس جمهور دونالد ترامپ در کنگره ایالات متحده در 18 دسامبر 2019 در واشنگتن دی سی ادامه می دهد. (Samuel Corum/Getty Images)

۲۶ نماینده جمهوری‌خواه مجلس سنای آمریکا در نامه‌ای از دولت جو بایدن خواستند درباره مفاد توافق مبادله زندانی با جمهوری اسلامی و آزاد شدن ۶ میلیارد دلار از پول‌های بلوکه شده ایران توضیح دهند. 

این ۲۶ سناتور در نامه‌ای به آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه و جانت یلن، وزیر خزانه‌داری آمریکا «نگرانی جدی» خود را در مورد تصمیم برای آزادسازی حدود ۶ میلیارد دلار از دارایی‌های مسدود شده ایران را ابراز کردند. 

این سناتورها خواستار برگزاری نشست توضیحی با حضور مقام‌های دولت بایدن شدند و با مطرح کردن تعدادی پرسش، به وزیران خارجه و خزانه‌داری آمریکا ۳۰ روز فرصت دادند که به صورت کتبی به این پرسش‌ها پاسخ دهند. 

از جمله پرسش‌های مطرح شده در این نامه این است که وزارت خارجه آمریکا چگونه می‌تواند تضمین دهد که جمهوری اسلامی از پول‌های آزاد شده فقط برای مقاصد بشردوستانه استفاده کرده و آن را صرف حمایت از تروریسم نمی‌کند. 

سناتورها همچنین در نامه خود از دولت بایدن پرسیده‌اند برای اینکه ایران نتواند از صندوق بین‌المللی پول و سایر نهادهای مالی بین‌المللی پول دریافت کند، چه تمهیداتی در پیش گرفته است. 

در این نامه آمده است: «در حالی که ما قاطعانه معتقدیم که آمریکا باید از هر منبع مناسب برای تضمین آزادی شهروندان آمریکایی که به طور غیرقانونی در خارج از کشور بازداشت شده‌اند، استفاده کند، این تصمیم یک روند فوق‌العاده خطرناک را تقویت می‌کند و به حکومت ایران امکان می‌دهد تا فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده خود را در سراسر خاورمیانه افزایش دهد 

سناتورها عنوان کردند: هفت سال پس از توافق دولت اوباما، دولت فعلی آمریکا (دولت بایدن) به بزرگترین دولت حامی تروریسم در جهان باج پرداخت می‌کند که این امر نقض دیگری از سیاست دیرینه «عدم ارائه امتیاز» ایالات متحده است. 

دولت باراک اوباما رئیس جمهور سابق آمریکا نیز توافق مشابهی با ایران داشت. اوباما در سال ۲۰۱۶ در ازای آزادی آمریکایی‌هایی بازداشتی در ایران، ۴۰۰ میلیون دلار از دارایی‌های ایران را آزاد و به صورت پول نقد به جمهوری اسلامی تحویل داد.  

این قانونگذاران همچنین هشدار دادند که این اقدام تنها گروگان‌گیری دیگر را در ازای منافع مالی یا سیاسی تشویق می‌کند. 

سناتورهای جمهوری‌خواه همچنین نسبت به «دور زدن» کنگره و دنبال‌کردن راه‌های جایگزین برای جبران خسارت مالی به ایران «در تلاش برای مذاکره مجدد درباره جانشین توافق شوم هسته‌ای ۲۰۱۵» ابراز نگرانی کردند. 

وزارت خارجه آمریکا روز ۱۹ مرداد تأیید کرد که جمهوری اسلامی در برابر آزادی پنج زندانی دو تابعیتی شش میلیارد دلار از پول نفت خود را که از سال‌ها پیش نزد بانک‌های کره جنوبی مسدود شده است، دریافت خواهد کرد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی