Search
Asset 2

کشورهای عربی مقصد پزشکان ایرانی؛ مهاجرت ۱۰ هزار پزشک طی ۲ سال گذشته 

مهاجرت پزشکان و پرستاران به کشورهای عربی
حسینعلی شهریاری رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس(Tasnim,Mohammad Hasanzadeh)

حسینعلی شهریاری رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با بیان اینکه کشور در حال از دست دادن بخش بزرگی از نیرو‌های خود در حوزه کلان پزشکی و پیراپزشکی است، از مهاجرت نزدیک به ۱۰ هزار پزشک متخصص و فوق‌تخصص در دو سال اخیر خبر داد. 

شهریاری می‌گوید در دو سال اخیر نزدیک به ۱۰ هزار پزشک که عمده آن‌ها افراد متخصص و فوق‌تخصص بوده‌اند گواهی گود استندینگ دریافت کرده‌اند و این می‌تواند رشته‌های تخصصی و فوق‌تخصصی ما را در بسیاری از رشته‌ها در سال‌های آینده از نیروی انسانی خالی کند. 

گواهی گود استندینگ (goodstanding)، سندی برای اثبات عدم سوءپیشینه یک پرستار، پزشک یا دیگر کارکنان بخش پیراپزشکی برای کشور مقصد است. 

او افزود: این تعداد نیروی انسانی با هیچ مقیاس بین‌المللی و ملی مطابقت ندارد و کمبود در این حوزه امری محرز و نگران کننده است. 

پیش از این نیز هشدارهای متعددی نسبت به مهاجرت پزشکان داده شده بود. در شهریورماه سال گذشته حسین کرمانپور، رئیس بخش اورژانس بیمارستان سینا وابسته به دانشگاه علوم پزشکی تهران اعلام کرد بود که بر اساس «آمار نظام‌پزشکی» ایران از ابتدای کرونا تا کنون ۵ هزار پزشک کشور مهاجرت کرده‌اند. 

پس از آن نیز سید موید علویان، رئیس هیئت‌مدیره نظام‌پزشکی تهران اظهار داشت: مهاجرت پزشکان ایرانی در یک سال گذشته ۱۰۰۰ درصد رشد داشته است و آمار کسانی که برای گرفتن تأییدیه به نظام‌پزشکی مراجعه کرده‌اند از ۴۰۰ نفر در سال ۱۴۰۰ به بیش از ۴ هزار و دویست مهاجر در سال ۱۴۰۱ رسیده است. 

رئیس کمیسیون بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مجلس گفت: علی‌رغم این‌ها کشور در حال از دست دادن بخش بزرگی از نیرو‌های خود در حوزه کلان پزشکی و پیراپزشکی است و این شامل اساتید و پزشکان و پرستاران و سایر حوزه‌های زیر مجموعه پزشکی نیز می‌شود. 

شهریاری علل این مهاجرت را عدم رضایت از دریافتی‌ها دانست و افزود: بسیاری از این افراد به علت امکان دریافت حقوق‌های بسیار بالا در کشور‌های حوزه خلیج‌فارس حتی فکر مهاجرت به کشور‌های اروپایی را هم نمی‌کنند و به کشور‌هایی مثل عمان و امارات مهاجرت می‌کنند به‌گونه‌ای که کشور‌های عربی به مقصد اصلی مهاجرت پزشکان ایرانی تبدیل شده است. 

او دو سال قبل نیز در نامه‌ای علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی با ابراز نگرانی از کاهش تعداد نیروهای کادر تخصصی درمان تأکید کرده بود «متأسفانه با افزایش درخواست مهاجرت پزشکان به خارج از کشور مواجه هستیم که بدون شک این عارضه عواقب جبران ناپذیری را در پی دارد». 

گفتنی است که علاوه بر پزشکان، موج مهاجرت به پرستاران نیز رسیده است و در بهمن‌ماه گذشته محمد شریفی مقدم، دبیرکل خانه پرستار اعلام کرد که سالانه ۲ هزار و ۵۰۰ تا ۳ هزار پرستار از کشور مهاجرت می‌کنند. 

به گفته شریفی مقدم «فقط بر اساس آمار درخواست گواهی «گود استندینگ» دست‌کم سالانه ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ پرستار از کشور مهاجرت می‌کنند، درواقع ماهانه حدود ۲۰۰ پرستار کشور را ترک می‌کنند، البته این آمار هم دقیق نیست، چون برخی شخصی و یا راه‌های دیگری برای مهاجرت اقدام می‌کنند

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی