Search
Asset 2

تشدید تظاهرات ضداسرائیلی در دانشگاه کلمبیا؛ درخواست نمایندگان جمهوری‌خواه نیویورک برای استعفای رئیس دانشگاه

نمایندگان جمهوری‌خواه نیویورک از رئیس دانشگاه کلمبیا خواستند به دلیل قصور در اجرای سیاست‌های دانشگاه و محافظت از دانشجویان یهودی فوراً استعفا دهد.
دانشجویان در ۱۹ آوریل ۲۰۲۴ در حمایت از فلسطینی‌ها در شهر نیویورک، در محوطه دانشگاه کلمبیا اجتماع کرده‌اند. (ALEX KENT/AFP via Getty Images)

به دنبال تشدید تظاهرات ضداسرائیلی در دانشگاه‌های آیوی لیگ، تمام نمایندگان جمهوری‌خواه نیویورک از رئیس دانشگاه کلمبیا خواستند به دلیل قصور در اجرای سیاست‌های دانشگاه و محافظت از دانشجویان یهودی فوراً استعفا دهد.

دانشگاه کلمبیا یکی از هشت دانشگاه آیوی لیگ است. در روز ۱۷ آوریل در واکنش به اقدامات نظامی اسرائیل علیه حماس، تظاهراتی در این دانشگاه ۲۷۰ ساله آغاز شد. پلیس نیویورک در روز ۱۸ آوریل بیش از ۱۰۰ معترض حامی فلسطین را که در محوطه دانشگاه اردو زده بودند، بازداشت کرد. معترضان روز بعد با وجود تعلیق و بازداشت گسترده تظاهرات خود را از سر گرفتند.

تداوم اعتراضات باعث شد دانشگاه در ۲۲ آوریل تمام کلاس‌های حضوری را لغو کند و برای کاهش تنش‌ها به سیستم آموزش آنلاین روی بیاورد.

این وضعیت باعث شد کاخ سفید و نمایندگان هردو حزب با صدور بیانیه‌هایی برگزاری تظاهرات ضداسرائیلی در دانشگاه آیوی لیگ را محکوم کنند.

جمهوری‌خواهان نیویورک در نامه‌ای به تاریخ ۲۲ آوریل به مینوش شفیق، رئیس دانشگاه کلمبیا، او را بابت صدور مجوز «آشوب غیرموجه ضدیهودی» در محوطه دانشگاه به باد انتقاد گرفتند.

نمایندگان در این نامه نوشتند: «از منظر اخلاقی و قانونی، یکی از اهداف اصلی شما به‌عنوان رئیس دانشگاه این است که از تأمین محیط آموزشی امن برای دانشجویان اطمینان حاصل کنید. از هر نظر که نگاه کنیم، کوتاهی کرده‌اید. وضعیتی که اکنون در محوطه دانشگاه شاهدش هستیم، ماحصل سیاست‌ها و تصمیمات نادرست شما است.»

تلاش برای برکناری خانم شفیق به رهبری الیز استفانی، نماینده جمهوری‌خواه نیویورک، نگرانی‌هایی را در رابطه با امنیت دانشجویان یهودی ایجاد کرده است. تنش‌ها در محوطه دانشگاه زمانی شدت گرفت که یک خاخام ارتدوکس در دانشگاه کلمبیا و کالج بارنارد در واتس‌اپ به حدود ۳۰۰ دانشجوی یهودی پیام داد و از آن‌ها خواست برای حفظ امنیت خود به خانه بروند.

خاخام الی بوچلر خطاب به دانشجویان یاونه، انجمن دانشجویی ارتدکس، نوشت: «آن‌چه در محوطه و اطراف دانشگاه شاهدش هستیم، هولناک و غم‌انگیز است. رویدادهای چند روز اخیر و بویژه شب گذشته نشان می‌دهد که حراست دانشگاه کلمبیا و پلیس نیویورک نمی‌توانند امنیت دانشجویان یهودی را در برابر جریان یهودی‌ستیزی و هرج‌و‌مرج‌ها تضمین کنند.»

خانم شفیق هفته گذشته در کنگره درخصوص یهودی‌ستیزی در محوطه دانشگاه شهادت داد. این شهادت متعاقب جلسه بحث‌برانگیز کنگره در سال گذشته صورت گرفت که به استعفای رؤسای دو دانشگاه آیوی لیگ، دانشگاه هاروارد و دانشگاه پنسیلوانیا انجامید.

در این جلسه، کمیته آموزش و نیروی کار مجلس نمایندگان آمریکا خانم شفیق را به قصور در محافظت از دانشجویان یهودی در محوطه دانشگاه متهم کرد. خانم شفیق پاسخ داد که دانشگاه کلمبیا به‌خاطر یهودی‌ستیزی در فضای محوطه با «بحران اخلاقی» مواجه شده است. او همچنین به نمایندگان گفت که دانشگاه کلمبیا اقدامات قاطعی را علیه خاطیان احتمالی انجام داده است.

نمایندگان در این نامه خانم شفیق را به‌خاطر اجرای ضعیف سیاست‌های دانشگاه که باعث شد آشوبگران از کنترل خارج شوند، مقصر دانستند. نمایندگان گفتند: «مشکل سیستمی است اما مسئولیت آن بر دوش شماست. زمان آن فرارسیده که دانشگاه کلمبیا ورق را برگرداند و به این شرمساری پایان دهد. این کار فقط از دریچه نظم و استعفای فوری شما امکان‌پذیر خواهد بود.»

سناتور تد کروز (نماینده تگزاس) در مصاحبه با فاکس نیوز در ۲۱ آوریل گفت: «یهودی‌ستیزی در محوطه دانشگاه از مارکسیسم فرهنگی نشأت می‌گیرد که در آمریکا نفوذ پیدا کرده و دانشجویان را شستشوی مغزی می‌دهد. متأسفانه دانشگاه‌های ما به وسیله مارکسیسم فرهنگی در حال شستشوی مغزی جوانان هستند.»

سناتور جاش هالی (نماینده جمهوری‌خواه میزوری) و سناتور تام کاتن (نماینده جمهوری‌خواه آرکانزاس) از جو بایدن خواستند تا گارد ملی را برای محافظت از دانشجویان یهودی در دانشگاه مستقر کند.

بایدن نیز در پیامی به مناسبت عید پِسَح یهودیان که از ۲۲ آوریل آغاز می‌شود، با صدور بیانیه‌ای این تظاهرات را محکوم کرد.

رئیس‌جمهور آمریکا در بیانیه خود در مخالفت با «هجمه نگران‌کننده یهودی‌ستیزی» در مدارس، جوامع و شبکه‌های اجتماعی آمریکا صحبت کرد. با این‌حال، او مشخصاً به حوادث دانشگاه کلمبیا اشاره نکرد. بایدن گفت: «یهودی‌ستیزی آشکار عملی مذموم و خطرناک است و مطلقاً جایی در دانشگاه‌ها یا هیچ‌کجای کشور ما ندارد.»

او افزود: «دولت من به محکوم کردن این جریان ادامه می‌دهد و اولین راهبرد ملی مقابله با یهودی‌ستیزی را در دستور کار خود قرار خواهد داد و تمام قوای دولت فدرال را در حفاظت از جامعه یهودیان به کار خواهد بست.»

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا، ضمن اظهار نظر در این‌باره گفت نیروهای پلیسی که در دادگاه محل محاکمه او حضور دارند، باید به دانشگاه کلمبیا منتقل شوند تا از دانشجویان یهودی محافظت کنند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی