Search
Asset 2

آسترازنکا تایید کرد که واکسن کووید آن، خون را لخته می‌کند

آسترازنکا، غول داروسازی بریتانیا اذعان کرده است که واکسن کووید-۱۹ آن می‌تواند به عارضه جانبی نادر لخته خون منجر شود.
واکسن کووید۱۹ آسترازنکا. (Ulet Ifansasti/Getty Images)

آسترازنکا، غول داروسازی بریتانیا اذعان کرده است که واکسن کووید-۱۹ آن می‌تواند منجر به عارضه جانبی نادر لخته خون به نام ترومبوز همراه با سندرم ترومبوسیتوپنی (تی‌تی‌اس) شود.

بر اساس گزارش روزنامه تلگراف، این غول صنعت دارو در حالی این را اذعان کرده است که این شرکت با شکایتی مبنی بر آسیب شدید و مرگ ناشی از واکسن مواجه شده است.

تی‌تی‌اس ترومبوز یک سندرم است که مبتلایان به آن دارای لخته در عروق خونی مغز یا اعضای دیگر همراه با تعداد کم پلاکت هستند. این ممکن است به دنبال استفاده از انواع خاصی از واکسن‌ها و همچنین به دلایل دیگری رخ دهد.

به نوشته نشریه تلگراف، شرکت آسترازنکا که با دانشگاه آکسفورد برای ساخت این واکسن همکاری کرده، در حال حاضر درگیر مراحل قانونی است که توسط قربانیان و خانواده‌های آنها آغاز شده است.

یکی از این موارد مربوط به جیمی اسکات، پدر دو فرزند است که پس از لخته شدن خون که باعث ناتوانی او در کار شده بود، اقدام قانونی کرد.

اسکات ادعا کرده است که پس از واکسیناسیون خود در آوریل ۲۰۲۱، لخته خون و خونریزی در مغزش ایجاد شد که منجر به آسیب مغزی پایدار شده است.

کیت، همسر اسکات گفته است که پزشکان تایید کرده‌اند که ترومبوسیتوپنی و ترومبوز ناشی از این واکسن بوده است. با این حال، آسترازنکا در ماه می ۲۰۲۳ به وکلای اسکات اطلاع داد که آنها ابتلا به این سندرم را به عنوان اثرات واکسن در سطح عمومی نمی‌پذیرند.

رسانه‌ها اعلام کرده‌اند که واکسن کووید این غول داروسازی در بیش از ۱۵۰ کشور دنیا از جمله بریتانیا و هند تزریق شده است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی