Search
Asset 2

تقریباً ۸۰ درصد از آمریکایی‌های ۱۷ تا ۲۴ساله برای خدمت سربازی مناسب نیستند

شلیک یک سرباز آمریکایی در حین تمرین آموزشی در 5 نوامبر 2020.
شلیک یک سرباز آمریکایی در حین تمرین آموزشی در 5 نوامبر 2020 (1st Lt. Angelo Mejia/U.S. Army)

وزارت دفاع آمریکا با ارائه گزارشی به کنگره این کشور عنوان کرد که در حال حاضر ۷۷ درصد از آمریکایی‌های بین ۱۷ تا ۲۴ساله از نظر فیزیکی فاقد صلاحیت برای ورود به نیروهای مسلح هستند.

این گزارش بر اساس اطلاعات به‌دست‌آمده از روند جذب سرباز برای ارتش آمریکا طی سال گذشته تنظیم شده و نشان می‌دهد تعداد افرادی که برای ارتش مناسب نیستند ۶ درصد نسبت به سال ۲۰۱۷ افزایش‌یافته است.

یکی از موانع اصلی که مسئولان استخدام در ارتش با آن روبرو هستند چاقی جوانان آمریکا است که اکنون به یک چالش بهداشتی برای اغلب شهروندان این کشور تبدیل شده است و تا سال ۲۰۲۰، شیوع چاقی در جمعیت بزرگسال آمریکا به نزدیک به ۴۲ درصد رسید.

چندی پیش یک ژنرال ارتش ایالات متحده صراحتاً به مطبوعات گفت که جوانان آمریکایی یا خیلی چاق هستند، یا خیلی بیمار یا مجرم هستند و نمی‌توانند در ارتش خدمت کنند.

ژنرال خاویر برانسون به وبسایت خبری «Spokesman Review» گفت: «برخی از چالش‌های ما برای جذب سرباز از میان جوانان، چاقی، بیماری‌های زمینه‌ای، مشکلات رفتاری، سوءسابقه و مشکل اعتیاد به مواد مخدر است.»

برانسون همچنین گفت: «این فقط مشکل ارتش نیست، آنچه ما باید در سطح ملی به آن نگاه کنیم این است که بر جوانان ما چه می‌گذرد.»

چاقی، تهدید امنیتی برای ایالات متحده

این امر باعث شده است که تحلیلگران امنیتی و برخی نهادهای آمریکایی چاقی را تهدیدی برای امنیت ملی اعلام کنند.

در همین رابطه ایرینا تسوکرمن، تحلیلگر امنیتی، به اپک تایمز انگلیسی گفت: «هرسال بیش از ۶۰ میلیون دلار برای جایگزینی ۱۲۰۰ نفر به‌اضافه سربازان تازه وارد که به دلیل اضافه‌وزن از خدمت مرخص می‌شوند، صرف می‌شود.

ایرینا تسوکرمن، با اشاره به کاهش قابل توجه استخدام سربازان به دلیل نرخ بالای چاقی گفت: «در حال حاضر علاوه بر کاهش تاب‌آوری و انعطاف‌پذیری نیروهای ارتش آمریکا، نیروهای مسلح این کشور با «افت استانداردهای اطلاعاتی و آموزشی» روبرو هستند که باعث آمادگی کمتر آنها برای رویارویی با «چالش‌های نامتقارن یا متعارف» می‌شود.

این تحلیلگر مسائل امنیتی با اشاره با اینکه افسران پلیس ایالات متحده نیز با این مشکل روبرو هستند، ادامه داد: «ما تأثیر تناسب‌اندام نامناسب و چاقی را در میان نیروهای پلیس دیده‌ایم و افسرانی که از نظر بدنی در شرایط نامناسبی قرار دارند هنگامی که با سناریوهای پرخطر مواجه می‌شوند، عملکرد خوبی ندارند و همین امر می‌تواند به یک‌روند خطرناک در درگیری‌ها تبدیل شود.»

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا، (CDC) نیز با اشاره به اینکه از هر پنج کودک یک نفر و از هر پنج بزرگسال آمریکایی دو نفر در حال حاضر چاق هستند، معضل چاقی در آمریکا را به‌عنوان یک تهدید امنیتی طبقه‌بندی کرده است.

افزایش چاقی در میان نیروهای مسلح ایالات متحده

هرچند ارتش ایالات متحده در حال ایجاد تغییراتی در شرایط تناسب‌اندام نیروهای خود است؛ اما آمار مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا نشان می‌دهد که ۱۹ درصد از نیروهای فعال ارتش در سال ۲۰۲۰ از چاقی رنج می‌برند که در مقایسه با سال ۲۰۱۵ این تعداد ۱۶ درصد افزایش‌یافته است.

در همین رابطه ایرینا تسوکرمن هشدار می‌دهد که پایین آمدن سطح آمادگی جسمانی نیروها در ارتش آمریکا می‌تواند پیامد خطرناکی داشته باشد.

به اعتقاد این تحلیلگر مسائل امنیتی، هرچند که استفاده از پهپاد و هوش مصنوعی مشارکت‌های انسانی را در میدان نبرد کاهش داده؛ اما بسیاری از نبردها همچنان به عملکرد معمولی انسانی متکی است و بنابراین، امنیت ملی مستقیماً به نیروی انسانی زیرک، آگاه از موقعیت و چابک بستگی دارد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی